20.03.2017 02:30 | Son Güncelleme:
AA

El Bab normale dönmeye çalışıyor

Fırat Kalkanı ile DAEŞ’ten temizlenen Suriye’nin Halep’e bağlı El Bab ilçesine dönenler acılarını sarıyor. İlçede tamirhaneler, fırınlar ve bakkal dükkânları açılırken caddelerdeki moloz yığınları da temizleniyor

Suriye’de DAEŞ’in işgali sonrası şehir hayatının bitme noktasına geldiği Halep’in El Bab ilçesinden göç etmek zorunda kalarak başta Azez, Afrin ve Münbiç gibi bölgelere gelen sivil halk, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu’nca (ÖSO) terör örgütünden temizlenen kente geri dönmeye başladı. Güvenliğin sağlandığı ilçede, sivil halk bir yandan evlerine dönmenin sevincini yaşarken diğer yandan terör örgütünün ilçede bıraktığı tahribatları onarmak için uğraşıyor.

Tadilat sürüyor

Evlerine dönen Suriyeliler, cadde ve sokaklardaki moloz yığınlarını temizleyip ev ve iş yerlerini yeniden yaşanabilir hale getirmek için çalışıyor. Tamirhaneler başta olmak üzere, fırın, bakkal ve manav gibi bazı esnafın iş yerlerini açmaya başladıkları ilçede, birçok esnaf da iş yerlerinde hummalı bir şekilde tadilat çalışmaları yapıyor.

Kente dönen Suriyeli Abdulhamid El Recep Türkiye’ye teşekkür etti. Halid Hachüseyin de bir hafta önce eve döndüklerini, bundan dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. Evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Hachüseyin, bir an önce Türkiye ve diğer bölgelerde yaşayan Suriyelilerin hepsinin evlerine dönmesini umut ettiklerini söyledi. Muhammed Mahmud da evlerine döndükleri için çok mutlu olduklarını dile getirerek, “Ailece ilçeye geri gelmenin sevincini yaşıyoruz” dedi. 

Vaer’den tahliye başladı

Beşşar Esed güçlerinin kuşattığı ve ateşkesi yoğun bir şekilde ihlal ettiği Humus ilinin merkezindeki Vaer ilçesinde tahliye edilenler Halep ilinin Bab ilçesine oradan da araçlarla Azez’in Şemariğ kampına ulaştığı bildirildi. Önceki gün Vaer ilçesinden hareket eden 32 otobüsten oluşan kafile dün sabah erken saatlerde Bab ilçesine giriş yaptı. Vaer’dan yapılan tahliyelerin ilk aşamasında aralarında yaralıların ve silahlı rejim karşıtlarının da bulunduğu 519 çocuk, 412 kadın, 423 yetişkin erkekten oluşan bin 354 kişinin Şemariğ kampına ulaştığı aktarıldı. 

Musul Cedide bölgesi DAEŞ’ten temizlendi

Irak ordusunun, Musul kent merkezinin batı yakasında yer alan ‘Musul Cedide’ bölgesini tamamen kontrol altına aldığı belirtildi. Orduda görevli Yüzbaşı Burhan Muzahim, güvenlik güçleri ile DAEŞ militanları arasındaki yoğun sokak  çatışmalarının ardından, tüm bölgenin kontrol altına alındığını ve Irak bayrağının asıldığını söyledi. Bölgenin kontrol altına alınmasından sonra çıkan çatışmalarda 14 militanın öldürüldüğünü ve çok sayıda silaha el konulduğunu aktaran Muzahim,  Çatışmaların Yermuk Mahallesi’nde devam ettiğini kaydetti. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0