Gündem
21.12.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 21.12.2013-2:30

Emniyet sil baştan

Türkiye’yi sarsan büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası Emniyet’teki görev değişiklikleri dün de hız kesmedi. Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı’ndaki 13 daire başkanı ile Teftiş Kurulu Başkanı Ramazan Akyürek görevden alındı...

Sitene Ekle

ANKARA Milliyet

İstanbul’da yürütülen yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ardından emniyette ardı ardına atamalar yapan hükümet, ilk dalgada kaçakçılık, organize ve mali suçlar (KOM) şube müdürlerini, ikinci dalgada İstanbul Emniyet Müdürü’nü görevden aldıktan sonra dün de üçüncü dalgada emniyetin kalbinde çarpıcı değişikler yaptı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve soruşturmada ismi geçen İçişleri Bakanı Muammer Güler’in imzasıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 13 daire başkanı ile Teftiş Kurulu Başkanı görevinden alındı. Görevden alınan daire başkanları arasında olağan koşullarda İstanbul’daki operasyonun koordinasyonunu yapmakla görevli olan ancak soruşturmadan haberi olmadığı açığa çıkan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Mehmet Yeşilkaya da yeraldı.
Milliyet’in aldığı bilgiye göre, aralarında kabine üyesi üç bakanının oğullarının da yeraldığı şüphelilerin gözaltına alınmasıyla başlayan yolsuzluk ve rüşvet iddialarının araştırıldığı operasyon sonrasında, emniyet teşkilatında başlatılan tayin fırtınası dün de devam etti. İlk gün İstanbul’daki soruşturmayı yürüten polis müdürlerinin de içinde bulunduğu beş şube müdürü ve yurt genelindeki KOM Şube müdürlerinin büyük bölümünün değiştirilmesiyle başlayan atama fırtınası, ikinci gün İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın görevden alınmasıyla sonuçlanırken, dün 3. dalga atamalar gerçekleştirildi.

Şube müdürleri de gitti
Atama fırtınası çerçevesinde dün Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı’ndaki 13 daire başkanı ile Teftiş Kurulu Başkanı Ramazan Akyürek görevden alındı. Akyürek’in yerine, Emniyet İstihbarat Dairesi’nde yapılan değişiklikler sonrası eski döneme ilişkin, kayıp bazı bilgilerin bulunmasıyla ilgili soruşturmayı yürüten Polis başmüfettişi Necmettin Emre atandı.
EGM merkezi teşkilatındaki atamaların merkezinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi yeraldı. Bu birimin başında yeralan Mehmet Yeşilkaya görevden alındı.
Yeşilkaya’nın yerine Özel Güvenlik Dairesi Başkanı Yusuf Karababa atandı. Yeşilkaya’ya birlikte daire bünyesindeki Narkotik Suçlarla Mücadele, Mali Suçlarla Mücadele ve Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele şubelerinin yeraldığı altı şube müdürünün de tayini çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında daire başkanlarının yanısıra, bazı dairelerde başkan yardımcısı ve şube müdürü olarak görev yapan polis müdürleri de yer değiştirdi.

Kritik birimlerin başıydılar
Görevden alınan daire başkanları arasında, yurt genelindeki terör soruşturmalarını yürüten Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Cihangir Çelik, yurt genelinde başta Gezi Parkı eylemleri olmak üzere tüm sokak eylemleri ile Çevik Kuvvet birimlerinden sorumlu olan Güvenlik Dairesi Başkanı Bekir Akarsu, yine yurt genelindeki tüm asayiş suçlarıyla mücadeleyi yürüten Asayiş Dairesi Başkanı Mehmet Tüzel yeraldı. Tüzel’in başında bulunduğu Asayiş Dairesi, bir süre önce kayuoyu gündemine gelen günü birlik evlere yönelik polis denetimi yapılmasını sağlayan uygulamayı başlatmıştı. Görevden alınan Koruma Dairesi Başkanı Yesari Vural’ın yerine, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in koruma müdürü olan İbrahim Kulular getirildi.

 

Yeni atanan daire başkanları
İçişleri Bakanı Güler’in perşembe akşamı imzaladığı kararname çerçevesinde göreve atanan yeni daire başkanları şöyle: Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı’na Musa Tiyek, Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığına Seyithan Bulu, Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı’na Ünal Acar, Asayiş Dairesi Başkanlığı’na Battal Gazi  Örümcek, Güvenlik Dairesi Başkanlığı’na Arif Çankal, Kriminal Daire Başkanlığı’na Kemal Pelit, Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı’na Ahmet Karacabey, Dışilişkiler Dairesi Başkanlığı’na Ahmet Kemal Yüzgüleç, Haberleşme Dairesi Başkanlığı’na Murat Kocak, İdari Mali İşler Dairesi Başkanlığı‘na Hasan Adak, Arşiv ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı’na İdris Karabörk atandı. Bu arada, halen görevde olan beş Emniyet Genel Müdür yardımcısından 4’nün değiştirilmesinin planlandığı öğrenildi. Görevden alınacak dört genel müdür yardımcısının yerine ikisi kaymakam olmak üzere dört yeni atama yapılacağı belirtildi.

 

3 müdür yardımcısı ‘pasif göreve’
Şube müdürlerinin dokuzunun değiştiği Ankara’da dün bazı emniyet müdür yardımcıları arasında sorumlu oldukları şubelerde değişiklik yapıldı. Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’in onayı sonrasında terörle mücadeleden sorumlu emniyet müdür yardımcısı Lokman Kırcılı MOBESE Şubesinden, Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İbrahim Pala Pasaport Şubesi’nden, Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nden sorumlu olan İsmail Öztürk ise Toplum Destekli Polislik Şubesi’nden sorumlu oldu. Terörle mücadele şubesinden sorumlu olarak Kunter Şenses, KOM Şubelerinden sorumlu müdür yardımcılığına ise Hakan Arıkan getirildi.
 


Etiketler: Tayyip Erdoğan
Bilgi YarışmasıGalata Kulesi kimler tarafından yapılmıştır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.