15.11.2018 - 00:00A-A+
Dr. Aşkın Nasırcılar | Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon UzmanıSeçenekleriniz varaskinnasircilar@gmail.comTÜM YAZILARI

En Yaygın 14 Otoimmün Hastalık ve Belirtileri

Merhabalar Sevgili Okuyucularım,
 
Bugün sizlere "En Yaygın 14 Otoimmün Hastalık ve Belirtileri" konusuyla ilgili bilgiler vermek istiyorum.
 
Bağışıklık Sistemi
Vücudumuza Zarar Verirse…
 
Otoimmünite, bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde işlemeyerek kişinin kendi öz hücrelerine zarar verdiği tıbbi bir durumdur. Bağışıklık sistemi, bakteriler ve virüsler gibi mikrobik istilacılara karşı vücudumuzu korumak üzere tasarlanmıştır. Gerektiği gibi çalıştığında, bağışıklık sistemi bu mikrobik yabancıları algılar, onları çevrelemek ve öldürmek için savaşçı hücrelerden oluşan bir savunma gücü gönderir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, yabancı istilacılar ile vücudun kendi hücreleri, organları ve “iyi” mikroorganizmaları arasındaki farkı bilir. 
 
Sağlıklı Hücre ve Dokuları Tehdit Ediyor
 
Otoimmün hastalık durumunda, bağışıklık sistemi vücudun bir parçasını yanlışlıkla yabancı bir istilacı olarak (bir organ, kıkırdak, kas, cilt veya sinirler gibi) algılanıyor. Bu olduğunda, otoantikor olarak adlandırılan proteinler, sağlıklı hücrelere, dokulara sanki zararlı mikroplar veya organizmalarmış gibi saldırmaya başlar.
 
Çevresel Faktörler ve Beslenme Etkisi
 
Tıp bilimi bağışıklık sisteminin neden birdenbire vücutta öz hücrelere saldırdığı konusunda kesin bir cevaba sahip değildir. Bazı kişilerin otoimmün hastalığa daha yatkındır. Örneğin, otoimmün rahatsızlıklar kadınlarda erkeklere göre 2’ye 1 oranında daha fazla görülmektedir. Bu, kadınların % 6,4’ünün ve erkeklerin % 2,7’sinin otoimmün bir hastalık ile teşhis edileceği anlamına gelmektedir. Ayrıca, otoimmünite ile doğurganlık çağındaki kadın arasında ilişki olduğu görülmektedir. Sıklıkla kadınlar, 14-44 yaşları arasında teşhis edilirler.
 
Bazı otoimmün rahatsızlıkların belirli etnik grupları veya aileleri etkileme olasılığı daha yüksektir. Çevresel tetikleyicilerle ilgili olan bir diğer şey, “Batı” beslenmesi olarak bilinen yağı yüksek, şekeri yüksek, yüksek oranda işlenmiş ve ısıl işlem görmüş gıdalarla beslenme şeklidir. Bu kategorideki birçok gıdanın bağışıklık tepkisi oluşturarak ve/veya bağırsaklarda zararlı bakterilerin ve mikropların artmasına neden olarak otoimmüniteye ve inflamasyona (iltihap) giden yolu açtığını düşünüyoruz.
 
14 Yaygın Otoimmün Rahatsızlık
 
80'den fazla otoimmün hastalık bulunuyor. En yaygın 14 tanesi olarak şunları sayılabilir:
 
Tip 1 Diyabet, 
Romatoid Artrit (RA) (Eklem İltihabı), 
Sedef Hastalığı (Psöriyazis/Psöriyatik Artrit), 
Multipl Skleroz (MS), 
Sistemik Lupus Eritematozus, 
İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı (İBH), 
Addison Hastalığı, 
Graves Hastalığı, 
Sjögren Sendromu, 
Haşimato Tiroiditi, 
Myasthenia Gravis, 
Vaskülit, 
Pernisiyöz Anemi, 
Çölyak Hastalığı
 
Otoimmün Hastalıkların Ortak Belirtileri
 
Otoimmün hastalıklarda ortak olan bazı belirtiler şunlardır:
 
Yorgunluk, ağrıyan kaslar, şiş ve/veya kızarmış eklemler veya dokular, düşük ateş, konsantrasyon zorlukları, eller ve/veya ayaklarda karıncalanma ve/veya uyuşma, saç dökülmesi ve deri döküntüleri
 
Her hastalıkta olduğu gibi otoimmün hastalık belirtilerinin de bireysel farklılıklara sahiptir. Bazı otoimmün rahatsızlıklarda belirtiler, sedef hastalığı, eklem romatizması veya multipl skleroz vakalarında olduğu gibi ara ara gelip gidebilir. Bu artış ve gerileme döngüleri, alevlenme ve hafifleme olarak bilinir.
 
Nasıl Teşhis Edilir?
 
Özellikle alevlenen ve hafifleyen türde otoimmün bir hastalıkta “büyütülecek bir şey olmadığına” dair hastanın kendisini ikna etmesi kolaydır ve bu durum hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır. Otoimmün rahatsızlıklar tek bir test ile teşhis edilemez. Tanıyı koyabilmek için muayene bulgularının profesyonelce değerlendirilmesi gerekir. 
 
Çoğu zaman kullanılan ilk test, antinükleer antikor testidir (ANA). Bu test, bir otoimmün hastalığınızın olması olasılığını belirlemenize yardımcı olurken, hangisine sahip olduğunuzu ortaya çıkarmayacaktır.
 
Otoimmün Rahatsızlıklar Nasıl Tedavi Edilir?
 
Otoimmün rahatsızlıklar genellikle tedavi edilebilir olarak kabul edilmez ancak, çoğu etkin bir şekilde yönetilebilir. Amaç, büyük çaplı bağışıklık yanıtlarını kontrol etmek ve alevlenmelerin sıklığını ve ortaya çıktıklarında belirtilerin şiddetini azaltmak için iltihabı hafifletmektir.
 
Bilinen geleneksel tedaviler şunlardır:
 
* İbuprofen ve naproksen gibi steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar
* Ağrı, şişlik, yorgunluk ve cilt döküntülerini hafifleten tedaviler
*   Alevlenmeyi önleyen diyetlerin yanı sıra belirtileri azaltmak için düzenli egzersiz yapmayı teşvik eden yaşam tarzı değişiklikleri
 
Daha kronik durumlarda, geleneksel olarak bağışıklık sistemini koruyucu ilaçlar kullanılmaktadır. 
 
Günümüzde dünyada yeni olarak kök hücre tedavisi ve trombositten zengin plazma (PRP) tedavisi gibi rejeneratif tıp teknikleri, otoimmün hastalık belirtileriyle mücadelede yeni bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde bu tedaviler henüz tam anlamıyla başlamamış olup, Sağlık Bakanlığı’ndan özel proje izinleri gerektirir.
 
 
Sağlıklı Günler Dilerim :)
 
Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar
 
Sorularınız İçin : askinnsr@hotmail.com
 
Telefon : 0532-055-07-84
 
 
Bez ayakkabılarınızı stilize dahil etmenin 5 yoluBez ayakkabılar yıllar içinde değişmeyen ve insanların türlü kombinler yapmasına olanak sağlayan ikon ayakkabılar haline geldi. Peki, bez ayakkabıları hangi tür kıyafetlerle birleştirebiliriz?
Yağlı saçlar için deniz tuzu yöntemiSofralarınızda yer alan deniz tuzunun, güzellik için de yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Kaba dokusu nedeniyle deniz tuzu, peeling saç ürünü olarak mükemmeldir. Deniz tuzu ile saçlarınızdaki ve saç derisindeki yağ miktarını azaltabilirsiniz. İşte yağlı saçlar için deniz tuzu yöntemi...
Bebeğin hıçkırığı nasıl geçirilir?Bebeği hıçkırık tutması durumu tekrar tekrar meydana geliyorsa, ebeveynler için endişe verici olabilir. Çoğu yeni doğan bebek için hıçkırık zararsızdır ve spesifik bir tedavi gerektirmez. Peki, bebek hıçkırığınasıl geçirilir?
Tiroit fonksiyonlarını iyileştiren besinlerTiroit fonksiyonun etkin çalışmasında sağlıklı beslenme ve sağlıklı işleyen bir sindirim sistemi büyük önem taşır. Sağlıklı bir tiroit işlevini desteklemenin en etkili yollarından biri sağlıklı beslenmedir. Dr. Sinan Akkurt Trioit fonksiyonlarını iyileştiren besinleri açıkladı.
Saray mutfağı lezzeti: Kavala kurabiyesiEdirne'nin saray mutfağı lezzetlerinden Kavala kurabiyesi, ilk yıllardaki gibi manda ve inek sütünden üretilen tereyağlarının karışımıyla yapılmaya başlandı.
Diyet yapmadan kilo nasıl verilir?Mucize diyetler kulağa çekici gelse de, uzun vadede iyi sonuçlar vermezler. Diyetsiz kilo vermenin en iyi yolu, beslenmeye olan yaklaşımınızı zihinsel olarak değiştirmektir.Beslenme planınız, aşırı uçlara varmadan vücuda kalori alımını kontrol etmeli ve bütün besin gruplarını içermelidir. Peki, diyet yapmadan nasıl kilo verebilirsiniz?
Mutlu bir ilişkiye sahip olmanın 5 yoluÜlkemizin 7/24 hizmet veren terapisti İlişki Uzmanı ve Yaşam Koçu Mehmet Murat Lik, mutlu bir ilişkiye sahip olabilmenin 5 yolunu anlattı.
Az ışık isteyen ev bitkileriİç mekan ışığının yeterli olduğu ev bitkilerini sizinle paylaştık. Eğer apartmanda yaşıyorsanız, ne kadarçok seçeneğiniz olduğuna şaşıracaksınız. İşte az ışık isteyen ev bitkileri...
Yumurtaları nasıl saklamalıyız?Birçok yumurta son kullanma tarihinden sonra bile taze kalır. Bunun sırrı yumurtayı temkinli bir şekilde saklayabilmekten geçer. Peki, yumurta nasıl muhafaza edilmelidir? İşte cevaplar...
Sahilde Yürüyüş