Dünya
20.11.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 20.11.2013-2:30

El Kaide’den İran’a kanlı Suriye mesajı

İran’ın Beyrut Büyükelçiliği’ne dün bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıyı üstlenen El Kaide bağlantılı Abdullah Azzam Tugayları, Hizbullah’ın Suriye’de Esad’ın yanında savaşan güçlerini çekmesini istedi.

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki İran Büyükelçiliği’ne düzenlenen çifte bombalı saldırı sonucunda en az 23 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 150 kişi yaralandı. Saldırıyı El Kaide’ye bağlı olan Abdullah Azzam Tugayları üstlendi. Örgüt, Hizbullah’ın Suriye’de Beşar Esad rejiminin ordusu ile birlikte savaşan militanlarını çekmediği takdirde saldırılarına devam edeceğini açıkladı. Saldırının, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın geçtiğimiz günlerde Suriye’den çekilmeyeceklerini açıklamasının üzerine gelmesi dikkat çekti.
Hizbullah’ın kontrolünde bulunan bölgede gerçekleştirilen patlama, Lübnan’daki İran Büyükelçiliği’ne gerçekleştirilen ilk saldırı olma özelliğini taşıyor. Saldırıyı kınayan İran, patlamadan ötürü “İsrail ve paralı askerlerini” suçladı. İsrail ise derhal bu iddiaları yalanladı. Suriye hükümeti yapılan saldırıyı kınarken “petro-dolarların kokusu Suriye, Lübnan ve Irak’a karşı düzenlenen her terörist saldırıdan geliyor” diyerek Suriyeli muhalifleri destekleyen Suudi Arabistan ve Katar’ı işaret etti.


‘İntikam alacağız’
Hizbullah örgütü de “Saldırıyı düzenleyenler bizi yıkamayacak. Mesajı aldık ve kimin gönderdiğini de nasıl intikam alacağımızı da biliyoruz” dedi. İran, Suriye’nin en büyük müttefiki olduğu gibi, Hizbullah ile de yakın bir ilişkiye sahip. İngiltere ve Fransa da saldırıyı kınayan ilk Batılı ülkelerden oldu. Yapılan ilk açıklamalarda İran’ın kültür ateşesinin de hayatını kaybettiği belirtilse de Tahran ilerleyen saatlerde ateşenin hâlâ hayatta olduğunu söyledi. Bütün elçilik çalışanlarının sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

50 kilo patlayıcı
Bir Lübnanlı güvenlik görevlisinin Amerikan haber ajansı AP’ye yaptığı açıklamaya göre ilk saldırgan motosikletliydi ve iki kilogram ağırlığında patlayıcı taşıyordu; İran Büyükelçiliği’nin kapısında kendisini patlatmasıyla üç katlı binaya zarar verdi. Yaklaşık iki dakika sonra gelen diğer saldırgan ise 50 kilogram patlayıcı taşıyan aracını 10 metre ötede patlattı. Eylem, son zamanlarda Hizbullah’ın Lübnan’daki alanlarından birine düzenlenen en büyük saldırı oldu. Hizbullah üyeleri, Suriye’de ordunun birçok kritik bölgeyi geri almasına yardımcı olmuştu.

El Kaide bağlantılı Abdullah Azzam Tugayları, Lübnan’da ve Arap Yarımadası’nda konuşlanmış durumda. 2009’nda kurulan örgüt, 2010’da Hürmüz Boğazı’nda Japonya’ya ait petrol tankerine saldırı düzenledi. Ortadoğu’da yer alan Batı unsurlarını hedef aldıklarını belirten örgüt, aynı yıl Amerikalı ve İngiliz turistleri kaçırdı. İsrail’in kuzeyine düzenledikleri füze saldırılarıyla da tanınıyorlar.

 


Etiketler: arabistan
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Gökçeada hangi denizdedir?
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.