Ziraat’ten TL’ye reel kazanç

Ziraat Bankası Perakende Şube Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, tasarruflarını Türk Lirası mevduat ve yabancı para mevduatta değerlendiren müşterilerinin temel kaygısının paralarının değerini korumak olduğunu belirtti.

Ziraat’ten TL’ye reel kazanç

Çakar “Birikimlerini enflasyona karşı korumak amacı ile yabancı para mevduatta tutan müşterilerimize reel getiri sağlamak, Türk Lirası mevduata geçişi teşvik etmek ve tasarruf tabanının geliştirilmesi amacıyla Enflasyona Endeksli iki farklı Vadeli Mevduat ürünü geliştirdik. Bunlar Enflasyona Endeksli - Faiz Korumalı Vadeli Mevduat ve Enflasyon Korumalı Mevduat ürünlerimizdir. Her iki üründe de vade sonlarında ilan edilecek güncel yıllık TÜFE oranlarının üzerine ürün tipi ve vadelere göre değişecek şekilde 2-5 puan arasında ilave oranla müşterilerimizin Türk Lirası yatırımlarına reel getiri sunuyoruz” dedi.
Ürünlerinde müşterilerine hesap açılış tarihinde piyasa koşullarına uyumlu seviyelerde sabit vadeli mevduat faiz oranı taahhüt ettiklerini kaydeden Alpaslan Çakar, şu açıklamada bulundu:

Enflasyona bağlı...

“Vade sonunda ise ilan edilmiş güncel yıllık TÜFE oranı + ilave oran ile sabit vadeli mevduat faiz oranını karşılaştırıp bu oranlardan yüksek olanı müşterimizin hesabına yatırıyoruz. Bu ürünümüz 92-370 gün arası vadelerde açılabilmektedir.

Müşterilerimize mutlak surette TÜFE’nin üzerinde bir faiz oranı taahhüdümüz bulunuyor. Örneğin 100.000 TL 92 gün vadede sabit faiz oranını %20 olarak belirliyoruz. Vade sonunda güncel yıllık enflasyon oranının %19 olarak gerçekleşmesi durumunda, getiri oranı %20 yerine, %19 olarak gerçekleşen enflasyon oranına %2 ilave oran ile birlikte %21 üzerinden hesaplıyoruz.”

Üst limit yok...

Çakar, vade sonunda oluşacak enflasyona göre TÜFE+%5 oran verileceğini belirterek, şunları söyledi: “Bu ürünümüzün özelliği ise üçer aylık dönemlerde getirisinin alınabilmesidir. Enflasyon Korumalı Vadeli Mevduat ürünü 366-370 gün arası vadelerde açılabilmekte ve dönemsel ödeme almak isteyen müşterilerimiz, ürün açılışında bu taleplerini bildirmeleri halinde üçer aylık dönemlerde ödeme yapılabilmektedir. Örneğin 100.000 TL 366 gün vadede açılan bir hesap için güncel yıllık enflasyon oranını %15,50 olursa, getiri oranı ek %5 oran ile birlikte %20,50 üzerinden hesaplanacaktır. Her iki mevduat hesabını da 10.000 TL ve üzeri olan tüm tutarlar üzerinden açabiliyoruz. Yani her iki ürünümüzde de üst limit yok.”

Pendik'te iki otomobil çarpıştıİstanbul Pendik, TEM Bağlantı yolunda meydana gelen trafik kazasında 2 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber