En az 2 bin yıldır ayakta atıştırıyoruz! Peki böyle yemeyi neden seviyoruz?

Yemeği ayakta atıştırmanın masada yemekten daha eğlenceli olduğunu inkar edemeyiz. İtalya'daki antik kent Pompeii'de bulunan kalıntılar, bu alışkanlığın 2 bin yıl önce de var olduğunu gösteriyor. 'Thermopolium'  denen ve ayakta yemek yemeye yarayan 2 bin yıllık taş yapılar, Pompeii Arkeolojik Alan Direktörü Massimo Osanna ve ekibi tarafından ortaya çıkarıldı. Belki de ileride daha da eski kalıntılar bulunacak. Peki ayakta yemek neden daha eğlenceli? Neden bunu yapmaktan kendimizi alıkoyamıyoruz?

En az 2 bin yıldır ayakta atıştırıyoruz! Peki böyle yemeyi neden seviyoruz?

"Ayakta yeme, midene oturur"

"Ayakta yeme, midene oturur"
Evde sofra hazırlanırken hazırlık aşamasındaki yemeklerde aşırıp da bu cümleyi duymayan yoktur herhalde. Pompeii halkının konuştuğu dilde bunun tam karşılığı var mı bilemeyiz ama kesin buna yakın bir cümle kalıbı vardır. Çünkü gerçekten de ayakta fazla yiyince o yemek mideye oturur.

Buna rağmen yemek öncesinde ayakta atıştırmak vazgeçilebilir bir şey değil. Neden? Çünkü çok eğlenceli ve çok mantıklı.

Sabırsızlık özlemi

Sabırsızlık özlemi

Ayakta yemek yemeyi eğlenceli kılan en önemli unsur elbette o anda beklemeniz gerektiği gerçeği ve sizin bu kuralı yıkarak beklememeniz. Sabrı elden bırakarak bir şeye ulaşabiliyorsunuz ve bunun karşılığında başınıza kötü bir hal gelmiyor, üstüne bir de lezzetli yemeğe ulaşmış oluyorsunuz. Neden bekleyesiniz değil mi?

Bu alışkanlığın 2 bin yıl önceye dayanmasına hiç şaşırmamalı. Sofra kurmak, sofranın kurulmasını beklemek, yemeği ateşteki tencereden alıp tabaklara koymak... Ne kadar da uzun ve bekleme süresini arttıran hareketler. Halbuki hiç sabretmeden tenceredeki yemeğe dalmak oldukça kararlı ve sonuca; yani doymaya yönelik bir davranış.

Fast food değil, fakirlik

Fast food değil, fakirlik

'Thermopolium'lar kentte yaşayanlar tarafından ara öğün, aperitif gibi yiyecekleri tüketmek için kullanılıyormuş. Fakat Pompeii'de 2 bin yıl önce böyle bir alışkanlığın olmasının tek sebebi keyfi olarak ayakta yemek değil. Nadiren yemek pişirme imkanı bulan yoksul bölge halkı, thermopolium'ları en hızlı şekilde doyup işe dönmek için kullanıyormuş.

Zaman kazanmak amacıyla yapılan bu hareket, zamanla fast-food tarzı beslenme kültürüne dönüştü. Şu anda yemeğe fazla vakit ayırmamak amacıyla fast-food tüketiyoruz. İtiraf etmek gerekirse birçoğu da sağlıksız olmasına rağmen oldukça lezzetli. Yani hem hızlı, hem lezzetli.

Sofra kültürü

Sofra kültürü

Birçok insan -orta ve ileri yaştakiler- fast food kültürü oluştuğundan beri artık eski sofra kültürünün kalmadığından, tüm ailenin etrafında oturduğu o uzun ve zengin sofraların kurulmadığından yakınıyor. Koşturmaca ve telaş içerisinde hazırlanan çeşit çeşit yemeklerin olduğu aile sofraları yerine hızlıca yiyebileceğimiz ekmek arası yiyecekleri tercih ediyoruz.

Çünkü o sofra hazırlama koşturmacası yerine başka koşturmacalarımız var. Hepimiz bir yerlere yetiştirme, bir şeyler yetiştirme telaşındayız. Bu telaş uğruna feda edebileceğimiz alışkanlıklardan biri de çokça vakit alan sofra kültürü. Ayda yılda bir bayramlarda ya da özel günlerde ancak buna vakit ayırıyoruz.

Fakat o özel günlerde bile yemeğin hazırlanma aşamasında sağdan soldan yemeğe dalmak hala çok eğlenceli. Ayakta atıştırma kültürü ve fast-food alışkanlığı birbiriyle aynı şey olmasa da, uzaktan akrabalar aslında.

Bu makaleye ifade bırak