Yılmazlar, ‘Yılın Girişimcisi’

Yılın Girişimcisi Yarışması’nın Türkiye etabını Koton Mağazacılık’ın patronları Yılmaz Yılmaz ve eşi Gülden Yılmaz kazandı

Yılmazlar, ‘Yılın Girişimcisi’

Milliyet gazetesi ve Ernst&Young’ın CNN Türk işbirliğiyle düzenlediği Yılın Girişimcisi Yarışması’nın Türkiye finali önceki gün Çırağan’da gerçekleşti.
Koton Mağazacılık Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülden Yılmaz, ‘Türkiye’de Yılın Girişimcisi’ seçildiler.
Yılmaz çiftine plaketleri Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve jüri başkanı Hanzade Doğan Boyner tarafından verildi.
Yılmaz ve Gülden Yılmaz, ‘Dünya Yılın Girişimcisi Ödülü’ için 28-31 Mayıs tarihleri arasında Monte Carlo’da düzenlenecek dünya finalinde Türkiye’yi temsil edecek.
Yılın Girişimcisi yarışmasında finale kalan Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras Sağıroğlu, Elkon Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alpagut, Kahve Dünyası Yönetim Kurulu Üyesi Alev Altınkılıç ve Şölen Çikolata Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban’a da plaket verildi.

‘Ekipten çok etkilendik’
Hanzade Doğan Boyner, Koton’un yılın girişimcisi seçilmesiyle ilgili olarak, “Koton’u bir dünya markası olarak göreceğiz. Onların bu başarısı analitik bir rüya. Müthiş bir macera. Kendilerinden, yaratıcılıklarından, ekipten çok etkilendik” dedi.
Gülden Yılmaz, hayallerin peşinden giderken önemli olanın doğru adımlar atmak olduğuna değinerek, “Bu kadar uzak yerlere gidemeyeceğimizi hiç düşünmemiştik. Bu durum bizi hiç korkutmadı. Başarımızdan dolayı mutluyuz” dedi.

Koton’u yarattılar
650 milyon dolar ciro yapan Koton Mağazacılık, denizci Yılmaz Yılmaz ile eğitimci Gülden Yılmaz’ın eseri.
Yılmaz çifti, Koton’un temellerini 1998 yazında Kuzguncuk’ta açtıkları ihraç fazlası giysi satan 25 metrekarelik bir dükkânda attı. Mağazanın kısa sürede büyük ilgi görmesi üzerine Yılmaz çifti kariyerlerini tekstil sektörüne adadı.
Bugün Türkiye’de 138 ve yurtdışında da 55 mağazaya ulaşan Koton, geçen yılı yüzde 42 büyümeyle kapattı.
Yılda 15 milyon ürün satışı yapan ve büyümesinin önemli kısmını son 5 yılda gerçekleştiren Koton, 100’ü aşan tasarımcısı ve 4 bine yaklaşan çalışanıyla, her yıl 15 bin yeni modeli müşterilerine sunuyor.

Yılmazlar, ‘Yılın Girişimcisi’

Yılmazlar, ‘Yılın Girişimcisi’

TEMA Onursal Başkanı Gökyiğit, plaketini Aydın Doğan’dan aldı
Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Onursal Kurucu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit, ‘Yılın Sosyal Girişimcisi’ seçildi.
Gökyiğit’e plaketini veren Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, şunları söyledi:
“Nihat Bey 16 yıl önce bana TEMA Vakfı’nı kuracağını, arazi erozyonuna mani olacağını, her yıl 300 bin ağaç dikeceğini söyledi. ‘Sen de gel, bu vakfın kurucuları arasında ol’ dediğinde, açıkçası bu kadar başarılı olacağını beklemiyordum. Kızılay’dan sonra ülkede en çok ismi telaffuz edilen vakıf TEMA. Allah kendine daha uzun ömürler versin, bu güzel hizmetlere devam etsin.”

Kaymaklı kadayıf oldu!
Ali Nihat Gökyiğit, yaptığı konuşmada, “Girişimin önemi hakkında bilinçlendirme ve teşvike hizmet eden bu projeyi ve bu projeye hizmet edenleri şükranla kutlamak gerek. Bu yarışmada yalnızca girişime ödül vermediniz, sosyal girişime de işaret ettiniz. Bana bu ödülü verirken doğaya hizmet tarafı ağır basmış. İşte buna ‘kaymaklı kadayıf’ derler. Yeme de yanında yat” dedi.

Yılmazlar, ‘Yılın Girişimcisi’

(Soldan sağa) Faik Açıkalın, Prof. Dr. Tosun Terzioğlu (Jüri), Hanzade Doğan Boyner (Jüri), Ömer Madra, Hasan Çolakoğlu (Jüri), Ali Nihat Gökyiğit, İsmet Abalıoğlu, Ayşen Özyeğin (Jüri), Erol Üçer (Jüri), Mirjam Schoening (Jüri), Meral Tamer (Jüri), Osman Dinçbaş.

‘Yılın Sosyal Girişimcisi’ Nihat Gökyiğit
Bu yıl üçüncü kez verilen ‘Yılın Sosyal Girişimcisi’ ödülünü TEMA Vakfı Onursal Kurucu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit aldı. Gökyiğit, Türkiye’yi Avrupa’da düzenlenecek olan ‘Sosyal Girişimciler Zirvesi’nde temsil edecek.
Toplumsal girişimciliğiyle dikkat çeken finalistler, Doğa ve Çevre Vakfı Kurucusu ve Başkanı İsmet Abalıoğlu ile Açık Radyo Kurucu Ortağı ve Genel Yayın Yönetmeni Ömer Madra’ya ise plaket sunuldu.

‘Hayat kurtarıyorlar’
Schwab Vakfı Genel Müdürü Mirjam Schoening, sosyal girişimcilerin önemine değinerek, “Sosyal girişimciler, ekonomik ve sosyal problemlere çözüm buluyor. Kâr amacı gütmüyorlar.
Bu faaliyetler bazı insanların hayatlarını kurtarıyor, değiştiriyor, ekonomik olarak ülkeye katkı sağlıyor. Çevresel problemlere çözüm buluyorlar. Geçen yılın sosyal girişimcisi olarak seçilen Aynur Bektaş ile Kamer, Schwab Vakfı Avrupa Sosyal Girişimcilik ödülünü de kazandı. Yapılan sosyal faaliyetler dünyada da takdir topluyor” dedi.

Yılmazlar, ‘Yılın Girişimcisi’

Gecede iş dünyası buluştu
Yılın Girişimcisi Yarışması, iş ve medya dünyasının önde gelen isimlerini buluşturdu.
Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Doğan Yayın Holding Yurtdışı Yatırımlar ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Begümhan Doğan Faralyalı, Boyner Sanayi A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Osman Boyner, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar Kalpaklıoğlu, Milliyet gazetesi Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet gazetesi Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Aclan Acar, Metro AG Türkiye Temsilcisi Nurdan Tümbek Tekeoğlu, HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, İbrahim Kefeli markasının sahibi İbrahim Kefeli de katıldı.
Milliyet gazetesi yazarları Güneri Cıvaoğlu, Derya Sazak, Nail Güreli ve Hurşit Güneş de geceye katılanlar arasında yer aldı.

‘Cesurlar, inanıyorlar’
Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Faik Açıkalın, “Biz, Türk girişimcilerin hikâyeleri dünya platformunda anlatıldıkça bunun yeni girişimcilere cesaret vereceğine inanıyoruz. Sosyal girişimcilikte de hayırseverlikten öte, insanları yoksulluğa iten, üretim dışı bırakan koşulları değiştirmeye yönelik yaratıcı, uygulanabilir ve sürdürülebilir yaklaşımları ödüllendiriyoruz. Bunların örnek olması için kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.
“Dünyanın ve ülkemizin şu an içinde bulunduğu olumsuz ortam ve ruh halinden çıkması sanırım finalistlerimiz gibi girişimcilerin sayesinde olacaktır” diyen Açıkalın, şöyle devam etti:
“Çünkü onlar yılmıyor, durmuyor, yetinmiyorlar. En önemlisi de cesurlar ve başarıya inanmışlar.”

47 ülke yarışıyor
1986’da Kaliforniya’da başlayan Yılın Girişimcisi yarışmasının 2000’e kadar 10-15 ülkede yapıldığını aktaran Ernst&Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş, 2000’e gelindiğinde Monte Carlo’da 19 ülkenin katılımının olduğunu hatırlattı.
Türkiye’nin katılımı sonrasında yarışmaya olan ilginin arttığına değinen Dinçbaş, bu yıl 47 ülkede uygulanan programa katılacak ülke sayısının yakında 50’ye ulaşacağına dikkat çekti.
Dinçbaş, şunları söyledi: “Girişimcilerde ekip ruhu, parlak fikirleri oluşturan mali tablolar olmazsa olmazlardan. Sosyal girişimcilerde de toplumsal etki, karşılıklı artı kazanımlar, sürdürülebilirlik, çevreye saygı gibi konularda özellikler arıyoruz.”

Seçkin isimlerden oluşan Jüri seçti
Yılın Girişimcisi jürisi:

Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hanzade Doğan Boyner, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Faik Açıkalın, Ernst & Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş, ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, MAP Havacılık ve Enerji Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu, Prof. Dr. Eser Borak, CNN Türk İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Dinç Üner ve Prof. Dr. Özer Ertuna.

Sosyal Girişimci jürisi:
Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hanzade Doğan Boyner, CNN Türk Yayın Danışmanı Ferhat Boratav, Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, TEB Mali Yatırımlar Başkanı Hasan Çolakoğlu, İstanbul Modern Sanat Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, AÇEV Başkanı Ayşen Özyeğin, GAMA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer, Schwab Vakfı Genel Müdürü Mirjam Schoening, Milliyet gazetesi yazarları Metin Münir, Meral Tamer ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Tosun Terzioğlu.

Yılmazlar, ‘Yılın Girişimcisi’

(Soldan sağa) Faik Açıkalın (Jüri), Güngör Uras (Jüri), Dinç Üner (Jüri), Orhan Turan (Jüri), Evrim Aras Sağıroğlu, Erkut Yücaoğlu (Jüri), Alev Altınkılıç, Prof. Dr. Eser Borak (Jüri), Mustafa Alpagut, İsmail Çoban, Ferit Şahenk (Jüri), Hanzade Doğan Boyner (Jüri Başkanı), Yılmaz Yılmaz, Gülden Yılmaz, Suzan Sabancı Dinçer (Jüri), Prof. Dr. Özer Ertuna (Jüri), Osman Dinçbaş (Jüri).

Yürek yakan detay ortaya çıktıGiresun’da yoğun sağanak yağış Eynesil ilçesinde su baskınları ve taşkınlarına neden oldu. Bir kişi de sele kapılarak hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber