Eskişehir

Yerel Haber
18 Ekim 2017 - 12:22

Emirdağ Türküleri Ve Emirdağ Yöresi Türkmen Ağıtları Amerika'daki Kütüphanelerde Yerini Aldı

IHA

‘Emirdağ Türküleri’ ve ‘Emirdağ Yöresi Türkmen Ağıtları’, Türkiye ve Avrupa’daki kütüphanelerin ardından Amerika’daki kütüphanelerde de yerini aldı.
Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesi kültürünü, yurt içi ve dışında sunduğu bilimsel bildirilerle dünyaya açan Emirdağlı araştırmacı yazar Ömer Faruk Yaldızkaya’nın yazdığı ‘Emirdağ Türküleri’ ve ‘Emirdağ Yöresi Türkmen Ağıtları’ adlı kitaplar, Amerika’nın en saygın üniversitelerinden Michigan ve Wisconsin Üniversitelerindeki kütüphanelerde yerini aldı. Özellikle, Wisconsin Üniversitesi’nde bulunan, dünyanın en önemli müzik insanlarından Bela Bartok adına kurulan müzik kütüphanesinde, ‘Emirdağ Türküleri’ ve ‘Emirdağ Yöresi Türkmen Ağıtları’nın’ yer alması başlı başına ayrı önem taşıyor.


Emirdağlı araştırmacı yazar Ömer Faruk Yaldızkaya ‘Emirdağ Türküleri’ ve ‘Emirdağ Yöresi Türkmen Ağıtları’ kitabının Amerikan kütüphanelerinde yerini alması ile ilgili yaptığı açıklamada, "20’li yaşlardan itibaren; Emirdağ’da köy köy, yayla yayla gezerek, yaşlılarımızın dizinin dibinde oturarak yaptığımız derlemeleri, kitap bütünlüğünde yayınlayarak bilim dünyasının istifadesine sundum ve bilimsel bildirilerle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Balkanlara, Ukrayna’dan Kazakistan’a kadar taşımanın daima mutluluğunu yaşadım. Daha önce de ‘Emirdağ Yöresi Türkmen Ağıtları’ adlı kitabım hakkında; Konya-Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Osman Öztürk tarafından, İsviçre’de Almanca yayınlanan ve dünya akademik çevrelerince takip edilen DEMOS adlı dergide tanıtım yazısı yayınlanmıştı. Amerika’nın iki saygın üniversitesinde ‘Emirdağ Kültürü’nün yer alması, doğduğum topraklar adına büyük gurur oldu’’ diye ifade etti.

EskişehirYerel Seçim Sonuçları

Eskişehir Hava Durumu

5°CŞİMDİPAZARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.