Emrah Karaduman ve Derya Uluğ 'Sürgün Aşkımız' şarkısı ile nostalji yaşattı

Emrah Karaduman'ın 'BombarDuman' albümünün ayak seslerini duymaya başladık. Önce bu albümün ilk klip şarkısı olarak Aleyna Tilki ortaklığı 'Dipsiz Kuyum' seçildi. Şarkı beğenildi, beğenilmedi ama bir şekilde ilgi toplamayı başardı. Albümün ikinci klibi de artık yayında. Bu kez Derya Uluğ eşlik ediyor Emrah Karaduman'a. Hem de sürpriz bir cover'la...

Emrah Karaduman ve Derya Uluğ 'Sürgün Aşkımız' şarkısı ile nostalji yaşattı

Hazal'ın unutulmayan şarkıları

90'larda yaşanan ve 'popçu enflasyonu' denilen dönemde neredeyse her gün yeni bir isimle karşılaşıyorduk. Hazal da bu isimlerden biriydi.

'Osman Abim Evde Mi?'ler, daha sonra 2010 yılında 'Zirve' albümünde Demet Akalın tarafından da cover'lanan 'Bozuyorum Yeminimi'ler, "Ha bir adım önde ha arkada" nakaratıyla bilinen 'Elden Yar Olmaz'larla tanıdık Hazal'ı.

Modern bir aranjeyle tekrar karşımızda

'Sürgün Aşkımız', Hazal'ın 1999'da çıkan albümünde yer alıyordu. Dönemine damga vurmasa da akılda kalan şarkılardan biriydi.


Yıllar sonra Emrah Karaduman'ın 'BombarDuman' albümünde bir kez daha karşımıza çıktı. Bu kez çok daha modern bir aranjeyle, son yılların en dikkat çeken vokallerinden Derya Uluğ yorumuyla.

Doğru formül, doğru matematik

Doğru formül, doğru matematik

Bu albümün ilk klibi 'Dipsiz Kuyum' olsa da, 'Sürgün Aşkımız' şarkısının 'tutma' olasılığı daha yüksek. Derya Uluğ radyoların gözdesi olan bir şarkıcı. Emrah Karaduman müzik piyasasında etkili bir isim olma yolunda ilerliyor.E şarkı da "Aaa, ben bu şarkıyı nereden hatırlıyorum yahu" dedirtiyor. Mis gibi formül, mis gibi matematik.

'Nasha lyubov v izgnanii' yazıyor

'Nasha lyubov v izgnanii' yazıyor

Ama tüm bu matematiklerin ötesinde başarılı da. Samimiyetsiz gelmiyor, "Oh be, şarkının yeni hali ne güzel olmuş" dedirtiyor. Yönetmenliğini Derya Uluğ'un üstlendiği klipteki görsellik de oldukça modern ve hoş.

Klipte gözüken Rusça cümle ise hayli enteresan, ufakça değinelim. "Nasha lyubov' v izgnanii' yazıyor siyah bir bayrağın üstünde, kiril harfleriyle.

Bayraktaki Rusça cümlenin anlamı ne?

Bayraktaki Rusça cümlenin anlamı ne?

Göze çarpan bu ufak detaydan sonra 'subliminal'ciler gaza gelip heyecanlanabilir. "İşte klipteki gizli mesaj!" diye ortalık karışabilir. Sakin olalım sevgili şampiyonlar!

Rusça "Nasha lyubov' v izgnanii"nin Türkçesi son derece masum, son derece düz: "Bizim aşkımız sürgünde" demek. Yani şarkının adı 'Sürgün Aşkımız'ın Rusçası.

Ortalık cover'dan geçilmiyor

Ortalık cover'dan geçilmiyor

Son tahlilde 'Sürgün Aşkımız' kıyıda köşede kalmış bir şarkının modernize edilmesi bakımından önemli. Fakat cover konusu fenalık getirmiş durumda artık dinleyicilere.

Eski Sezen Aksu şarkılarını cover'layarak başlayan bu trend enteresan yerlere gidiyor...

O kadar çok tükettik ki cover'ları, artık kıyıda köşede kalmış şarkılar kıymete bindi. Ancak önemli bir sıkıntı var, ortalık tribute albümlerden, cover'lardan geçilmiyor! En azından 2018 adeta cover'lar yılı oldu...

Cover'lar sadece günü kurtarıyor

Cover'lar sadece günü kurtarıyor

Her şarkıcı, eski bir şarkıyı söylüyor. Üretim? Oldukça kısıtlı. Bütün isimler eski bir şarkıyı tekrar yorumluyor. 'Yalnız Çiçek', 'Vuracak', 'Beni Hatırla', 'Yalnızlar Treni'... Şu anda trend olan bu şarkıların hepsi yeniden yorum, cover.

Türkçe pop dinleyicisi elbette bu cover'lardan da sıkılmaya başlayacak. Geçmişten geleceğe köprü kurma misyonuna yeni nesiller artık o kadar da önem vermiyor ne yazık ki.

Dolayısıyla cover'ların sadece günü kurtardığı unutulmamalı, yeni şarkılar üretmekten vazgeçmemeli...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak