‘Yabancı turist’ Türkiye diyecek

23. kez kapılarını açan EMITT - Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda geleceğin turizmi şekillenmeye devam ediyor.

‘Yabancı turist’  Türkiye diyecek

‘Fikir Önderleri Geleceğin Turizmini Açıklıyor’ oturumunda konuşan yatırımcı, seyahat acentası ve otelcilerin üst temsilcileri mevcut durumda dünya turizm ortalamasından 3 kat hızlı büyüyen Türkiye turizminin, gelecek yıllarda da yabancı turist için yıldız olacağına dikkat çekti. Bu nedenle alternatif pazar çalışmalarına vurgu yapan sektör temsilcileri, 2019’da kamu-özel ortaklığında gelecek yılları planlayan turizm master planı çalışması ile sürdürülebilir bir büyümenin mümkün olacağını anlattı.

2023’te turizmin tek başına cari açığı kapatıp, fazla verebilecek bir sektör haline gelebileceğine vurgu yapan turizmciler, sektörün inovasyon kaynaklı bir büyümeye sahne olacağını ifade etti.

Finansman sorunu...

Bugüne kadar turizm sektörünün 600 milyon turist ve 600 milyar dolara yaklaşan gelir elde ettiğini hatırlatan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, turizmcilerin gerekli yatırımları yapıp, çağın gereklerine göre hareket ederek; gelecek 30 yıl içinde 2 trilyon dolarlık gelir elde edebileceğini söyledi. Bu dönemde vergiler, işletme sermayesi ihtiyacı gibi sıkıntıların ortaya çıktığını belirten Narin, Türkiye’nin yatırımcı ve işletmecileri finansman konusunda rahatlatması gerektiğine dikkat çekti.

‘Yabancı turist’  Türkiye diyecek

Alternatif pazar sektörü sırtladı

Turizm sektörünün 3 yılda bir büyük krizler atlattığını anlatan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, buna rağmen hızlı toparlanmalara vurgu yaptı. 2018’deki rekor yabancı turist sayısının büyüyen alternatif pazarlardan kaynaklandığını kaydeden Bağlıkaya, şöyle devam etti:

“Ana pazarımız Orta Avrupa ve Kuzey Avrupa, krizlerden en hızlı etkilenen pazarlar. Turizmin kötü geçen 2015-2016 döneminde bizim için güzel olan, alternatif pazarlara yönelmek oldu. 2018’deki artışın da en çok bu alternatif pazarlardan kaynaklı olduğunu görüyoruz. Ana pazarlar da artıyor. Demek ki, gelecek yıllar çok daha olumlu geçecek.

Talep odaklı plan yapalım

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Artık arz odaklı değil, talep odaklı planlar yapmalıyız. Bu şekilde gelirimizi de artırabiliriz. Türkiye, kültürlerin harmanlandığı ve vazgeçilmez bir turizm ülkesi. Bu kaliteyi, gelecek trendleriyle buluşturarak, turistin harcadığı parayı da artırabiliriz” dedi.

Sokak ortasındaki çatışmadan yeni görüntüAvcılar'da 7 kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili gözaltına alınan 5 kişi adliyeye sevk edildi. Çatışmayla ilgili yeni görüntüleri ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber