•Hotels.com, yurtdışı tatilini planlarken “midelerini” de hesaba katanlar içinKulüp Sandviç Endeksi 2.0’i yayınladı

•Hotels.com’un Kulüp Sandviç Endeksi’ne (KSE) göre otel yemekleri fiyatları söz konusu olduğunda en pahalı kentler Cenevre, Paris ve Hong Kong; otellerde yemek yemenin en hesaplı olduğu şehirler ise Kolombiya, Mexico City ve Rio de Janeiro  

•Şarap severler özel üretim kırmızı şarabı en uygun fiyata Madrid’de içebilir, kahve tiryakileri içinse doğru adres Bogota

Siz de yurtdışı tatil planı yaparken “ağız tadını da hesaba katanlardansanız”, yani gittiğiniz ülkede uygun fiyata yemek yemenin peşindeyseniz, Hotels.com’un Kulüp Sandviç Endeksi’ne göz atmanızda fayda var. Zira dünyanın önde gelen online konaklama rezervasyon sistemi Hotels.com, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın dört bir yanındaki otellerdeki yemek fiyatlarını değerlendirerek Kulüp Sandviç Endeksi’ni (KSE) yayınladı.

Endeksin kapsamı, tatilcilerin otellerdeki bir günlük yemek masraflarının ne kadar olacağıyla ilgili daha ayrıntılı fikir sahibi olmaları için genişletildi; üç yeni kalem eklendi. Kulüp Sandviç Endeksi 2.0’de, otellerde sunulan dört farklı yiyecek-içecek seçeneğinin fiyatları karşılaştırıldı:Akşam yemeği için kulüp sandviç, öğle veya akşam yemeği için hamburger, patates ve soğuk içecekten oluşan hamburger mönü, akşamüstü bir fincan kahve ve akşam yemeğisonrası bir kadeh özel üretim kırmızı şarap.

Ortalama fiyatların, 28 ülkenin başkentleri veya önemli turizm merkezlerinde bulunan 30 adet beş, dört ve üç yıldızlı otelde, bahsi geçen dört kategorideki yiyecek ve içecekler için ödenen meblağlar üzerinden (vergi ve harçlar dahil) hesaplandığı Kulüp Sandviç Endeksi 2.0’ye göretoplam maliyette en pahalı kentler şöyle:

•Cenevre (231,52 TL), Paris (193,87 TL) ve Hong Kong (190,48TL), tam gün yemek masrafının en yüksek olduğu kentler.  

•En hesaplı şehirler sıralamasında ipi Bogota göğüsledi. Bu sıralamada liste başı olan Bogota’daki otellerde gezginler yemek için ortalama sadece 80,29 TL ödüyor.  Mexico City (85,81 TL), Rio de Janeiro (91,29 TL) ve Buenos Aires (107,55 TL) de ekonomik yemekler konusunda Kolombiya’nın başkenti ile yarışıyor.

Sandviç tutkunları rotayı Roma’ya çevirebilir
•Roma’da sandviç keyfinin bedeli yüzde 32 azalarak 38,80 TL’ye indi; bu da Roma’nın listedeki yerini 2014 ile kıyaslandığında 9 sıra aşağıya düşürdü.

Yeni Delhi’deki ortalama fiyat yüzde 28 artarak 30,04 TL’ye ulaştı ve 2014 ile karşılaştırıldığında bu destinasyonulistede 6 sıra yukarıya çıkardı. Yeni Delhi bu fiyat ile en ucuz kulüp sandviç destinasyonu unvanını kaybetti ve unvan 26,09 TLile Mexico City’ye gitti.


•Ortalama fiyatlar Helsinki’de %18 düşüşle 53,51 TL’ye, Madrid’de ise yüzde 20 düşüşle 34,12 TL’ye gerilerken, Finlandiya ve İspanya seyahat düşkünlerinin en uygun fiyatlı kulüp sandviçlerin tadını çıkaracakları ülkeler arasında yer alıyor.

Kahve tiryakileri yolunuAsya’ya düşürmesin
•Kahve tiryakileri Güney Kore’ninbaşkenti Seul’de bir fincan kahve için ortalama 25,95 TL’yi gözden çıkarmak zorunda.

•Bir fincan kahvenin en pahalı olduğu şehirlerin beşi Asya’dan: Seul’u, Tokyo (22,70 TL), Pekin (20,51 TL),  Hong Kong (19,73 TL) ve Taipei (18,26 TL) takip ediyor.

•Otel misafirleri kafein ihtiyaçlarını karşılamak için Londra (22,48 TL) ve Singapur’da (21,47 TL) da yüksek rakamlar ödüyor.

•Bir fincan kahvenin en ucuz içilebileceği destinasyon ise Bogota (4,19 TL).

Paris’te şarap keyfi cep yakıyor    
•Ortalama sadece 12,10 TL ile Madrid, en ucuz özel üretim kırmızı şarabın satıldığı şehir.

•Paris, beş yıldızlı bir oteldeki 38,44 TL’lik fiyat ile dünyanın en pahalı özel üretim ev şarabının adresi oluyor. Hatta, Paris’te beş yıldızlı otellerde sunulan bir kadeh özel üretim kırmızı şarap, aralarında New York, Dublin, Sydney ve Berlin’in de bulunduğu 19 kentte satılan kulüp sandviçten daha pahalı.

Fast- food Cenevre ve Oslo’da pahalı
•Bir hamburger, patates ve soğuk içecekten oluşan hamburger mönüsü için 100,93 TL’nin ödendiği Cenevre endekste liste başında yer alıyor. Bu rakam en ucuz hamburger mönü fiyatına sahip Bogota’nın (31,40 TL) üç katından fazlaya denk geliyor. Oslo da ortalama 83,25 TL’lik fiyat ile listede Cenevre’nin hemen ardından geliyor.

Endeks sonuçlarını değerlendiren Hotels.com yetkilisi Yvonne Bonanati şöyle konuştu:  “Hotels.com olarak bu yıl kapsamını genişlettiğimiz Kulüp Sandviç Endeksi ile müşterilerimizin seyahatlerini en güzel ve verimli şekilde geçirmelerine yardımcı olmaya devam ediyoruz. Kulüp Sandviç Endeksi, gezginlerin bir otelde sabahtan akşama kadar yeme-içmenin bedeliyle ilgili net bir fikre sahip olabilecekleri, yemek ve içecek fiyatlarının karşılaştırıldığı bir rehber. KSE 2.0’nin sonuçları, web sitemizde yer alan geniş otel seçenekleri ile birleşince, seyahat tutkunlarına bütçelerine en çok uyan oteli seçmelerinde yardımcı oluyor. Bazıları Cenevre’de bir otelde hamburger yemenin tadını çıkarmayı tercih ederken, bazı konuklar da Bogota’da, altıda birinden daha uygun fiyata sunulan bir kadeh kırmızı şarapla keyiflerine bakabiliyorlar.”