02.08.2015 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

Emniyet uygulamaları için ‘terör’ değişikliği

Emniyet Genel Müdürlüğü, (EGM) 32 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç eyleminin hemen ardından bazı uygulamalarda zorunlu değişiklikler gerçekleştirdi. Buna göre, il emniyet müdürleri, Emniyet Genel Müdürü’nden onay almadan izine çıkayacak

Ayrıca, yurt genelinde yaşanması beklenen olaylar nedeniyle yurt genelindeki polis okulları ve eğitim merkezleri personeliyle birlikte il emniyet müdürlüklerinin emrine verildi. Suruç olayının ardından izine çıkan tüm personeli göreve geri çağıran ve izinleri kaldıran Emniyet Genel Müdürlüğü, il emniyet müdürlerinin sorumlu oldukları kentlerden ayrılmaları sırasında Emniyet Genel Müdürü’nden onay ve talimat alma zorunluluğu getirdi. Daha önce 5442 sayılı İller İdaresi Yasası’na göre İl Valisi’nden onay alan İl Emniyet Müdürleri, artık Emniyet Genel Müdürü’nden de onay alacak.

MOBESE’ler kayıtta
Diğer yeni uygulama ise; yurt genelindeki tüm polis okulu ve eğitim merkezlerinin görevli personeliyle birlikte il emniyet müdürlüklerinin emrine verilmesi oldu. Özellikle sokak eylemlerinin artış göstermesi ve iller arasında takviye kuvvet sevkiyatları olması nedeniyle harekete geçen EGM, yüzlerce polisin barındırılması ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ülke genelindeki polis okulları ve eğitim merkezlerini il emniyet müdürlerine tahsis etti. Daha önce merkezden yönetilen polis okulları ve eğitim merkezleri, yeni eğitim yılı başlayınca kadar takviye kuvvetlerin hizmetinde kullanılacak.
Bu arada, EGM, il emniyet müdürlüklerine gönderdiği genelgeyle il ve ilçelerdeki MOBESE kayıt sistemlerinin sürekli kullanılır halde tutulması talimatını verdi. Kamera kayıtlarının yaşanan olayların ardından adli ve idari soruşturmalarda önemli olduğunu belirten EGM, Suruç benzeri olaylarda, faillerin yakalanmasında kamera desteğinin önemli olduğu belirtildi. EGM;  “ilinizdeki kamera sistemlerinin çalışır olmasını sağlayın” talimatı verdi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerSuruçeğitim