Ekonomi
12.07.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 12.07.2013-2:30

Emlak Konut Bahçekent’te kurayla 700 konut satacak

Emlak Konut GYO, master planı hazırlanan Bahçekent Projesi’ndeki 700 konutu kurayla satacak. Başakşehir’de yeni bir çekim merkezi oluşturacak proje ile İstanbul aynı zamanda ilk kez ‘Merkez Park’ kavramı ile tanışacak

Sitene Ekle

EMLAK - YAVUZ KARAMAN

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO, İstanbul Başakşehir sınırları içinde yükselecek Bahçekent Emlak Konutları projesine start verdi. Bahçekent Emlak Konutları’nı da kapsayan 168 hektarlık alanın master planının tamamlanmasıyla birlikte projenin ilk etabın hazırlıkları başladı. Toplam inşaat alanı 308 bin 809 metrekare olan Bahçekent 1. Etap Emlak Konutları toplam 1506 adet konut ile 282 adet ticari üniteden oluşacak.
İstanbul’a bir kentsel tasarım projesi kazandıracak olan Bahçekent Emlak Konutları projesi ile birlikte megakent aynı zamanda ilk kez ‘Merkez Park’ kavramı ile tanışacak. 168 hektarlık alanın 11 hektarlık bölümü Merkez Park alanı olarak ayrıldı. Bu alana komşu olan Bahçekent Emlak Konutları merkezi lokasyonu, kendi içinde sürdürülebilirlik ve yeterlilik sağlamasıyla birlikte, Başakşehir ilçesinde yeni bir çekim merkezi haline gelecek.

Kent ölçeğinde tasarım
Şirketin yeni projesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, proje alanının büyüklüğü itibariyle, çalışmaya ulaşımdan topoğrafyaya, manzaradan çevresel faktörlere kadar detaylı bir araştırma yaparak kentsel ölçekten başladıklarını söyledi. Kurum, “Planlanan her yapının siluetiyle ve insanlarda bıraktığı etkiyle, o yapıların sahiplerinden çok tüm kentlinin hafızasında ve hatıralarında yer edeceğinin bilinciyle sadece bölgeye bir mimari proje değil, İstanbul’a yeni bir kentsel tasarım projesi kazandırdık” dedi.
Murat Kurum, mimariye ve çevreye, yalnız iyi tasarlanmış ve güzel yapılar inşa etme çerçevesinden bakmak yerine, insana, kente ve doğal yapılaşmaya yönelik bir görüşle kullanmayı tercih ettiklerini, yapı alanının ilk ve orta öğretim okullarıyla, cami, sosyal  kültürel tesisler ve resmi kurum alanlarıyla çevrelenmesinin bu ilişkiyi desteklediğini söyledi.

Çevreci proje 
Arsanın yüzde 83’ü yeşil alana ayrılan Bahçekent Emlak Konutları’nda yenilenebilir enerji kaynaklarına ve atık geri dönüşüm sistemlerine yer verilecek. Bu doğrultuda, projede belirtilen bloklarda 4 kW’lık güneş paneli tesis edilecek.
Evsel atıkların geri dönüşümünün sağlanması projede belirtilen bloklarda atık geri dönüşüm sistemi kurulacak.

ÖDEMESİ NASIL OLACAK?
Konutlar Tüfeli olarak veya sabit ödeme ile satılacak. Tüfeli satışlarda1+1 daire tiplerinde 10.000 TL peşinat ödenmesi halinde taksit ödemeleri hemen veya  konut tesliminde başlayacak. Konutlar kalan tutara TÜFE uygulanarak 120 aya kadar vade uygulanarak satılacak.  Sabit ödemeli satışlar ise, satış bedelinin yüzde 10'u peşin, kalan tutar  24 aya kadar sıfır faizle, 60 aya kadar olan vadelerde yüzde 0.40, 120 aya kadar olan vadelerde ise yüzde 0.50 aylık faiz oranı üzerinden ödeme yapılabilecek.

İlk etapta 1500 konut 
Toplam inşaat alanı 308 bin 809 metrekare olan Bahçekent 1. Etap Emlak Konutları, 218 tane 1+1,
467 tane 2+1, 675 tane 3+1 ile 146 tane 4+1 den oluşan toplam 1506 adet konut,  282 adet ticari ünite, 1 adet ilköğretim okulu, 1 adet kreş ve 1 adet
camiden oluşuyor.

Son başvuru 16 Ağustos’ta
Emlak Konut GYO tarafından Kamu İhale Kanunu çerçevesinde yapımına ve satışına başlanılan Bahçekent Emlak Konutları projesindeki 700 konut kura yöntemi ile satılacak. Söz konusu konutlar için 16 Ağustos 2013 tarihine kadar talep toplanacak. Konutların ortalama  metrekare fiyatı 1850 lira olarak belirlenirken, kuraya sunulan konutlardan 214 tanesi 1+1, 156 tanesi 2+1, 319 tanesi 3+1 ve 11 tanesi 4+1 daireden oluşuyor.

 

SUR YAPI, Ramazan’ı kampanyayla karşıladı
Gayrimenkul sektörünün tanınmış isimlerinden Sur Yapı, inşaatı devam eden projesi Corridor için Ramazan kampanyası hazırladı. Kampanya Ramazan ayı boyunca devam edecek.
Kampanyaya göre Corridor’dan ev sahibi olmak isteyenlere yüzde 35 peşinatta 60 ay vade farksız taksit avantajı, yüzde 1 peşinatta 120 ay vade imkânı, banka kredisi ve peşinat tutarına özel indirim fırsatları sunuluyor.
Sur Yapı mimari grubu tarafından tasarlanan Corridor, yerleşimi çok eski dönemlere dayanan ve tarihi Avrupa-Asya İpekyolu güzergâhında bulunan Güneşli’de, yoğun ulaşım aksıyla dikkat çeken Yalçın Koreş ve Mimar Sinan Caddelerini birbirine bağlıyor. Projenin bu iki önemli arteri birleştiren konumu, gelişen bölgenin yaya trafiğini de düzenliyor.

2014’te teslim edilecek
Yaşamın 2014 yılı sonunda başlayacağı projede, iki kata yayılan 1300 metrekare alana sahip sosyal tesislerde açık ve kapalı havuz, dinlenme ve güneşlenme alanları, kafeterya, dinlenme odası, fitness, stüdyo, soyunma odaları, duşlar, sauna, çocuk oyun alanı gibi mekânlar bulunuyor.
Projede 42-337 metrekare aralığında değişen stüdyo - 1+1-2+1-3+1 ve 4+1’e varan daire seçeneklerine yer veriliyor.

 

Boğaz’daki lüks yalılara yabancılar ilgi gösteriyor
Ortadoğu, Azerbaycan ve Avrupa’dan İstanbul’a gelen yabancılar, Boğaz’daki yalılara yoğun ilgi gösteriyorlar. Space Gayrimenkul Kurucu Ortağı Filiz Çakmur, yabancıların çoğunlukla şirket merkezi ve otel yatırımı için yalıları tercih ettiğini vurgulayarak, Boğaz’daki yalılar ve artan taleple ilgili detaylı bilgiler verdi.
Boğaz’da toplam 366 adet birinci ve ikinci derece tarihi eser niteliği taşıyan yalı olduğunu ifade eden Filiz Çakmur, tarihi niteliği olmayanlar da dahil edildiğinde Boğaz’ın iki yakasında toplam 600 yalı bulunduğunu söyledi.
Çakmur, “İlçe bazında bakıldığında Sarıyer’de 136, Beykoz’da 109, Üsküdar’da 84, Beşiktaş’ta ise 37 tarihi eser niteliğinde yalı var. Bu yalıların fiyatlarını belirleyen en önemli etken bulundukları semttir” dedi.
Gayrimenkuldeki temel kuralın değişmediğini ifade eden Çakmur, “En önemli şey lokasyondur. Her dönemde değişkenlik göstermekle beraber, satışta olan nitelikli yalı adedi 20’yi geçmez. Bundan kasıt yalı daireleri değil, komple yalılardır. Bugün itibariyle bir sayı vermek gerekirse portföyümüzde şu an fiyatı 7 milyon dolardan başlayıp, 100 milyon euro’ya kadar değişen 12 yalı mevcut” diye konuştu.

‘Ortadoğu’dan talep alıyoruz’
İstanbul’da son 10 yıldır, Boğaz hattı başta olmak üzere tüm gayrimenkullerin prim yaptığını vurgulayan Çakmur, “Tabii ki bu prim en çok Boğaz hattında oldu ve bu da satışı aklından bile geçirmeyen bazı mal sahiplerini de satışa yöneltti” dedi.
Çakmur, şunları söyledi:
“Space Gayrimenkul olarak Ortadoğu, Azerbaycan ve Avrupa kaynaklı fonlara yönelik pazarlama ağımızda, yalılara ilişkin ciddi talepler alıyoruz. Bu konudaki talep sadece yalılarla sınırlı olmakla kalmayıp, şehrin merkezinde değerli lokasyonlar için de geçerli. Yalılara asıl talep Türk müşterilerimizden geliyor.”

Mirasla el değiştiriyor
Boğaz’daki yalıların el değiştirmesindeki etkenin miras yoluyla mal paylaşımları olduğunu belirten Çakmur, ikincil sebebin de çocukları evden ayrılan ailelerin tebdil-i mekân talepleri olduğunu söyledi.
Çakmur, ihtiyaç nedeni ile satılık ya da satılmış olan yalı adedinin ise toplam arz içinde oldukça sınırlı olduğunu ifade etti. 

 

Metropol satış ofisinde iftar tatlısı veriliyor
TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO güvencesiyle Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişimi tarafından İstanbul Ulusla-rarası Finans Merkezi sınırları içerisinde inşa edilen Metropol İstanbul, Ramazan’da iftardan sonra satış ofisini ziyaret eden misafirlerine hizmet vermeye devam ediyor.
Karma projeler klasmanında 700 bin metrekarelik inşaat alanı ile dünyanın en büyük projelerinden biri olan Metropol İstanbul, iftardan sonra misafirlerini özel tatlı ve ikramlarla karşılıyor.
Avrupa’nın en yüksek binalarından biri olacak kulesi, rezidans, ofis ve alışveriş merkezi karma bir proje olarak yükselen Metropol İstanbul satış ofisi 18 Temmuz 2013 tarihine kadar 09.00 – 23.00 arası hizmet verecek.
2015 yılında tamamlanacak olan Metropol İstanbul, üç yüksek binadan oluşuyor. Proje kapsamında 470 ticari ünite, 1381 konut ve toplam 1851 adet bağımsız bölüm bulunuyor.
 

 

Koru Florya’da ilk kez ‘60 ay sıfır faiz’ başladı
Aydınlı, Metal Yapı Konut, Arke ve Vizyonlife ortaklığının TOKİ işbirliğiyle hayata geçirdiği KoruFlorya, Ramazan ayına özel olarak ilk kez çok avantajlı bir ödeme seçeneği hazırladı. Projeden ev satın almak isteyenler, yüzde 1 KDV avantajının yanı sıra anlaşmalı bankalar aracılığıyla vade farksız 60 ay taksitlendirme avantajıyla projeden ev sahibi olabilecek.
AVM üzerinde konumlanan dairelerinde deniz, göl ve orman manzarası sunan projede, 3+1’den 7+2’ye kadar 52 adet farklı daire tipi bulunuyor. Alışveriş merkezi ve konut güvenliklerinin ayrı olarak yapılandırıldığı projede satışa çıkan dairelerin tamamı KDV dahil fiyatlarla sunuluyor. 

 

Atakent’te konutlara 2. boğaz manzarası
İnanlar’ın, Halkalı Atakent’te yükselen ve Şubat 2014’teki teslimi için kulelerinin kaba inşaatı ve cepheleri tamamlanan Terrace Tema projesi, Kanal İstanbul projesinin yeni açıklanan konumuyla 2. boğaz manzarasını ve yine yeni açıklanan Küçükçekmece Gölü’nde yapılacak marinanın manzarasını gelecekte sakinlerine sunmaya hazır.
Kanal İstanbul’un yeni lokasyonu, Terrace Tema’nın çok yakınından geçiyor. Böylece projenin kazancını yükseltiyor.
Yüzde 1 peşinatın uygulandığı Terrace Tema’da, İnanlar bünyesinde kişiye özel ödeme planı seçenekleri oluşturulabiliyor.

 

‘Önce yap sonra sat’ anlayışını benimsedi
İnşaat sektöründe hızlı güven azalışında en önemli etkenlerden birinin maketten satışlar olduğunu belirten LEMA Grup ortaklarından Emre Katırcı, tamamlanamayan, yıllarca askıda kalan projelerin sektörde kan kaybına yol açtığını kaydetti.
Katırcı, Ankara İncek’te TED Koleji’nin hemen yanında inşa ettikleri 36 katlı dikey ve yatay Uptown İncek, konut satışlarına inşaatın belirli aşamasında başlama kararı aldıklarını ifade etti.
Katırcı, “Şu an kaba inşaatın yüzde 50’den fazlası tamamlandı ancak, halen satışlara başlamadık. Bu ayın ikinci yarısından itibaren satışlara başlamayı düşünüyoruz” dedi. Projede 1+1’den 6+1’e kadar 18 ayrı tipte 226 daire bulunuyor.
 

 

Erbil Emlak Fuarı’nda konutlar için anlaştı
Gayrimenkul sektöründe danışmanlık hizmeti sunan Projebeyaz, Kuzey Irak’ın Erbil kentinde düzenlenen Erbil Uluslararası Gayrimenkul Fuarı’na (EREF) katıldı. Projebeyaz, 38 adet gayrimenkul için ön satış yaptı.
Ortadoğu gayrimenkul sektörünün umut vaat eden fuarı olarak görülen organizasyondan izlenimlerini aktaran Projebeyaz Gayrimenkul ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, “Fuarda, Türk gayrimenkul oyuncuları ile bölgede proje geliştiren Türk firmalar oldukça görkemli stantlarla yer aldı. Projebeyaz olarak, 2’si kendi grup şirketlerimize ait projeler olmak üzere, farklı inşaat firmalarından 9 projeyi ziyaretçilerin beğenisine sunduk” diye konuştu.
 


Etiketler: Halkalı, Kuzey Irak
Bilgi YarışmasıDört yanı su ile çevrili kara parçasına ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Bolivya'nın başkenti neresidir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 10095.345 %-0.53
  Deger%
  IHLGM1.1219.15
  IHGZT0.8514.86
  KATMR7.9413.59
  IHYAY0.3811.76
  TKNSA4.8810.66
  Tümü »

  ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX