En ünlü 10 film canavarı

Hayaletler, hortlaklar ve yeniden dirilen mumyalar!.. Korku filmleri her yaştan izleyiciyi cezbediyor. Peki sinema tarihindeki en korkunç canavarlar hangileri?

En ünlü 10 film canavarı

1. Kont Dracula

Vampirler, korku filmlerinin odağındaki en önemli canavarlardan biri oldu ve olmayı da sürdürüyor. Bugüne kadar en dikkat çeken vampir ise Béla Lugosi, Christopher Lee ve Gary Oldman tarafından canlandırılan Kont Dracula karakteri.

2. Mumya

Mısır çöllerinin altında yatan antik terör hortladı!.. Boris Karloff’un hayat verdiği Mumya karakteri, film tarihinin en unutulmaz canavarlarından biri. Hollywood, 1932 yapımı Mumya filminin ekmeğini Brendan Fraser'la 90'larda tekrar yedi.

3. Kurt Adam

Dünya genelindeki mitolojilerde şekil değiştiren insanlar konusu sıklıkla yer alır. Japonlar'da Hengeyokai, Kızılderililer'de ise Çakal olarak karşımıza çıkan şekil değiştirenin sinemaya aktarılmış en iyi örneği kuşkusuz Kurt Adam karakteri. 

Antik Yunan inancına göre bazı erkekler Dolunay sırasında Kurt Adam'a dönüşüyordu. Bu inanç Avrupa'daki kültürleri etkiledi ve kıta genelinde Kurt Adam'ın var olduğuna inanlar arttı. 

Hollywood'un en ünlü Kurt Adam karakteri ise Lon Chaney Jr.'ın başrolünde oynadığı 1941 yapımı Kurt Adam filmi. Filmin daha sonra Kurt Adam Londra'da gibi versiyonları da çekildi.

4. Zombi

Et yiyen zombi karakteri ilk olarak yönetmen George Romero'nun Yaşayan Ölüler filmiyle perdeye çıktı. Yaşayan Ölüler'in ardından zombi karakterlerine yeni özellikler eklendi. Zombiler, Romero'nun Zombi ve Danny Boyle'nin 28 Gün Sonra filminde kıyametin temsilcileri oldu. 

5. Frankenstein

Gelişen bilimsel teknolojiler sayesinde Marvel karakterleri uzun yaşama, hızlı seyahat imkanına ve geniş iletişim ağına sahip oldu. Marvel karakterleri gençlerin ilgisini çekiyor olsa da Hollywood yapımı eski filmlerde çok daha ilginç karakterler var.

Onlardan biri ise Frankenstein! Mary Shelley tarafından kaleme alınan Frankenstein'da, genç bilim insanı Victor Frankenstein, sıra dışı bir deney sonucu tuhaf ama zeki bir yaratık olan Frankenstein'ı yaratıyor.

1800'lü yıllarda yazılan kitap çok sayıda filme ve kitaba da malzeme verdi. Robert Louis Stevenson'ın Dr. Jekyll ile Bay Hyde kitabı ve H.G. Wells'in Görünmeyen Adam filmi, Frankenstein'ı konu alan eserler. 

6. Jaws ve dinozorlar

Canavarlar her zaman hayali karakterler olmak zorunda değil. Steven Spielberg'ün Jaws filmi, birçok kişide denize girme fobisi yarattı. Korku o kadar büyüdü ki, köpek balığının yaşamadığı göllerde bile yüzme etkinlikleri askıya alındı. 

Benzer bir etkiyi Jurassic Park filmleri de yaratmıştı. İnsan yiyen hayvanlar temalı filmler de Hollywood'un zaman zaman başvurduğu film konularından biri olmayı hala sürdürüyor.

7. Marslılar ve uzaylılar

İnsan benzeri dostlar varken düşmanları kim ne yapsın? Charlton Heston'ın 1968 yapımı Maymunlar Cehennemi filminden önce de dünyayı istila etmek isteyen uzaylılar teması popüler kültürde işleniyordu.

2008 yapımı Dünyanın Durduğu Gün filminde de bir grup uzaylı medeniyeti, insanları yok etmek için Dünya'ya geliyor.

8. Godzilla

Japon film yönetmeni Honda Ishiro, canavar filmlerinde bir klasiğe imza attı. 1950'li yıllarda Toho Motion Picture Company için çalışan Ishiro, Godzilla olarak bildiğimiz Gojira'yı yazdı ve yönetti. Gojira, atom testi sonucu ortaya çıkan dev bir sürüngen canavarı konu alıyordu. Yayınlandığı dönem Japonya'da bir furya haline gelen Gojira'nın dünya çapında da farklı versiyonları çekildi.

Gojira bazı yapımlara da ilham kaynağı oldu. Uçan kaplumbağa Gamera ve vahşi güçlere sahip insansı canavar Ultraman gibi yapımlar, Gojira'nın ardından yayınlandı.

9. Hayaletler

Hayalet hikayelerinin bazıları sinema filmiyle beyazperdeye taşındı. Beyazperde iyi kalpli hayalet Casper'dan tutun da romantik hayalet Patrick Swayze ve komedi filmi Hayalet Avcıları'ndakilere kadar çok sayıda hayaleti ekranlara taşıdı. 

Perili Ev ve düşük bütçeli Paranormal Activity gibi filmler de ürpertici hayalet temalı yapımlardı.

10. Şeytan

Tanrıya ihanet eden melek olarak bilinen Şeytan, korku filmlerinin de öznesi oldu. In The Devil and Daniel Webster ve Kasabanın Cadıları filmlerinde Şeytan, babacan ve cezbedici tasvirlerle yer aldı.

The Exorcist serisinde ise Şeytan, bir çocuğun benliğini ele geçiriyordu. 1968 yapımı Rosemary'nin Bebeği filminde de Şeytan doğuyordu.

Bu makaleye ifade bırak