Dünya
28.04.2011 - 09:57 | Son Güncelleme: 28.04.2011-10:56

El Kaide'nin seksten uzak durma yöntemi!

Sitene Ekle

Wikileaks'te yer alan son gizli belgelerde, El Kaide'nin Guantanamo'da tutulan üst düzey lideri Abdül Rahim Hüseyin Muhammed Abdüh El Nashiri'nin, kadınlar tarafından ayartılmasını önlemek amacıyla kendisine iktidarsızlık sağlayan iğne yaptığı iddia edildi. El Kaide liderini sorgulayan Amerikalı yetkililer hazırladıkları raporda, "Tutuklu, kendini fazsasıyla cihada adamış, iktidarsızlık için iğne olduğu ve başkalarına da bu iğneleri olmalarını tavsiye ettiği bildiriliyor" diye yazıyor. El Nashiri'nin dikkatinin kadınlar tarafından dağılmasını önlemek ve cihat için daha fazla yoğunlaşabilmek için iğne olduğu belirtiliyor.

Belgelere göre, El Nashiri, Ekim 2000'de Amerikan destroyeri USS Cole'a yönelik saldırının üst düzey planlayıcısıydı. Yemen limanındaki intihar saldırısında 17 ABD askeri ölmüş, onlarcası da yaralanmıştı. El Nashiri, El Kaide'nin en yetenekli liderlerinden biri olarak tanımlanıyor ve ayrıca 2002'de Fransız petrol tankeri MV Limburg'a zarar veren intihar saldırısının planlayıcısı olmakla da suzlanıyor. Saldırıların Bin Ladin'in doğrudan talimatları uyarınca planlandığı kaydediliyor. Sorguculara göre, El Nashiri ABD'ye yönelik çok sayıda saldırı planıyla da alakalı ve hücresi Afganistan dışındaki çok sayıda intihar saldırısının ve sabotajın da sorumlusu ve planlayıcısı.


Etiketler: ABD
Bilgi Yarışması"Mecburi" sözcüğünün karşıt anlamlısı nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Şifo Mehmet" olarak bilinen eski BJK futbolcusunun tam adı nedir?
    ©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.