Geldik Masal prensesimin geçmişe dönüp baktığında kendisinin neden hiç emzik yada biberonlu resmi olamayacağını öğrenmeye. Pardon bir tane olacak, o da buradaki, o da fake :) Gelen sorular sıklıkla 'Emzik kullanıyor musunuz? Mama kullanmalı mıyım?' şeklinde. Bunları kendi dilimde yanıtlamak istiyorum. Araştırmacı bir anne olarak gözlemlerim, okuduklarım, paylaştıklarım ve tecrübe ettiklerim sonuçlarından sizlere fikirlerimi aktaracağım.

  Ben hiç emzik kullanmadım, hastane çantama koymadım, bebeğimin ihtiyacı olarak saymadım. Aynı şekilde ayırt etmeden biberonu da ekliyorum. Kendimce bahsetmem gerekirse emzik doğada olmayan, yapay, plastik bir maddeden ibaretse bebeğimin neden ilk çantasında bulunmalı? Ona verilmiş bir lütuf varken daha emme şansı verilmeden neden kendisine başvurulmalı? Ayrıntılar bilinerek mi veriliyor, bilinmeden mi bu önemli. Bilinerek, ihtiyaç dahilinde (çoğul anneleri, zorlu şartlarda, stres altındaki, sağlık sorunları yaşayan vs anneleri tenzih ediyorum)  verilmesi dışında kabul edemediğim sebeplerini sayayım. Öncelikle hiçbir emziğin yapısı anne memesiyle aynı olamıyor maalesef. Nasıl ki hiçbir mama anne sütüne benzeyemiyorsa bir türlü onun gibi. 'Meme dokusunda' ibareleri maalesef ki pazarlama saçması. Çünkü bebek meme emerken yaptığı sağma hareketini, hiçbir emzik ya da biberonda uygulayamıyor. Bu sebeple farklı ağız hareketleri yapmaya alıştığından meme aldığından bu sefer memede zorlanıyor. Biberon alıyorsa akış memedeki gibi süreksiz, kesik, zor, az, değişen miktarda olmadığı için biberon kolay geliyor. E sonra neden bebek memede zorlansın ki, tembellik hoşuna gitmez mi?

  Gelelim emziğin sakinleştirme boyutuna. Bebek neden plastik bir madde ile sakinleşsin ki; anne şevkati ve ten teması varken. Anneden alacağı duygusal tatmini altından da olsa hangi emzikten alabilir ki? En iyi emzik herkes için her yerdeyken, en iyi anne kendi bebeği için biricik değil mi? 

  İlk 3 ay bebeğin tepkilerinden meme bağımlısı olmasından korkan anneler bilmezler mi ki doğanın işini bildiğini? Bebeğin emmeyi öğrenmek için, sütün bollaşması için ve o müthiş anne bebek bağının oluşması için o kadar emdiğini? Unutmuyoruz ki ilk 3 ay evet çok zor, sonraki aylar da belki hala zor ama ilk 3 ay emzirdiğiniz miktarda artık vücudunuz süt üretecek ve bebeğiniz ne kadar çok emdiyse vücudunuz o bebeğe yetebilmek adına o kadar daha fazla süt üretmeye devam edecek. Bebeğiniz emdikçe süt üretiminiz artacak, arttıkça bebek daha çok emecek. Ve doğal bir döngünün içine gireceksiniz. Sonuçta emzirmek ya da süt üretmek bir mucize değil fazla abartmamak gerek; doğada her memeli bu şekilde büyütmüyor mu bebeğini? Emzirmek yerine emzik ve biberon veren bir hayvan var mı? Ya da ilk insanlar bunların hangilerine başvurmuştu? İşte bu sebeple gereksiz icatlar sayıyorum kendilerini. Sonra bebek emzik bağımlısı olduğunda bir de ona sormadan ondan koparma çalışmaları başlıyor. O zaman buna alışan, bağımlısı olan bebeğe haksızlık edilmiş olunmuyor mu?

  Bir de tüm bu sebeplerin dışında gelişimi açısından olumsuz etkilerinden bahsedeyim dersem en başta her istediğinde sesini çıkaramayan, konuşmasını engelleyen ve etkin iletişim becerisini körelten..diye başlayabilirim. Ağlaması gereken, ağladığında annesinin şevkatli kucağına ihtiyacı olan bebeğin ağladığında ağzına tıkıştırılan emzik onu susturduğunda sadece susan, stresini atamamış bebek.. diye devam ederim. Salgıladığı hormonların uyku problemleri yarattığını ve açlığını dahi anlayamayan bebek.. diye de bitiririm. Damak, ağız yapısı bozukluğuymuş falan da hiç değinmiyorum bile. Bir de üstüne araştırmalar emzik emmek bebeklerin ilerde sigara kullanan birey olma ihtimalini arttırdığını söylesem? Ya da emzik yerine emzirmek ile ömür boyu sürecek anne-çocuk ilişkisinin sağlam temellerini kurabilirsin desem?

  Sonuçta bebek emzik alıyor, biberona geçiyor. Her seferinde daha az ten teması, daha az meme. Daha az ten teması, daha az meme. Daha az ten teması, daha az daha az meme.. döngüsüne giren bebek tamamen memeden kopabiliyor ve memeden uzak bebek daha az anne sütü, daha az, daha da az.. derken bu süreç de sonlanıyor. Bu noktada imdada mama yetişiyor. Emmek en doğal hakkı olan bebeklerin bu hakkı elinden alınıyor ve içeriği anne sütüne yaklaşamayacak değişik pazarlama taktikleriyle sunulan mamalar bebeğin besini oluyor.

  Sen bence kendine güven. Bebeğini taşıyan ve doğuran bedenin elbette onu bakıp büyütecek güce sahip. Ve emzirmek gerçekten bir mucize değil. Aksine en ilkeli. Ve unutma bebeğinin ihtiyacı bilmem kaç dolara alacağın hiçbir emzik ya da biberon denen plastik bir madde değil, sadece senin kokun, tenin ve sıcaklığın. Ondan esirgeme. Güç bedeninde.

  Bunları bin bir çeşit emzirme zorluğu çekmiş bir anne olarak yazdım. Sabrederek sen de başarabilirsin. Sözlerim doğal durumlarda geçerlidir, istisnai durumlarda alınacak kararlara saygım sonsuzdur. Farklı problemleri olan anneler bu konuda destek alabilir bu işin uzmanlarından. Kullanılması taraflarınca öneriliyorsa kullanılır elbet. İyiymiş de emzirme sorunlarım var dersen de onla ilgili de bir yazı paylaşacağım. Sevgiler, teşekkürler :)

 

Instagram: https://www.instagram.com/masalaksel

 

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCXGcu1hxYyOsQWo13QzLWyA

 

Blog: https://masalaksel.blogspot.com.tr/

 

E-posta: aslihanaksel92@gmail.com