15.11.2018 - 00:00A-A+
Dr. Aşkın Nasırcılar | Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon UzmanıSeçenekleriniz varaskinnasircilar@gmail.comTÜM YAZILARI

En Yaygın 14 Otoimmün Hastalık ve Belirtileri

Merhabalar Sevgili Okuyucularım,
 
Bugün sizlere "En Yaygın 14 Otoimmün Hastalık ve Belirtileri" konusuyla ilgili bilgiler vermek istiyorum.
 
Bağışıklık Sistemi
Vücudumuza Zarar Verirse…
 
Otoimmünite, bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde işlemeyerek kişinin kendi öz hücrelerine zarar verdiği tıbbi bir durumdur. Bağışıklık sistemi, bakteriler ve virüsler gibi mikrobik istilacılara karşı vücudumuzu korumak üzere tasarlanmıştır. Gerektiği gibi çalıştığında, bağışıklık sistemi bu mikrobik yabancıları algılar, onları çevrelemek ve öldürmek için savaşçı hücrelerden oluşan bir savunma gücü gönderir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, yabancı istilacılar ile vücudun kendi hücreleri, organları ve “iyi” mikroorganizmaları arasındaki farkı bilir. 
 
Sağlıklı Hücre ve Dokuları Tehdit Ediyor
 
Otoimmün hastalık durumunda, bağışıklık sistemi vücudun bir parçasını yanlışlıkla yabancı bir istilacı olarak (bir organ, kıkırdak, kas, cilt veya sinirler gibi) algılanıyor. Bu olduğunda, otoantikor olarak adlandırılan proteinler, sağlıklı hücrelere, dokulara sanki zararlı mikroplar veya organizmalarmış gibi saldırmaya başlar.
 
Çevresel Faktörler ve Beslenme Etkisi
 
Tıp bilimi bağışıklık sisteminin neden birdenbire vücutta öz hücrelere saldırdığı konusunda kesin bir cevaba sahip değildir. Bazı kişilerin otoimmün hastalığa daha yatkındır. Örneğin, otoimmün rahatsızlıklar kadınlarda erkeklere göre 2’ye 1 oranında daha fazla görülmektedir. Bu, kadınların % 6,4’ünün ve erkeklerin % 2,7’sinin otoimmün bir hastalık ile teşhis edileceği anlamına gelmektedir. Ayrıca, otoimmünite ile doğurganlık çağındaki kadın arasında ilişki olduğu görülmektedir. Sıklıkla kadınlar, 14-44 yaşları arasında teşhis edilirler.
 
Bazı otoimmün rahatsızlıkların belirli etnik grupları veya aileleri etkileme olasılığı daha yüksektir. Çevresel tetikleyicilerle ilgili olan bir diğer şey, “Batı” beslenmesi olarak bilinen yağı yüksek, şekeri yüksek, yüksek oranda işlenmiş ve ısıl işlem görmüş gıdalarla beslenme şeklidir. Bu kategorideki birçok gıdanın bağışıklık tepkisi oluşturarak ve/veya bağırsaklarda zararlı bakterilerin ve mikropların artmasına neden olarak otoimmüniteye ve inflamasyona (iltihap) giden yolu açtığını düşünüyoruz.
 
14 Yaygın Otoimmün Rahatsızlık
 
80'den fazla otoimmün hastalık bulunuyor. En yaygın 14 tanesi olarak şunları sayılabilir:
 
Tip 1 Diyabet, 
Romatoid Artrit (RA) (Eklem İltihabı), 
Sedef Hastalığı (Psöriyazis/Psöriyatik Artrit), 
Multipl Skleroz (MS), 
Sistemik Lupus Eritematozus, 
İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı (İBH), 
Addison Hastalığı, 
Graves Hastalığı, 
Sjögren Sendromu, 
Haşimato Tiroiditi, 
Myasthenia Gravis, 
Vaskülit, 
Pernisiyöz Anemi, 
Çölyak Hastalığı
 
Otoimmün Hastalıkların Ortak Belirtileri
 
Otoimmün hastalıklarda ortak olan bazı belirtiler şunlardır:
 
Yorgunluk, ağrıyan kaslar, şiş ve/veya kızarmış eklemler veya dokular, düşük ateş, konsantrasyon zorlukları, eller ve/veya ayaklarda karıncalanma ve/veya uyuşma, saç dökülmesi ve deri döküntüleri
 
Her hastalıkta olduğu gibi otoimmün hastalık belirtilerinin de bireysel farklılıklara sahiptir. Bazı otoimmün rahatsızlıklarda belirtiler, sedef hastalığı, eklem romatizması veya multipl skleroz vakalarında olduğu gibi ara ara gelip gidebilir. Bu artış ve gerileme döngüleri, alevlenme ve hafifleme olarak bilinir.
 
Nasıl Teşhis Edilir?
 
Özellikle alevlenen ve hafifleyen türde otoimmün bir hastalıkta “büyütülecek bir şey olmadığına” dair hastanın kendisini ikna etmesi kolaydır ve bu durum hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır. Otoimmün rahatsızlıklar tek bir test ile teşhis edilemez. Tanıyı koyabilmek için muayene bulgularının profesyonelce değerlendirilmesi gerekir. 
 
Çoğu zaman kullanılan ilk test, antinükleer antikor testidir (ANA). Bu test, bir otoimmün hastalığınızın olması olasılığını belirlemenize yardımcı olurken, hangisine sahip olduğunuzu ortaya çıkarmayacaktır.
 
Otoimmün Rahatsızlıklar Nasıl Tedavi Edilir?
 
Otoimmün rahatsızlıklar genellikle tedavi edilebilir olarak kabul edilmez ancak, çoğu etkin bir şekilde yönetilebilir. Amaç, büyük çaplı bağışıklık yanıtlarını kontrol etmek ve alevlenmelerin sıklığını ve ortaya çıktıklarında belirtilerin şiddetini azaltmak için iltihabı hafifletmektir.
 
Bilinen geleneksel tedaviler şunlardır:
 
* İbuprofen ve naproksen gibi steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar
* Ağrı, şişlik, yorgunluk ve cilt döküntülerini hafifleten tedaviler
*   Alevlenmeyi önleyen diyetlerin yanı sıra belirtileri azaltmak için düzenli egzersiz yapmayı teşvik eden yaşam tarzı değişiklikleri
 
Daha kronik durumlarda, geleneksel olarak bağışıklık sistemini koruyucu ilaçlar kullanılmaktadır. 
 
Günümüzde dünyada yeni olarak kök hücre tedavisi ve trombositten zengin plazma (PRP) tedavisi gibi rejeneratif tıp teknikleri, otoimmün hastalık belirtileriyle mücadelede yeni bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde bu tedaviler henüz tam anlamıyla başlamamış olup, Sağlık Bakanlığı’ndan özel proje izinleri gerektirir.
 
 
Sağlıklı Günler Dilerim :)
 
Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar
 
Sorularınız İçin : askinnsr@hotmail.com
 
Telefon : 0532-055-07-84
 
 
45. Pantene Altın Kelebek Ödülleri: Kırmızı Halı45. Pantene Altın Kelebek Ödülleri, dün gece Zorlu PSM'de gerçekleşen görkemli törenle sahiplerini buldu. 2018 Altın Kelebek Ödülleri'nde kazananlar kadar ünlülerin şıklık yarışı da geceye damgasını vurdu. Her ne kadar "şıklık yarışı" olarak adlandırsak da kırmızı halı bu sene de ödüllerin gerisinde kaldı.
5 dakikada dişleri beyazlatan yöntemHerkes dişlerinin inci gibi beyaz olup parlamasını ister. Peki diş nasıl beyazlatılır? Birazdan öğreneceğiniz yöntemle dişlerinizin dakikalar içinde beyazladığını fark edeceksiniz. İşte 5 dakikada diş beyazlatan o yöntem.
Erken ergenliğin bilinmeyen nedenleriErkeklerde 9, kızlarda 8 yaşından önce ergenlik bulgularının başlamasının erken ergenlik olarak tanımlandığını söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Özkılıç, “Erken ergenliğin sebebi tam olarak bilinmese de, genetik faktörler ve etnik kökenin etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır” dedi.
Çocuğunuzu enfeksiyondan korumanın 9 yoluOkula giden çocuklar gitmeyenlere göre daha sık solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Soysal çocukları enfeksiyon hastalıklarından korumanın yolları hakkında bilgi verdi.
Yılbaşı şekerlemesi tarifiYeni yıla tatlı başlangıçlar yapmaya ne dersiniz? Şeker tüketmeyen biri bile olsanız , yeni yılda birazdan vereceğimiz şekerleme tarifinden kendinizi mahrum bırakmanızı istemeyiz. İşte sadece 4 malzemeyle hazırlanan yılbaşı şekerlemesi tarifimiz.
2019'un beslenme trendleriTüm canlılar için en temel ihtiyaçlardan biri olan beslenme ihtiyacı, yıllar içinde değişen koşullarla birlikte birçok farklı tarz yarattı. Çoğu insan “sağlıklı beslenme” kaygısı taşımaya başladı ve birçok yeni yöntem gün yüzüne çıktı. Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Emel Terzioğlu Arslan, yeni dönem beslenme trendlerini anlattı.
Erkeklerin seks sırasında kadınlardan istediği 5 basit şeyErkekler ve kadınların cinsel ilişki sırasındaki istekleri farklılık gösterebiliyor. Bazı durumlarda istenilen şeyler söylenmiyor ve ciddi sıkıntıları beraberinde getiriyor. Peki, erkekler cinsel ilişkide kadınlardan ne istiyor? İşte cevabı…
Yılbaşı sofrası için dekorasyon fikirleriYeni yılı evimizin dekorasyonuna yansıtarak ve sevdiklerimizle bir araya gelerek kutlamak isteriz. Eğer yılbaşını evinizde sevdiklerinizle kutlayacaksınız ve yılbaşı sofrası için fikirler arıyorsanız sizin için seçtiğimiz birbirinden şık önerilerden ilham alabilirsiniz. İşte yılbaşı sofrası için dekorasyon fikirleri...
Romantik Salı
YAZARLAR