El Nino geri dönüyor

Dünya Meteoroloji Örgütü, önümüzdeki kış sezonunda, okyanus-atmosfer olayı El Nino'nun yaşanabileceği uyarısında bulundu. Peki El Nino'nun ortaya çıkması ne anlama geliyor?

El Nino geri dönüyor

Dünya Meteoroloji Örgütü, önümüzdeki kış mevsiminde El Nino hava olayının yüzde 70 ihtimalle yaşanabileceğini açıkladı. Bir önceki El Nino olayı 2015-2016 arasında yaşanmış ve dünya genelindeki hava olaylarına büyük etkisi olmuştu.

Fakat uzmanlar, bu yıl kış mevsiminde yaşanacak olan El Nino'nun, 2015-2016 yıllarında yaşanan kadar sert olmayacağını belirtti.

Dünya Meteoroloji Örgütü'ne göre iklim değişikliği, El Nino gibi olayların görülme sıklığında da farklılıklara yol açıyor.

El Nino Güney Salınımları, Pasifik Okyanusu yüzey ısısında yaşanan kararsızlıktır ve ortaya çıktığı dönemlerde dünya çapındaki hava olayları üzerinde büyük etkiler yaratır.

2015-2016 yılları arası yaşanan El Nino, kayıtlara geçen en sert El Nino oldu ve 2016 yılı da bu sebeple kayıtlara geçen en sıcak yıl oldu.

 

 

Bahsi geçen dönemde gerçekleşen El Nino, Afrika'da kuraklığa ve tarımda verimsizliğe yol açtı. Güney Amerika kıtasında yer alan Brezilya, Arjantin, Paraguay ve Uruguay'da da şiddetli seller yaşandı.

2018 yılı El Nino'nun zıttı olarak tabir edilen La Nina ile başladı. La Nina'nın görüldüğü dönemde Pasifik Okyanusu yüzey ısısı, mevsim normallerinin altında seyreder.

Dünya Meteoroloji Örgütü, La Nina evresinin sona erdiğini ve 2018 yılının sonlarına doğru yüzde 70 ihtimalle El Nino safhasının başlayacağını duyurdu.

Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreteri Petteri Taalas'ın yaptığı açıklamada, kış sezonunda başlaması muhtemel El Nino'nun 2015-2016 dönemindeki kadar sert olmasa da önemli etkileri olacağı ve El Nino'nun önceden tahmin edilmesinin çok sayıda hayatı kurtaracağı ve ekonomik kayıpları önemli ölçüde engelleyeceği vurgulandı.

 

İklim değişikliği ve El Nino arasındaki ilişki

Dünya Meteorloji Örgütü tarihinde ilk kez, eylül-kasım sezonu için iki defa El Nino güncellemesi yaptı.

Örgütün tahminine göre Asya-Pasifik bölgesi, Avrupa, Kuzey Amerika, Afrika ve Güney Amerika'nın kıyı bölgeleri boyunca deniz ısısı mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

El Nino normal şartlar altında 5 ila 7 yılda bir yaşanıyor. Önümüzdeki kış yaşanması muhtemel El Nino'nun bir öncekinden yalnızca 2 yıl sonra yaşanacak olması akıllara iklim değişikliği etkisini getiriyor.

Petteri Taalas'ın açıklamasında, iklim değişikliğinin, El Nino ve La Nina gibi olayların dinamiklerini ve etkilerini de değiştirdiği konusuna dikkat çekildi ve 2018 yılının zayıf La Nina etkisi ile başladığı ve La Nina'nın, küresel çapta yeterli soğuma etkisi yaratmadığı ve bu sebeple 2018 yılının kayıtlara geçen en sıcak yıllardan biri olabileceği belirtildi.

Japonya Meteoroloji Müdürlüğü de eylül-kasım sezonu arasında El Nino'nun yüzde 60 ihtimalle başlayabileceği uyarısında bulundu.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak