Yaralanan işçiden Soma İnşaat'a 101 bin TL'ilik dava

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Kömürcülük A.Ş.’nin sahibi Alp Gürkan’a ait Soma İnşaat A.Ş.’nin rezidans inşaatında yaralanan işçi, hem Soma İnşaat’a hem de çalıştığı taşeron firmaya 101 bin TL’lik tazminat davası açtı.

Yaralanan işçiden Soma İnşaat'a 101 bin TL'ilik dava

Dış cephe ustası Hüsamettin Yücedağ, taşeron firma Aksoy Alüminyum’un personeli olarak Maslak’taki rezidans inşaatında çalışırken 12 Eylül 2012 tarihinde iş kazası geçirdi. Sağ ayak bileğine 14 mm çapında demir parçası saplanan Yücedağ, önce Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ardından da Şişli Etfal Hastanesi’nde tedavi oldu.

Yücedağ, olaydan yaklaşık 1.5 yıl sonra 15 Ocak 2014 tarihinde Avukatı Hasan Aydın aracılığı ile İstanbul 11. İş Mahkemesi’ne başvurarak taşeron firma Aksoy Alüminyum ve bina sahibi Soma İnşaat aleyhine 100 bin TL’si manevi, 1.000 TL’si de maddi olmak üzere toplam 101 bin TL’lik tazminat davası açtı. Avukat Aydın, 1.000 TL talepli maddi tazminata ilişkin fazlaya dair haklarını da saklı tuttu.

Aksoy Alüminyum ve işveren Soma İnşaat A.Ş.’nin iş yerinde iş güvenliğini sağlamadığı için müvekkilinin iş kazası geçirdiğini, hala tedavisinin sürdüğünü belirten Avukat Aydın, "Müvekkilim 23 yaşında geçirdiği bu iş kazası nedeni ile eskisi gibi verimli çalışma imkanı bulamayacaktır" dedi.

Dava dosyasına yanıt dilekçesi koyan Soma İnşaat, onbinlerce çalışanı olan Türkiye’nin ve dünyanın en saygın şirketlerinden biri olduğunu kaydetti.

Hüsamettin Yücedağ’ın kendilerinin değil, diğer davalı Aksoy Alüminyum’un çalışanı olduğunu belirten Soma İnşaat, "Diğer davalının denetimi ve kontrolü altında çalışmaktadır. Bu anlamda dava konusu iş kazasından dolayı müvekkil şirketin davacıya karşı hukuki sorumluluğu bulunmamaktadır. İş kazası ile aramızda illiyet bağı kurulması mümkün değildir" gerekçesi ile davanın reddini istedi.

UZLAŞMADILAR

Bu davanın ilk duruşması dün yapıldı. Duruşmaya tarafların avukatları katıldı. Hakim Burak Şahap Dalgar, taraflara HMK 320/2 maddesi gereğince arabulucu aracılığı ile uzlaşmak isteyip istemediklerini sordu. Hem Hüsamettin Yücedağ’ın hem de davalı firmaların avukatları Hakim Dalgar’ın uzlaşma çağrısını olumsuz yanıtlayarak arabulucu istemediklerini beyan etti. 2012 yılında bir dış cephe ustasının aylık kazancının tespiti için tarafların belirleyecekleri kurumlara yazı yazmaya karar veren mahkeme, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Annesini korumak için babasını öldüren gence meşru müdafaadan beraatİstanbul Beykoz’da annesini korumak için babasını silahla vurarak öldüren sanık hakkında meşru müdafaadan beraat kararı verildi. Sanık savunmasında, “Babam televizyonda kadın cinayeti haberi çıktığında, 'Bir gün annenle ben de bu şekilde televizyona çıkacağız' diyordu. Annemi tehdit ettiği zamanlarda birçok kez anneme bir şey yapmasın diye onların yatak odasının kapısında yattım. Amacım öldürmek değildi. Çok üzgün ve pişmanım” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber