10.07.2017 10:54 | Son Güncelleme:

Elektrikli ve hibrit otomobil satışlarında yüzde 330,8 artış

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu'nun (TEHAD) ortaya koyduğu verilere göre, bu yılın ilk 6 ayında Türkiye'deki elektrikli ve hibrit otomobil satışı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 330,79 artış gösterdi.

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu (TEHAD)  verilerine göre, bu yılın ilk yarısında Türkiye'de gerçekleşen elektrikli ve hibrid araç satışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 330,79 arttı. 
  
TEHAD, 2017'nin ilk 6 ayında Türkiye'de gerçekleşen elektrikli ve hibrid otomotiv satışlarına ilişkin rakamları açıkladı. 

Veriler göre, Türkiye'de bu yılın ilk ayında 33'ü elektrikli, bin 380'i de hibrid olmak üzere bu kategorilerde bin 413 araç satıldı. Elektrikli araç satışı geçen yılın aynı döneminde 35, hibrid araç satışı ise 293 olarak gerçekleşmişti.

Geçen yılın ilk 6 ayında 328 olarak kaydedilen toplam elektrikli ve hibrid araç satışı, bu yılın aynı döneminde bin 413'e çıktı. Bu yılın ilk 6 ayı ile 2016'nın aynı dönemi karşılaştırıldığında, satışlardaki artış yüzde 330,79  oldu.

TEHAD verilerine göre, hibrid otomotiv pazarında en çok ilgi gören araç modeli Toyota C-HR olarak belirlendi. İlk yarıda bin 203 Toyota C-HR hibrid  otomobil satıldı.

Haziran ayı itibarıyla pazara adım atan Hyundai Ioniq hibrid ise 23 adetlik satış ile listede yer aldı. Yüzde 100 elektrikli Ioniq ve kablolu hibrid Ioniq modellerinin ise gelecek yıl pazara girmesi bekleniyor.

"2025 yılı itibarıyla satılan her 10 araçtan 4'ü elektrikli olacak"

TEHAD Kurucusu Berkan Bayram, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Türk otomobil kullanıcısının hibrid modellere daha fazla ilgi göstermeye başladığının  görüldüğünü bildirdi.

Bayram, tüketicinin özellikle hibrid otomobil özelinde getirilen ÖTV indirimini benimsediğini belirterek, indirimli ÖTV diliminden faydalanan ve Türkiye'de üretilen Toyota C-HR modelinin orta sınıfa hitap eden bir aile  otomobili olarak değerlendirildiğini kaydetti.

Yıl sonuna kadar hibrid otomobil satışlarının artarak devam edeceğini bildiren Bayram, "Geçen yıl pazarda sadece 6 markanın 9 farklı elektrikli ve hibrid modeli yer alırken, 2017 yılı itibarıyla bu sayı 11 markanın 24 farklı  modeline yükseldi." ifadelerini kullandı.

Bu yılın başından itibaren Türkiye otomotiv pazarına yeni giriş yapan markaların elektrikli modellerden ziyade, hibrid motor seçeneğine sahip modeller ile pazarda yer almayı tercih etmelerinin özellikle düşük karbondioksit emisyonu ve düşük yakıt tüketimine sahip olmayı hedeflediklerini ortaya koyduğunu vurgulayan Bayram, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki otomobil kullanıcısının artık daha fazla çevre bilinci  ile emisyon oranı düşük, çevreyi kirletmeyen modelleri tercih etmeye başlaması memnuniyet verici. 2011 yılında dünyada sadece 45 bin adet elektrikli araç satışı  gerçekleşmişken, geçen yıl itibariyle bu rakam 2 milyon adede ulaştı. Bu artış  önlenemez bir şekilde devam edecek ve 2025 yılı itibarıyla satılan her 10 araçtan  4'ü elektrikli olacak. Günümüzde otomotiv markalarının da birbiri ardına yaptığı  açıklamalar, bu rakamın doğruluğunu kanıtlar nitelikte. Elektrikli otomobilin  göreceği bu talep karşısında ülkemiz, daha fazla otomotiv ve batarya  teknolojisine yatırım yapmalıdır. Özellikle lityum bazlı batarya teknolojisi ve enerji depolama, önümüzdeki 10 yılın en önemli stratejik kalemleri olacak. Elektrikli ve hibrid otomobiller tüketici ve yatırımcı tarafında daha fazla  teşvik edilmeli."

AA

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy5