29.01.2010 17:42 | Son Güncelleme:
Tevfik AKAN/ERZURUM, (DHA)

Emo'cu Sinem, İstanbul'a kendi kaçmış

Kaybolduktan 24 saat sonra polis tarafından bulunup Erzurum'a getirildi

ERZURUM Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu'nun 2 gün önce kaçırıldığını söylediği lise ikinci sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Sinem Hınıslıoğlu, sosyal paylaşım sitesi Fecebook'taki profilinden yola çıkarak takip başlatan polis tarafından, yanındaki 3 kişiyle birlikte dün İstanbul Gaziosmanpaşa'daki bir fast- food restoranında bulundu. Erzurum'a getirilen ve gençler arasında son dönemde popüler olan ‘Emo’ akımına sempati duyduğu belirtilen Sinem ailesine teslim edilirken, olayla ilgili İstanbul'da gözaltına alınan ‘Emo’cu 3 kişi, sorgularının ardından, olayın kaçırılma olmadığının belirlenmesi üzerine serbest bırakıldı. Polis, Sinem'in sınıf arkadaşı ‘Emo’cu olduğu söylenen Esra B.'yi de Erzurum'da gözaltına aldı. Esra'nın Sinem'i Emo'cularla tanıştıran kişi olduğu belirlendi.

ETB Başkanı Hakkı Hınısoğlu, 27 Ocak çarşamba günü günü saat 16.00'da polise başvurarak, lise 2'nci sınıfa giden kızının kaçırıldığını bildirdi. Polis Sinem'in bilgisayarını incelemeye alırken diğer taraftan da arkadaşlarının ifadelerine başvurarak genç kızın sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki arkadaşlarını tespit etti. Sinem'in son bir ay içerisindeki bilgisayar üzerinden yaptığı görüşmeleri ve adresleri tespit eden polis, cep telefonunu da teknik takibe aldı.

Polis, cep telefonundan Sinem'in otobüsle İstanbul'a gittiğini belirledi. Sivil kıyafetli bir polis memeru, Sinem'in bulunduğu otobüse Sivas'ın Suşehiri İlçesi'nde bindi. Bağlantıda olduğu kişilerin belirlenmesi için kontrollü takibe alınan Sinem, Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin 28 Ocak günü saat 16.00 sıralarında Gaziosmanpaşa Semti'nde 3 kişiyle buluştuğu sırada yakalandı. Polis, Sinem'in yanındaki 3 kişiyi gözaltına aldı. Sinem Hınıslıoğlu, uçakla Erzurum'a getirilerek ailesine teslim edildi. 3 kişi ise sorgularının ardından serbest bırakıldı.

AİLENİN 5 ÇOCUĞUNUN EN KÜÇÜĞÜ Rıfkı Salim Burçak Kız Meslek Lisesi ikinci sınıf öğrencisi Sinem Hınıslıoğlu'nun 24 saat süren Erzurum- İstanbul- Erzurum yolculuğunu ve yakalanma macerasını değerlendiren Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu, kızının internette sosyal paylaşım sitesinde grupları olan ‘Emo’cuların tuzağına düşmekten son anda kurtarıldığını söyledi.

Sinem'in 27 Ocak çarşamba günü saat 16.00'da ortadan kaybolduğunu, bu durumu öğrenir öğrenmez hemen Emniyet Müdürlüğü'ne başvurduklarını kaydeden baba Hakkı Hınıslıoğlu, polisin cep telefonundan teknik takip başlatığını söyledi.

İSTANBUL'DA EMO'CULARLA BULUŞUNCA YAKALANDI Erzurum'un tanınmış tüccarlarından olan 5 çocuk babası Hakkı Hınıslıoğlu, Sinem'in neden böyle bir maceraya atıldığını anlayamadıklarını belirtti. Hakkı Hınıslıoğlu, şunları anlattı: “Sinem, bizden habersiz hiçbir yere gitmezdi. Hemen Emniyet Müdürlüğü'ne başvurduk, cep telefonunu numarasını vererek teknik takip başlattılar. Kızım, okuldaki bir kız arkadaşı aracılığı ‘Emo’cularla tanışmış. Yaklaşık 2 aylık bir internet arkadaşlıkları var. Tüm bilgileri, biygisayarını polise verdik. Sinem'in bilgisayar üzerinden yaptığı görüşmeleri ve adresleri tespit ettiler. Emniyet Müdürlüğü, ‘Emo’cuların tuzağına düştüğünü tespit ediyor. Onların kızımızı bulacağından emindik. Arkadaşı olan o kızın da etkisiyle, Yıldızkent'teki evden köpeğini gezdirmek için çıkıyor. Tek başına terminale gidiyor, bilet alıyor ve 27 Ocak çarşamba günü saat 16.30'da otobüsle Erzurum'dan İstanbul'a hareket ediyor. Çocuk işte, kandırmaları kolay oluyor. 28 Ocak Perşembe günü saat 14.00’te Esenler Otagarı'nda otobüsten iniyor. Orada ‘Emo’cu olan kişilerce karşılanıyor. Sinem'i alıp Gaziosmanpaşa'da bir restorana götürüyorlar. Oturuyorlar, birşeyler yerlerken polis Sinem'i yanındakilerle birlikte alıyor. Kötü bir şeye fırsat kalmadan polis yakalıyor. Zaten o ana kadar da bir talepleri olmamış.”

‘VELİLER İNTERNET ARKADAŞLARINI KONTROL ETSİN’ Hakkı Hınıslıoğlu, paylaşım sitesinin çocukları ailelerden koparmak amacında olduklarını belirterek, “Elit ailelerin çocuklarını seçiyorlar. Çocukların beyinlerini yıkıyorlar. Ardından kendilerine bağlıyorlar. Bu işin içinde uyuşturucu tacirleri, terör, fuhuş çetesi her şey olabilir. Beş çocuğumun en küçüğü olan Sinem'i çok seviyoruz. Hiçbir çocuğuma şimdiye kadar tek fiske bile vurmadım. Anne ve babaları uyarıyorum. Çocuklarının bu tür tuzaklara düşmemesi için internette kiminle arkadaşlık yaptığını sıkça kontrol etsinler. Kızım çok şükür İstanbul'dan sağ salim döndü” dedi.

Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturmayı sürdürürken, polis bugün öğlen saatlerinde Sinem'le aynı okulda okuyan yine ‘Emo’cu olduğu söylenen Esra B.'yi gözaltına aldı. Esra'nın Sinem Hınıslığolu'nu Emo'cularla tanıştıran kişi olduğu ve İstanbul'daki kişilerle bağlantısı kurduğu belirlendi.

EMO NEDİR? ‘Emo’ İngilizce ‘duygusal’ anlamına gelen ‘emotional’ kelimesinin kısaltması. Emo’cular olarak bilinen gençler, farklı giyimleri ve konuşmalarıyla dikkat çekiyor. Saçlarının ön kısmını tek gözlerini kapatacak kadar öne yatırmaları, üstünü ve arkalarını spreyle kabartmaları, yüzlerine abartılı piercingler takmaları, siyah ve bol kıyafetleri, dövmeleri ve Converse ayakkabıları, Emo’cuların en belirgin görünüş özellikleri.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0