Gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkılarak senaryolaştırılan Türk-Rus ortak yapımı Elveda Katya Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle düzenlenen 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Müzik, En İyi Kadın Oyuncu ve Antalya Kent Konseyi Ödülü’ne hak kazandı.

 
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Elveda Katya’nın ‘Katya’sı Rusya’nın yetenekli genç oyuncusu Anna Andrusenko ödülü ile ilgili; "İlk sinema filmim ile üstelik yabancı bir ülkede ödül almanın hayalini bile kurmamıştım buraya gelirken. Şu an çok şaşkın ama çok mutluyum. Kadroya seçildiğimde Türkiye’nin en büyük aktörü Kadir İnanır ile oynayacağımı bilmiyordum. İlk çalışma günlerimizde bakışlarından korkmuştum ama sonra keyifle çalıştık ve kendisinden çok şey öğrendim.” dedi.
 
Elveda Katya’nın yönetmeni Ahmet Sönmez; “Aldığımız Kent Ödülü, halkın kalbine dokunduğumuzun bir kanıtıdır, bizim için en önemlisi bu. Çünkü biz hem gişede hem de festivalde yer bulacak bir film yapacağız diyerek yola çıktık, bu ödül de başardığımızın kanıtıdır.”
 
Elveda Katya
 
Başrollerini Kadir İnanır, Caner Cindoruk, Rüçhen Çalışkur ve paylaştığı ve yönetmenliğini Ahmet Sönmez’in üstlendiği “Elveda Katya” yetimhanede büyüyen Katya’nın, Yunus isimli bir denizci olduğunu öğrendiği babasını bulmak için Trabzon’a gitmesiyle başlayarak, toplumun önyargılarını, vicdanı ve bir kız çocuğunun “baba arayışı”nı beyazperdeye taşıyor.
 
Yapımını 24 Kare Film, yapımcılığını Osman Sönmez, senaryosunu Nalan Merter Savaş ve senaryo danışmanlığını ise Cem Başeskioğlu’nun üstlendiği Ahmet Sönmez’in sinema filmi “Elveda Katya” Türk-Rus aile ilişkilerini ilk kez iki tarafın bakış açısıyla ele alan gerçek bir hikayeye dayanmaktadır.