12.04.2016 09:41 | Son Güncelleme:

Emekli maaşı nasıl hesaplanır? Emekli maaşı nasıl sorgulanır?

Emekli maaşı hesaplama ve sorgulama işlemleri sayesinde vatandaşlar emekli oldukları zaman alacakları emekli maaşını öğrenebiliyor. Emekli maaşı hesaplama ve sorgulama işlemleri zaman kaybı yaşamadan yapılabiliyor. Emekli maaşı hesaplama ve sorgulama işlemlerinin internet üzerinden nasıl yapıldığını yazımız aracılığıyla öğrenebileceksiniz.

Emekli maaşı alabilmeniz için emekli olmanız gereklidir. Emekli olabilmek için ise çalıştığınız dönemde yapmış olduğunuz işe bağlı olarak prim veya sigorta yatırmanız gereklidir. Bu sayede emekli olabilirsiniz. Bu yatırılan prim ve sigortalar tamamlandığında ve emeklilik yaşınız geldiğinde emekli olabilirsiniz. Emekli olan vatandaşlar bağlı oldukları kurumdan emekli maaşı alabilirler ve rahat bir yaşlılık dönemi geçirebilirler. Bu yüzden herkes emekli olmak ister. Emeklilik şartlarına yerine getiren vatandaşlarda emekli olabilirler. Emeklilik ve sosyal güvence ile ilgili tüm işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek gerçekleştirebilirsiniz. Ne zaman emekli olacağınızı, emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek öğrenebilirsiniz. Ayrıca İnternet üzerinden de bu bilgileri öğrenebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumunun internet uygulaması sayesinde bazı işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumunun hesaplama işlemlerinden bir tanesi emekli maaşı hesaplama programıdır. Emekli maaşı hesaplama programı sayesinde emekli olduğunuzda ne kadar emekli maaşı alacağınızı öğrenebilirsiniz. Emekli olduktan sonra da aldığınız emekli maaşları hakkında bilgileri emekli maaşı sorgulama işlemi ile birlikte öğrenebilirsiniz. Emekli maaşı sorgulama işlemini de internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 
 EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ! 
          
     EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ! 

yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.  

 Emekli maaşı hesapla uygulaması Sosyal Güvenlik Kurumunun internet üzerinden verdiği bir hizmettir. Emekli maaşı hesaplama uygulamasına internet üzerinden erişebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşı hesaplama programını her kurum için farklı şekillerde tasarlamıştır. Vatandaşlar bağlı oldukları kurumun hesaplama programına giriş yaparak hesaplama işlemini gerçekleştirebilirler. SSK ya bağlı olan vatandaşlar internet üzerinden kendi kurumları için tasarlanmış olan emekli maaşı hesaplama programına giriş yapmalıdır. Giriş yaptıktan sonra T.C. kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, nüfusa kayıtlı olduğu il ve doğum tarihi bilgilerini girmeleri gereklidir. Bağ-kura bağlı olan vatandaşlar da aynı şekilde internet üzerinden kendi kurumları için tasarlanmış olan emekli maaşı hesaplama programına giriş yapmalıdır. Giriş yapan vatandaşlar T.C. kimlik numaralarını ve kurumlarını seçmeleri gereklidir. Son olarak güvenlik kodunu da girerek hesaplama işlemini tamamlayabilirler. Emekli sandığı kurumuna bağlı olan vatandaşlarda internet üzerinden emekli maaşı hesaplama programına giriş yapmalıdır. Giriş yaptıktan sonra derece, hizmet yılı, aylık tarihi, kademe, hizmet ayı, pay/payda, ek gösterge bilgilerini girmeniz gereklidir. Emekli maaşı sorgulama işlemini de E-Devlet sisteminden gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sisteminden emekli maaşı sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için ilk önce sisteme giriş yapmanız gereklidir. E-Devlet sistemine ana sayfada yer alan sisteme giriş linkini tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Karşınıza gelen E-Devlet sistemine giriş yollarından E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçtiğinizde giriş sayfasına T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfadaki E-Hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumunu bulmalısınız. SSK ya bağlı olan vatandaşlar 4A hizmetleri bölümü altından, Bağ-Kura bağlı olan vatandaşlar da 4B hizmetleri bölümü altından emekli maaşı sorgulama işlemini gerçekleştirebilir. 
 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy6