Yurtdışı alım şirketleri seyahatleri iptal edince, Türk şirketleri çözümü buldu!

Son dönemde yaşanan terör olayları ekonomiyi de etkilemeye devam ediyor. Yurtdışından Türkiye'ye ürün almak için gelecek firmalar birbiri ardına seyahatlerini iptal etmeye başladı. Türk şirketleri ise çözümü bavulları hazırlayıp kendileri gitmekte buldu

Yurtdışı alım şirketleri seyahatleri iptal edince, Türk şirketleri çözümü buldu!

Türkiye’de yaşanan terör olayları uluslararası ticarette kendini hissettirmeye başladı. Türkiye’den ürün almaya gelen ünlü İngiliz firmalar nisan ve mayıs ayında yapacakları ziyaretleri iptal etmeye başladı. Habertürk'ten Menekşe Ataselim'in haberine göre; Spring Near East Manufacturing Company Kurucu Ortağı Esra Ercan, İngiliz Sainsbury’s’nin 16 kişilik alım ekibinin mayısta yapacağı ziyareti iptal ettiğini belirterek, “İstiklal Caddesi’ndeki patlamanın ardından endişe arttı. İptal gerekçesi olarak seyahat sigortası şirketinin Türkiye’yi kapsam dışına aldığını, bu koşullar altında çalışanlarını göndermek istemediklerini söylediler” dedi. Ercan, “İngiltere’ye gitmeye karar verdik. Londra’da ürünleri sergileyeceğiz. Kişi başı 2-3 bavulla gideceğiz ancak bu elbette yeterli gelmeyecek ve alım miktarı azalacak. Çünkü koca bir showroom’u götüremezsiniz” dedi.

'ÇOK ÇEŞİTLİ ALIM YAPIYORLAR'

Sainsbury’s’nin iptal ettiği seyahatte Türkiye’den 6 milyon dolarlık alım yapmayı planladığını söyleyen Ercan, şöyle devam etti: “Sainsbury’s büyük bir market zinciri. Dolayısıyla çok çeşitli alım yapıyor. Zorlu tekstil grubundan çarşaf da alıyorlar Paşabahçe’den bardak da. Deri ürünler, tekstil ve ayakkabı da buna dahil. Türkiye’ye geldiklerinde showroom’daki ürünleri görüp kafalarında belirledikleri miktarı aşabiliyorlar. Şimdi biz kısıtlı ürünle onlara ulaşacağız ve muhtemelen alım miktarı da azalacak. İTKİB Başkanı İsmail Gülle ile seyahat sigortası şirketleriyle görüşelim diye düşündük ancak farklı bir sonuç alabilir miyiz bilmiyorum.”

120 MİLYON DOLAR BÜTÇE

Esra Ercan, 2011’de uluslararası House of Pearl şirketler grubu ile ortaklık yapıp Spring Near East Manufacturing ofisini kurdu. Dünyanın önde gelen mağaza zincirlerine design, satın alma, üretim ve lojistik desteği sağlayan Spring, 2015’te 110 milyon dolar ciro yaptı. Spring’in 2016 bütçe hedefi 120 milyon dolar. Firma, Top Shop, Top Man, Miss Selfridge, Burton, Wallis, Dorothy Perkins, Matalan, Sainsbury’s, Monsoon, River İsland, Nicole Farhi, Bon Marche, Urban Outfitters, Pep&Co, Betty Barclay, Lerros, ANWB, Dunnes Stores, Zara, Oysho, Pull & Bear, Fg4 markalarıyla çalışıyor.

ARCADIA DA SEYAHATİNİ İPTAL ETTİ

“Ortadoğu Afrika ve Avrupa’da tedarikçileri bulunan Spring, halen aldığı siparişlerin yüzde 90’ını Türkiye’deki fabrikalarda ürettiriyor” diyen ve Sainsbury’s’in 2015’te 1.9 milyar dolar ciro yaptığını ve yaptığı alımın yüzde 14’ünü Spring’den satın aldığını ifade eden Ercan, Top Shop’u bünyesinde barındıran Arcadia Group ile Mansuun’un da alım seyahatlerini iptal ettiğini söyledi.

Kaza sonrası kadın sürücü, otomobile levyeyle sadırdıİzmir’in Karabağlar ilçesinde iki aracın karıştığı trafik kazası sonrası, iddiaya göre kimliği belirlenemeyen bir kadın sürücü aracından inerek kazaya karışan diğer araca levyeyle saldırdı, camlarını patlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber