Ekranlara ara veren İlker Kaleli'ye hem hak verip hem imreniyoruz

Oyuncu İlker Kaleli bir süredir dizilerde yer almıyor. Bu kararının gerekçeleri ise gayet makul ve geçerli: Devreleri yakmamak için!.. Hangimiz zaman zaman bu sebeple ara vermek istemiyoruz ki?

Ekranlara ara veren İlker Kaleli'ye hem hak verip hem imreniyoruz

İmkanı olan herkes yapmalı

İmkanı olan herkes yapmalı

Televizyon yapımlarında yer alan kişiler genellikle çalışma şartlarının zorluğundan bahseder. Çalışma saatlerinin uzunluğu, beslenme ve uyku düzenlerinin bozulması, setteki gerginlikler ve daha birçok gerekçe.

Fakat dizi-film oyuncularının şöyle bir imkanı var: Bırakmak.

Her insana nasip olmuyor

Her insana nasip olmuyor

İlker Kaleli gibi başarılı ve yapımcılar tarafından aranan üst düzey oyuncular büyük paralar kazanıyor. Oynadıkları bir diziden bölüm başına aldıkları para, sıradan bir çalışanın yıllık maaşına denk gelebiliyor. Hal böyleyken 'devreleri yakacakları sinyali' aldıkları anda uzunca bir ara verebiliyorlar.

Sinyali alamayanlar ne yapıyor?

Sinyali alamayanlar ne yapıyor?

Devreleri yakacaklarına dair sinyal alamayanlar ya da almasına rağmen zorlayanlar ise tükenmişlik sendromuna yakalanıyor ya da hayatı sorgulamaya, "her şeyim var ama zevk almıyorum" kafasına girmeye başlıyor.

Demek ki imkanınız varsa İlker Kaleli'nin yaptığı gibi bir süre ara vermek en sağlıklısı. Sahi, insanın istediği zaman bırakıp gitmek için tüm imkanları uygunsa neden gitmez ki? Para, sağlığa tercih edilir mi?

Hem haklı hem şanslı

Hem haklı hem şanslı

Biz normal insanlar olarak futbolcuların, şarkıcıların, oyuncuların hem nispeten eğlenceli işler yapıp hem de kafaları atınca her şeye ara verebilme lükslerine özeniyoruz. Evet, bu imkanlar sahip oldukları yeteneklerin bir karşılığı. Evet, bizden şanslılar.

Bu detayları biliyor olmamıza rağmen imreniyoruz. Fakat hak da veriyoruz. Çünkü biz ünsüz insanların da imkanı olsaydı. yılın yaklaşık 11 ayı çalışmak yerine uzunca bir süre ara verirdik.

İyi tamirler

İyi tamirler

İlker Kaleli Esquire dergisine verdiği röportajda bir süredir setlerden ve ekranlardan uzak olması için "Kendimi tamir etmeye ve yenilemeye çalışıyorum. Şu anda hayatımın devre arasında gibiyim. Gerçekten yorulmuşum. Son 10 yıla bir bakalım; nasıl geçmiş ve ön önemlisi de kendimden memnun muyum? Arada bir yapmak lazım böyle. Hem insan hem de oyuncu olarak. Bedenin de, ruhun da bir havalanması gerekiyor. Her ne kadar keyif alarak yapsam da üst üste dizi insanı yoruyor. Devreleri yakmamak adına biraz yok olmak, ara vermek lazım" cümlelerini kurdu.

Hak vermemek elde mi? İlker Kaleli'yi tükenmişlik sendromuna girmeden bu kararı aldığı için tebrik ediyoruz. İyi tatiller, iyi tamirler.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak