Geri Dön

Yatta vergi korkusuyla sadece 318 kişi Türk bayrağına geçti

Türk sahipli yabancı bayraklı gemilerin Türk bayrağına geçişini kolaylaştıran yönetmelikte sona gelinirken Türk bayrağına geçen tekne sayısı 318’de kaldı

Yatta vergi korkusuyla sadece 318 kişi Türk bayrağına geçti

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Okuyucu, özellikle veraset intikal vergisinin 5 yıl faizli geriye dönük alınabilecek olmasının yat sahiplerini endişelendirdiğini ve hedeflenen 1000 rakamının bu nedenle düşük kaldığını bildirdi.
Okuyucu şöyle konuştu: “Tekneler Türkiye’ye gelirken bedelsiz fatura kesiliyor. Bu nedenle veraset intikal vergisi doğabiliyor. Eğer hükümet değiştirirse 5 yıl geri dönük olarak faiziyle tahsilat yapılabilir. Gelir İdaresi yetkililerinin bu konuda düşüncesi yok. Ancak, yat sahipleri tedirgin oldu ve son hafta hızlanması beklenen geçişler de artış olmadı.”
Yat sahiplerinin devlete güvenmediğini hatırlatan Okuyucu, düzenlemeyle motorlu taşıtlar vergisinin kaldırılıp, tekne boyuna göre harç alnıması kararlaştırıldığını ve devletin damga vergisini 20 kat artırma hakkı olduğu için de konunun geçişlerde etkili olduğuna değindi.
Okuyucu, “Genelde tüm harçlar enflasyon ayarında artar. Devletin 20 kat artırım düşüncesi olmasa da bu insanları tedirgin eden bir etmen” dedi. Denizcilik Müsteşarlığı, Maliye ve Gümrük Teşkilatı yetkilileri ile 10 gün önce yapılan geniş toplantılarla sürenin uzamasının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.
Haziranda başlayan uygulamada, MTV tamamen kaldırılmış, toplamda yüzde 29’a ulaşan KDV ve ÖTV geçici süreyle yüzde 1’e indirilmişti. Teknelerden boylarına göre 200 ile 3 bin 200 lira arasında değişen oranlarda yıllık harç alınmaya başlanmıştı.
DTO Yönetim Kurulu Üyesi Halim Mete de sürenin gelecek sezonu da içine alacak şekilde haziran sonuna kadar uzatılması gerektiğini söyledi. Mete, “Maalesef tanıtımlar geç yapıldı. Bu konuda gereğini yapacağız. Süre uzarsa 1000’e ulaşılabilir” diye konuştu.

Ticari teknelerin % 99’u Türk bayraklı
- Boyları 5 ile 30 metre üzerinde değişen sahibi ve bayrağı Türk bayraklı tekne sayısı 20 bin
- Sahibi Türk bayrağı yabancı tekne sayısı 3 bin 500
- Deniz turizmi için kullanılan ticari tekne sayısı 7 bin (yüzde 99’u Türk bayraklı)

Depreme kıraathanede böyle yakalandılarEge Bölgesi’nde öğleden sonra saat 22:28’ye kadar 17 ayrı deprem meydana geldi. Genellikle Manisa merkezli olarak meydana gelen depremler Aydın’da da hissedildi. Bu arada Aydın’da iki ayrı deprem meydana geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber