Yerli ve milli 5 yeni simülatör

Türk Hava Yolları (THY), pilotaj eğitimini destekleyen simülatörlerin temini için Hava Elektrik Sanayi (HAVELSAN) ile 5 yeni simülatör için anlaştı. Yurtdışına bağımlılığı azaltacak ve yerli üretime ivme kazandıracak projenin imza töreninde konuşan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Ülkemizin milli havayolu olmanın verdiği bilinçle yerli kaynaklara yönelerek, milli üretime sağladığımız desteği bu anlaşma ile daha da geliştirmiş olmak bizim için gurur verici” dedi.

Yerli ve milli 5 yeni simülatör

THY’nin Yeşilköy’deki genel müdürlük binasındaki törene, İlker Aycı’yla birlikte, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ali Mantar, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi ve HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay da katıldı.

Filoda 14 tane var

HAVELSAN, THY’nin Boeing 737MAX ve Airbus A320CEO/NEO tipi uçakları için uluslararası D seviye sertifikasyona sahip Tam Uçuş Simülatörleri üretecek.

Pilotlar, görev yapacakları uçak tiplerinde yer derslerinin ardından simülatörde eğitim almaya başlıyor. Uçak tipi ve pilotun tecrübesine göre değişen sürelerde alınan eğitimin ardından gerçek uçağa geçiliyor. Sivil havacılıkta pilotlar ayrıca, her 6 ayda bir bilgilerini yenilemek amacıyla yine simülatörlerde uçuyor. Bu eğitim sırasında pilotlara her türlü çevresel şartlar altında acil durum eğitimleri veriliyor. Böylelikle muhtemel riskler minimize edilirken, yetkin eğitim seviyesi yukarı çekiliyor.

Filosunda 14 simülatörü bulunan THY, 2020 ve 2021 yıllarında işletmeye alınmak üzere, 2 Boeing 737MAX ve 3 Airbus A320CEO/NEO uluslararası D seviye sertifikasyona sahip toplam 5 ‘Tam Uçuş Simülatörü’ ve 6 ‘Uçuş Eğitim Yardımcısı’nı HAVELSAN’dan teslim alacak.

Çıta daha yükseliyor

İlker Aycı, “Dışa bağımlılığımızı azaltmak zorundayız. HAVELSAN en kıymetli ortaklıklarımızdan birini oluşturuyor. Teslim alacağımız yeni 5 simülatör ile çıtayı daha da artırmış olacağız. THY pilotlarının eğitimlerini en iyi standartta almalarının devamını sağlayacakken, özellikle tazeleme eğitimleri için uçuş eğitim merkezimizi tercih eden yabancı havayolu şirketlerinin pilotlarınca da tecrübe edilebilecek. Bu sayede küresel pazarda da boy gösterebilecek simülatörler ayrıca, bugün prestijli bir marka hâline gelen Türk Hava Yolları uçuş deneyiminin daha geniş kitlelerce benimsenmesinde de hiç kuşkusuz önemli bir rol oynayacak” dedi.

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mantar ise, HAVELSAN’ın askeri simülatör ve eğitim sistemleri konusunda Türkiye’de tek, dünyada sayılı ülkeler arasında olduklarını belirterek askeri alandaki yeteneklerini sivil alana da geçirme kararı aldıklarını söyledi.

Korku dolu anlar! 2 çocuğuyla yola savrulduAntalya'nın Alanya ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, takla attı. Kazada otomobili kullanan anne ve 2 çocuğu ile yanlarında bulunan 1 kişi, yola savrularak, yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber