Yeni iş modeli tuttu rekor gelir cepte

Turkcell, 2017’de 2.4 milyar TL’lik net kâr ve 17.6 milyar TL yıllık gelire ulaştı. Dünyada piyasa değeri sıralamasında gelirlerini en yüksek oranda artıran firma olduğunu açıkladı.

Yeni iş modeli tuttu rekor gelir cepte

Turkcell, 2017’de yüzde 23.4 gelir büyümesi, yüzde 35 FAVÖK ve yüzde 52 net kâr artışı sağladı. Son 10 yılın en yüksek büyüme oranına denk gelen bu artışla şirketin geliri 17.6 milyar TL’ye ulaştı. Net kâr ise yüzde 52 artışla 2 milyar 479 milyon TL oldu. Böylece Turkcell’in dünyada piyasa değeri sıralamasında ilk 100’de yer alan telekom operatörleri arasında gelirlerini en yüksek oranda artıran şirket olduğu açıklandı.

36.7 milyon abone

Firma, 1.5 milyon yeni müşteriyi aboneleri arasına ekledi, abone sayısı 36.7 milyona ulaştı. Mobil müşterilerin yüzde 56’sı ise en az bir Turkcell dijital servisini kullanır hale geldi.
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 2018 için hedefledikleri pazar liderliğine bir yıl önce ulaşmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Yeni iş modelinin kendilerini telekom sektörünün en yüksek cirosuna ulaştırdığını kaydeden Terzioğlu, “2017’de grup olarak yıllık yüzde 23.4 büyüme ile son 10 yılın en yüksek büyüme oranını kaydettik. Hem gelir büyümesinde hem de operasyonel kârlılıkta, yıl içinde iki kez yukarı yönde güncellediğimiz hedefleri de aşan sonuçları gerçekleştirmiş olduk. Bu güçlü finansal ve operasyonel sonuçlarımızla hisse performansımızı da tarihi zirvelere taşıdık” dedi.
Terzioğlu, müşteri bağlılıklarının 10 yılın en üst seviyesine çıktığına da işaret ederek, “Yirmi ayda büyümemizin temel yapıtaşlarından biri olan 4.5G şebekemizde 30 milyon aboneye ulaştık” diye konuştu.

32 milyar TL yatırım

Turkcell’in 2017 yıl sonu itibarıyla son üç yıllık faaliyetleri sonucunda 10.4 milyar TL yatırım, 5.7 milyar TL lisans ve 16.2 milyar TL vergi ve yasal yükümlülük olmak üzere Türkiye’ye toplam katkısının 32.3 milyar TL’yi bulduğu da açıklandı.
Turkcell, 2017 yılında dağıtılan 3 milyar TL ile temettü politikasına paralel olarak 2010 yılından beri elde edilen net kârının yüzde 54’ünü hissedarlarına dağıttı. Son 3 yılda dağıttığı temettü 7 milyar TL’yi buldu. 2017 yılı için dağıtılması teklif edilen temettü miktarı ise 1 milyar 240 milyon TL oldu.

‘Güçlü performans sürecek’

Kaan Terzioğlu, 2018’de de güçlü performansı sürdüreceklerini belirterek, “Grup gelirlerimizin yüzde 13-15 artmasını, karlılığımızın da yüzde 33-35 gerçekleşmesini öngörüyoruz. 2018’de toplam 4 milyar liralık yatırım-ciro oranımızı koruyacağız” dedi. Küresel servisler sunmaya devam edeceklerini de vurgulayan Terzioğlu, Financell’in üç bin Turkcell mağazasında hizmet vererek 4.3 milyon adet devam eden kredi sözleşmesi ve 4.2 milyar lira kredi portföyüne ulaştığını, 2018 sonu için hedeflenen yüzde 72’lik akıllı cihaz oranına bir yıl önce ulaşıldığını söyledi.

BiP mesajları SMS’i solladı

Günün 1440 dakikasına değer katan servisler geliştirmeye devam etiklerini de dile getiren Kaan Terzioğlu, şunları söyledi: “BiP’in mesajlaşma özelliği aralık ayında 2 milyarın üzerinde mesaj adedi ile ilk kez SMS sayısının üzerine çıktı. Fizy, bu yıl ilk kez canlı olarak yayınlanan konserlerle AppStore’da indirilen uygulamalarda ilk sıraya yükseldi. Fizy’de bu yıl 2.2 milyar şarkı dinlendi. Mobilde kullanıcıların günlük ortalama TV+ izleme süreleri 63 dakikayı geçti. Dergilik de Türkiye’de yayıncılık sektöründe önemli bir canlanma yarattı.”

HDP'li Hatice Çevik tutuklandıŞanlıurfa'nın Suruç Belediye Başkanı HDP'li Hatice Çevik, 'terör örgütü üyesi olmak' ve 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber