En dikkat çekici 5 'Birinci Dünya Savaşı' oyunu

Tarihte gerçekleşmiş büyük olaylar tüm gizemiyle ilgimizi çekiyor. Çoğumuz o devirlerde yaşamanın nasıl olacağını merak ediyoruz. Bu merakımızı da ancak bilgisayar oyunları aracılığıyla simule ederek giderebiliyoruz. Tarihteki ilk dünya savaşı olan 1. Dünya Savaşı oyunları hangileriymiş bakalım.

En dikkat çekici 5 'Birinci Dünya Savaşı' oyunu

1- Battlefield 1

1- Battlefield 1

FIFA ile özdeşleşen EA (Electronic Arts) tarafından geliştirilen Battlefield 1, belki de 1. Dünya Savaşı üzerine yapılmış en ünlü oyunlardan biri. 2016 yılında piyasaya sürülen oyunda yer alan silahlar, 1. Dünya Savaşı'nda kullanılan gerçek silahlardan oluşuyor. Savaşın Türkiye sınırlarına da sıçramış olması sebebiyle oyunda Türkçe dil desteği de var. Çok oyunculu seçenekte 64 kişiye kadar oynanabilen oyun, harita olarak Fransa'nın tamamı, Gelibolu, Orta Doğu ve Alpler'de geçiyor.

Tek oyunculu modu da bulunan BF1'de yapay zeka gerçeğe oldukça yakın ve oyun zorluğu bayağı fazla.

2- Verdun

2- Verdun

Adını 1. Dünya Savaşı'nın en kanlı muharebelerinden olan Verdun Muharebesi'nden alan oyun, Hollandalı M2H şirketi tarafından geliştirildi.

Fransa'nın nadir olarak Almanlar'ı püskürtebildiği bir muharebe olan Verdun, bu oyunun direkt konusu oldu. 2015 yılında piyasaya sürülen oyun savunma, hücum, toplu savaş ve online death match modlarında oynanabiliyor.

3- World War One

3- World War One

Fransız oyun firması AGEod'un geliştirdiği strateji oyunu World War One, 2008 yılında piyasaya çıkmıştı.

GamesRadar'ın bilgisayar oyunları için dağıttığı 10 ödülden 7'sini kazanan WWO, işin sadece savaş kısmını değil; ekonomik, politik, diplomatik ve coğrafi detaylarını da ele alıyor.

4- Battle of Empires 1914-1918

4- Battle of Empires 1914-1918

Gerçek zamanlı strateji oyunu olan Battle of Empires 1914-1918, adından da anlaşılacağı üzere direkt 1. Dünya Savaşı'nı konu alıyor.

Savaşın içerisindeki en kanlı çarpışmaların canlandırıldığı oyunda sabotaj, gizlilik, hendek savaşları, gaz saldırıları, topçu atıları ve piyade gibi modlar bulunuyor.

5- Valiant Hearts the Great War

5- Valiant Hearts the Great War

2014 yılında piyasaya çıkan oyun Ubisoft Montpellier adlı Fransız firma tarafından geliştirildi. Bulmaca ve macera türünde olan video oyununun kahramanı Fransa'dan sınır dışı edilen Alman genci Karl'dır.
 

 

Bu makaleye ifade bırak