En komik 5 Marvel filmi

Marvel çizgi romanını ve filmlerini rakiplerinden ayrı kılan en önemli unsurlarından biri, komik olmaları. Marvel onu tanıdığımızdan bu yana sahnelerine ufak espriler sıkıştırmayı seviyor. Sinematik evrenini güzel kılan da. Peki en komik Marvel filmleri hangileri?  

En komik 5 Marvel filmi

5- Demir Adam 2 (Iron Man 2)

5- Demir Adam 2 (Iron Man 2)

Demir Adam'ın ilk filminin komik olduğunu düşünenler, filmden daha komik geliyor bana.

Tony Stark patladığı sırada Jarvis'in kendisini bir yangın söndürücü ile püskürtmeye çalıştığı an, aslında gayet 'basit'ti.  Robert Downey Jr.'ın performansı da iyi değildi. Dolayısıyla ilk filmle karşılaştırınca ikincisi daha komik. 

 

4- Yenilmezler: Ultron Çağı (Avengers: Age of Ultron)

4- Yenilmezler: Ultron Çağı (Avengers: Age of Ultron)

Komedisi bir tık daha iyi olan bir diğer film: Yenilmezler. Olayı en başından düşünecek olursak, herkesin birbirini tanıması iyiye işaret. Böylece birbirlerinin düğmelerine nasıl basacaklarını biliyorlar. Bu da filmi daha eğlenceli kılıyor. Filmin çizgi romana bağlı kalmaması sevenlerini biraz üzmüş ve yayınlandığında beklenen ilgiyi görememişti.
 

Filmde bebek gibi davranan birkaç devin olması, birbirine zıplayan süper erkeklerin egoları bir süre sonra sıkıyor. Egoları olmadan tam olarak 'süper' kahraman olabilirler miydi; o da şüpheli...

Günü kurtarıyorlar ve masum insanların ölmesini istemiyorlar. Fakat bunu yapmaları için kendi kendilerini motive etmeleri lazım. Süper kahramanlar insanları kurtarır çünkü bu durum, onlara kendilerini iyi hissettirir. Ego konusunda filmdeki kilit noktalardan biri de Kaptan Amerika'nın çekici kaldırmaya çalıştığı meşhur sahnede, Thor'un bir saniyeliğine bile olsa şüphe duyması.

3- Karınca Adam (Ant-Man)

3- Karınca Adam (Ant-Man)

Karınca Adam, bu tür filmlerin en komik versiyonundan biri. Filmi eğlenceli kılan şey, Paul Rudd'un sempatik hareketleri. Tabii insan bazen  "Bu kadar espriye gerek var mı? İş yapıyorsunuz sonuçta.." diye düşünmüyor da değil. Fakat büyük bir kitle bu durumdan memnun...

Film senaryo olarak kuvvetli değil. Diğer Marvel filmleri 'bir derdi varmış' gibi görünürken, Ant-Man bu yönde bir boşluk içeriyor. Sıkıldığınızda ve izleyecek filminiz kalmadığında, çerez niyetine şans verilebilecek bir yapım olabilir ancak.

2- Örümcek Adam: Eve Dönüş (Spiderman: Homecoming)

2- Örümcek Adam: Eve Dönüş (Spiderman: Homecoming)

Örümcek Adam olduğu için aşırı heyecanlanan bir Örümcek Adam vardı bu filmde. Eğlenceli ve espritüel... Tom Holland, minyon yapısıyla bu role çok yakışmıştı. Hatta Tobey Maguire'dan sonra en iyi Örümcek Adam'dı diyebilirim.

Bu filmde Peter Parker'ı okula uyum sağlamaya çalışan bir lise öğrencisi olarak görüyoruz. Sonrasında da Yenilmezler ekibine katılmak için kendisini kanıtlamaya çalışıyor. Yani okul hayatıyla birlikte süper kahraman kimliğini dengede tutmaya çalışan bir genç kendisi... İlk filmin ardından uzun yıllar geçmiş olsa da, Homecoming izleyiciye istediğini vermişti.

Tom Holland'ın yaşı henüz genç. Dolayısıyla filmin bir seri haline getirilme ihtimali var. Bu hem izleyiciler hem de Holland için büyük bir avantaj.

1- Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)

1- Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)

Marvel evreninin geri planda kalmış kahramanları gün yüzüne çıkardığı, bol aksiyon ve komedi barındıran bir film... Karakterlerin gayet iyi tanıtıldığı bu film, aksiyon sahneleriyle de, çağdaş bir komedi setine benzeyen bir yapı inşa ediyor. İzleyenler bilir, mesela hapishaneden kaçış sahnesi hem sert hem de çok komikti. 

Bonus: Deadpool

Bonus: Deadpool

Yukarıda saydığımız tüm filmlerin belli başlı eksikleri var. Peki ama eğlenceli ve senaryosu iyi yazılmış bir Marvel filmi yok mu? Tabii ki o da mevcut: Deadpool!
 

Uzun zamandır böyle bir filme ihtiyacımız olduğunu Deadpool'u bir kez izledikten sonra fark etmemiz mümkün. Tanıdığımız süper kahramanların neredeyse hepsi, Deadpool ya da Wade Wilson'un tam tersi. Bu da karakteri çekici yapan unsurlardan biri haline geliyor.

Aksiyon dolu bir filmin duygusal acı, dövüş ve eğlence gibi birden fazla temayı birleştirdiği nadir görülür. Sözünü ettiğimiz bu olay, Marvel evreninin esprili referanslarıyla birleştiğinde ortaya çıkmış bulundu. Marvel diğer yapımlarında espriye çok fazla yer veriyor olsa da Deadpool'un tamamen 'eğlence'ye dayalı olması onu farklı kılıyor.

Bu makaleye ifade bırak