Gündem
26.06.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 26.06.2012-2:30

Elazığ Kütüphanesi: M.Ö. 5. yüzyıla ait görseller müstehcen

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın farklı il ve ilçe kütüphanelerine dağıttığı, Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nden çıkan Mimesis Tiyatro Çeviri Araştırma Dergisi’ne Elazığ İl Halk Kütüphanesi’nden ambargo geldi.

Sitene Ekle

YASEMİN BAY

Yayınevine Elazığ İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Pirinççi imzasıyla gönderilen resmi yazıda derginin 19. sayısında müstehcen içerikli resim ve çizimlerin olduğu, üç ailenin kütüphaneye ‘okuyucuların ve çocukların ahlaki değerlerini bozduğu’ gerekçesiyle şikayette bulunduğu belirtildi. Yazının devamında şu ifadelere yer verildi:
“Bizim de yaptığımız inceleme neticesinde müstehcen içerikli bulduğumuz bu dergilerin Elazığ İl Halk Kütüphanesi ve ilçe halk kütüphanelerimize bağış yolu ile olsa dahi gönderilmemesini rica ederim.”
Müstehcen görsellerin olduğu belirtilen makale, dergide Antik Yunan komedyasını ele alan “Aristophanes Üzerine” adlı çeviri - araştırma dosyasında yer alıyor. Söz konusu çizimlerin kullanıldığı “Kadının Tasviri: Aristophanes’in Lysistrata’sı ve Yunan Eşlerinin Hetairalaştırılması” adlı makale ise Washington Üniversitesi öğretim görevlisi Sarah Culpepper Stoup tarafından 2004 yılında kaleme alınmış. Makalede kullanılan görseller milattan önce 5. yüzyıla ait vazo ve kadehlerin üzerinde yer alan tasvirler. Yazara göre kadın-erkek ilişkilerinin vazo ve kadehler üzerinde nasıl resmedildiği, dönemi anlamak için çok büyük öneme sahip. Derginin Yayın Kurulu Üyesi Metin Göksel, müstehcen bulunan görsellerin yazıyı desteklediği için kullanıldığını vurguladı:
“Makalenin orijinaline bakılırsa görseller orada anlatılan konularla ilgili referans veriyor. Sadece sayfayı süslesin, renk katsın diye kullanılmış değiller. İncelemenin bir parçası o görseller.”
Göksel yaşananları ‘akıl dışı bir durum’ olarak nitelendirdi ve “Konuyu biz de yeni öğrendik. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşmeyi planlıyoruz. Bunun doğru bir uygulama olmadığını anlatacağız. Bize gönderilen dilekçede de bir gerekçe gösterilmiş değil, doğru dürüst bir açıklama yapılmadı” dedi.

‘Absürt’ bir uygulama

Derginin Yayın Kurulu yaptığı ortak yazılı açıklamada ise şunları söyledi: “Akademik-bilimsel bir makalenin içeriği kaale alınmaksızın, ilişiğindeki M.Ö. 5. yüzyıla ait görseller bağlamlarından koparılarak ‘ahlaka aykırı’ bulunup, raflardan kaldırılmıştır. Kültür Bakanlığı tarafından onlarca il ve ilçe kütüphanesi raflarına yerleştirilen akademik-bilimsel bir derginin, yine ona bağlı bir kuruluş tarafından raftan kaldırılmasını ise tek kelimeyle ‘absürd’ buluyoruz.”


Etiketler:
Bilgi YarışmasıHangisi bir basketbol terimi değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Selena dizisinde rol alan üç küçük kızın adın nedir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX