15.11.2018 - 00:00A-A+
Dr. Aşkın Nasırcılar | Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon UzmanıSeçenekleriniz varaskinnasircilar@gmail.comTÜM YAZILARI

En Yaygın 14 Otoimmün Hastalık ve Belirtileri

Merhabalar Sevgili Okuyucularım,
 
Bugün sizlere "En Yaygın 14 Otoimmün Hastalık ve Belirtileri" konusuyla ilgili bilgiler vermek istiyorum.
 
Bağışıklık Sistemi
Vücudumuza Zarar Verirse…
 
Otoimmünite, bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde işlemeyerek kişinin kendi öz hücrelerine zarar verdiği tıbbi bir durumdur. Bağışıklık sistemi, bakteriler ve virüsler gibi mikrobik istilacılara karşı vücudumuzu korumak üzere tasarlanmıştır. Gerektiği gibi çalıştığında, bağışıklık sistemi bu mikrobik yabancıları algılar, onları çevrelemek ve öldürmek için savaşçı hücrelerden oluşan bir savunma gücü gönderir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, yabancı istilacılar ile vücudun kendi hücreleri, organları ve “iyi” mikroorganizmaları arasındaki farkı bilir. 
 
Sağlıklı Hücre ve Dokuları Tehdit Ediyor
 
Otoimmün hastalık durumunda, bağışıklık sistemi vücudun bir parçasını yanlışlıkla yabancı bir istilacı olarak (bir organ, kıkırdak, kas, cilt veya sinirler gibi) algılanıyor. Bu olduğunda, otoantikor olarak adlandırılan proteinler, sağlıklı hücrelere, dokulara sanki zararlı mikroplar veya organizmalarmış gibi saldırmaya başlar.
 
Çevresel Faktörler ve Beslenme Etkisi
 
Tıp bilimi bağışıklık sisteminin neden birdenbire vücutta öz hücrelere saldırdığı konusunda kesin bir cevaba sahip değildir. Bazı kişilerin otoimmün hastalığa daha yatkındır. Örneğin, otoimmün rahatsızlıklar kadınlarda erkeklere göre 2’ye 1 oranında daha fazla görülmektedir. Bu, kadınların % 6,4’ünün ve erkeklerin % 2,7’sinin otoimmün bir hastalık ile teşhis edileceği anlamına gelmektedir. Ayrıca, otoimmünite ile doğurganlık çağındaki kadın arasında ilişki olduğu görülmektedir. Sıklıkla kadınlar, 14-44 yaşları arasında teşhis edilirler.
 
Bazı otoimmün rahatsızlıkların belirli etnik grupları veya aileleri etkileme olasılığı daha yüksektir. Çevresel tetikleyicilerle ilgili olan bir diğer şey, “Batı” beslenmesi olarak bilinen yağı yüksek, şekeri yüksek, yüksek oranda işlenmiş ve ısıl işlem görmüş gıdalarla beslenme şeklidir. Bu kategorideki birçok gıdanın bağışıklık tepkisi oluşturarak ve/veya bağırsaklarda zararlı bakterilerin ve mikropların artmasına neden olarak otoimmüniteye ve inflamasyona (iltihap) giden yolu açtığını düşünüyoruz.
 
14 Yaygın Otoimmün Rahatsızlık
 
80'den fazla otoimmün hastalık bulunuyor. En yaygın 14 tanesi olarak şunları sayılabilir:
 
Tip 1 Diyabet, 
Romatoid Artrit (RA) (Eklem İltihabı), 
Sedef Hastalığı (Psöriyazis/Psöriyatik Artrit), 
Multipl Skleroz (MS), 
Sistemik Lupus Eritematozus, 
İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı (İBH), 
Addison Hastalığı, 
Graves Hastalığı, 
Sjögren Sendromu, 
Haşimato Tiroiditi, 
Myasthenia Gravis, 
Vaskülit, 
Pernisiyöz Anemi, 
Çölyak Hastalığı
 
Otoimmün Hastalıkların Ortak Belirtileri
 
Otoimmün hastalıklarda ortak olan bazı belirtiler şunlardır:
 
Yorgunluk, ağrıyan kaslar, şiş ve/veya kızarmış eklemler veya dokular, düşük ateş, konsantrasyon zorlukları, eller ve/veya ayaklarda karıncalanma ve/veya uyuşma, saç dökülmesi ve deri döküntüleri
 
Her hastalıkta olduğu gibi otoimmün hastalık belirtilerinin de bireysel farklılıklara sahiptir. Bazı otoimmün rahatsızlıklarda belirtiler, sedef hastalığı, eklem romatizması veya multipl skleroz vakalarında olduğu gibi ara ara gelip gidebilir. Bu artış ve gerileme döngüleri, alevlenme ve hafifleme olarak bilinir.
 
Nasıl Teşhis Edilir?
 
Özellikle alevlenen ve hafifleyen türde otoimmün bir hastalıkta “büyütülecek bir şey olmadığına” dair hastanın kendisini ikna etmesi kolaydır ve bu durum hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır. Otoimmün rahatsızlıklar tek bir test ile teşhis edilemez. Tanıyı koyabilmek için muayene bulgularının profesyonelce değerlendirilmesi gerekir. 
 
Çoğu zaman kullanılan ilk test, antinükleer antikor testidir (ANA). Bu test, bir otoimmün hastalığınızın olması olasılığını belirlemenize yardımcı olurken, hangisine sahip olduğunuzu ortaya çıkarmayacaktır.
 
Otoimmün Rahatsızlıklar Nasıl Tedavi Edilir?
 
Otoimmün rahatsızlıklar genellikle tedavi edilebilir olarak kabul edilmez ancak, çoğu etkin bir şekilde yönetilebilir. Amaç, büyük çaplı bağışıklık yanıtlarını kontrol etmek ve alevlenmelerin sıklığını ve ortaya çıktıklarında belirtilerin şiddetini azaltmak için iltihabı hafifletmektir.
 
Bilinen geleneksel tedaviler şunlardır:
 
* İbuprofen ve naproksen gibi steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar
* Ağrı, şişlik, yorgunluk ve cilt döküntülerini hafifleten tedaviler
*   Alevlenmeyi önleyen diyetlerin yanı sıra belirtileri azaltmak için düzenli egzersiz yapmayı teşvik eden yaşam tarzı değişiklikleri
 
Daha kronik durumlarda, geleneksel olarak bağışıklık sistemini koruyucu ilaçlar kullanılmaktadır. 
 
Günümüzde dünyada yeni olarak kök hücre tedavisi ve trombositten zengin plazma (PRP) tedavisi gibi rejeneratif tıp teknikleri, otoimmün hastalık belirtileriyle mücadelede yeni bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde bu tedaviler henüz tam anlamıyla başlamamış olup, Sağlık Bakanlığı’ndan özel proje izinleri gerektirir.
 
 
Sağlıklı Günler Dilerim :)
 
Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar
 
Sorularınız İçin : askinnsr@hotmail.com
 
Telefon : 0532-055-07-84
 
 
Cuma stili için "Smart Casual" ipuçlarıÇoğu iş yerinde cuma günleri uygulanan Smart Casual yani Şık-Rahat diye çevirebileceğimiz dress code/kıyafet tanımı, değiştirilmeden İngilizce haliyle Türkçe dahil diğer dillere adapte olalı epey bir zaman oldu.
Hangi durumlarda implant yapılmalıdır?Diş implantlarının kemik kaybını önlediği bilinmektedir. Dişimiz çekildiğinde neden implant yaptırmamız gerekir, implant hangi durumlarda yapılmalıdır? Diş Hekimi Ayten Can konu hakkında bilgiler Verdi.
Anne sütü bebeklerin stresini azaltıyorGelişim, fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal olarak görülüyor ve gelişimin ilk ayağına doğumdan hemen sonra anne sütü öncülük ediyor. Çocuk Gelişimi Uzmanı Banu Kılınç anne sütü hakkında bilgiler verdi.
Zencefil ve zerdeçaldaki büyük tehlike!Bitkilerin şifalı etkileri muhtemelen insanlık tarihi kadar eski bir bilgidir. Arada bir gaz sıkıntısını gidermek için rezene çayı, bağışıklık sistemini güçlendirmek adaçayı içmeyen veya zencefil, limon ve balla yapılmış sıcak bir ıhlamurla gribe karşı mücadele etmeyen yok gibidir. İşte bu bilgi, yani “bitkiler doğal ürünlerdir ve doğal olan ilaçtan daha etkilidir, üstelik zararsızdır” algısı her zaman doğru değil. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Arnaz, özellikle zencefil ve zerdeçalla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Çikolatalı ve fındıklı muffin tarifiNefis çikolatalı ve fındıklı muffin yapmaya ne dersiniz? Bu muffin, bu zamana kadar yaptığınız tüm muffin tariflerini geçeceğine eminiz. İşte çikolatalı fındıklı muffin tarifi...
Diken üzümünün faydalarıDiken üzümü birçok sağlık yararına sahip bir bitkidir. Diken üzümü özü, sinir sistemleri ve kardiyovasküler sistem için bazı faydalar sunar. Diken üzümünün faydalarını henüz bilmiyorsanız sizler için araştırıp bir araya getirmiş olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz.
Testosteron seviyesini arttıran gıdalarGünümüzün en büyük sorunlarından biri olan kısırlık durumunun sadece kadınlardan kaynaklı olmadığı, erkeklerden de kaynaklandığı artık biliniyor. Peki, neden erkeklerin sperm kalitesinde ve sayısında düşüş meydana geliyor? Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Köşkeroğlu, tam da bu konu ile ilgili besinler konusunda bilgilerini ve tavsiyelerini paylaşarak şu açıklamaları yapıyor:
Zararlı kimyasal içeren 5 ev ürünüBirçoğumuz sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olduğumuza inanmak isterken, ev eşyalarında kaç tane toksik kimyasalın gizlendiğini bilmiyor. Uzmanlar sağlığımıza zararlı, kansere neden olabilecek ev ürünleri hakkında bilgi verdi.
Gökhan Tepe ile romantik bir geceEskişehir Sevgililer Günü'nü Gökhan Tepe'nin duygu dolu şarkıları ile kutladı.
Pazar Kahvesi