Yürüyerek 1 dakika saat farkı 1 saat!

KKTC, Türkiye ile yaz saatinde kalıyor. Güney Kıbrıs ise kış saatine geçeceği için birbirine çok yakın olan iki bölgede 1 saat fark ilginç sonuçlar doğuracak.

Yürüyerek 1 dakika saat farkı 1 saat!

Türkiye ile birlikte yaz saatinde kalan Yavru Vatanda saat sıkıntısı yaşanıyor. KKTC yaz saatinde kalırken, Rum kesimi ekim sonunda kış saatine geçecek.

Bu durum, çalışmak ve okumak için karşı tarafa geçen yüzlerce kişiyi zor durumda bırakacak. 1 dakikalık yürüme mesafesi ile Rum kesimine gidenler, 1 saat farkla karşılaşacak. Asıl sorun ise Birleşmiş Milletler (BM) yönetimindeki ara bölgede yaşanacak. Türkiye, enerji tasarrufunu artırmak için yaz saati uygulamasını kalıcı hale getirdi.

KKTC de Türkiye'ye uyum için aynı yönde karar aldı. Ancak, adada Rum tarafı ile saat problemi baş gösterdi. Rum kesimi, 30 Ekim tarihinde kış saatine geçecek. Adadaki nüfusun büyük bölümünün yaşadığı Lefkoşa'nm iki yanında bir saat fark oluşacak.

ARA BÖLGENİN SAATİ NE OLACAK

Kıbrıs'ta asıl tartışılan konu ise BM yönetimindeki ara bölgenin saatinin ne olacağı. Yıllardır yaşanan Kıbrıs sorununda iki lider önemli aşamaya gelirken, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Lideri Nikos Anastasiadis sık sık ara bölgede buluşarak müzakereleri sürdürüyor. Şimdi iki lider, hangi ülkenin saatine göre randevulaşacak? Ara bölgede aynı zamanda, Türk, Rum ve İngilizlerin birlikte görev yaptığı çeşitli kuruluşlar bulunuyor. Ortak görev yapılan bu bölgedeki mesainin hangi ülkenin saatine göre başlayacağı merak konusu.

AYNI GÜN İKİ YILBAŞI KUTLAMASI

Kıbrıslı Türkler, sosyal medyadan da uygulamaya tepki gösterdi. Bazı yorumlar şöyle:
* Lefkoşa'nm bir yarısı 2017'ye bir saat erken girecek.
* Kış döneminde başkent Lefkoşa'nm güneyi ile kuzeyi arasında bir saat fark olacak. Komik bile değil.
* Bir dakika yürüme mesafesinde bir saat fark mı olacak?
* Güneyde okuyup kuzeyde çalışıyorum.
* İş saatimi, okul saatine göre ayarlamıştım. Şimdi ne olacak?
* Sınır kapılarından girip çıkarken, saatlerinizi bir ileri bir geri alın.
* Aynı gün iki ayrı yılbaşı kutlama şansımız olacak.
* Yüzlerce çocuğun evi kuzeyde, okulu güneyde. Bunu çocuğuma anlatamıyorum.

Bir günde kapış kapış satıldı! Tanesi 5 lira...Kahramanmaraş’ta bir balıkçı esnafı tarafından iş yerine getirilen bir kasa yengeç, bir günde tüketildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber