En yüksek IQ ortalamasına sahip 10 ülke

'Statistic Brain Research Institute (İstatistiksel Beyin Araştırma Enstitüsü) tarafından yapılan araştırmaya göre dünyadaki ülkelerin ortalama IQ seviyeleri belirlendi IQ puanı eşit olan ülkelerin aynı sırayı paylaştığı listenin zirvesindeki 10 ülke hangileri?

En yüksek IQ ortalamasına sahip 10 ülke

7- İsviçre

7- İsviçre

7'nci sırayı İsveç'le paylaşan İsviçre'de öğrencinin ihtiyaçlarına ve yeteneklerine göre düzenlenen bir eğitim sistemi mevcut. Ayrıca ulusal performans ve iş gücü anlamında da küresel çapta en üst sıralarda yer alıyorlar.

7- İsveç - 101

7- İsveç - 101

İsveç'in eğitim, sağlık, bireysel hak ve özgürlükler, medeniyet, ekonomik rekabet gücü, eşitlik gibi alanlarda tüm dünyada namı var. İskandinavya'nın önde gelen ülkesi olan İsveç'in IQ ortalaması 101.

6- Hollanda - 102

6- Hollanda - 102

'Dünyanın en mutlu ülkeleri' sıralamasının yıllardır zirvesinde olan Hollanda, yüksek yaşam kalitesi ve refahla özdeşleşmiş bir ülke. Tüm bunların yanında IQ ortalamaları da 102. 6'ncı sırayı 3 ülkeyle paylaşıyor.

6- İtalya - 102

6- İtalya - 102

İtalya'nın tek bir alanda sivrildiğini söylemek zor. Birçok farklı alanda öne çıkıyorlar. IQ ortalamaları 102.

6- Almanya - 102

6- Almanya - 102

İki Dünya Savaşı görüp iki defa yerle bir olmasına rağmen hala dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri. 82 milyon nüfuslu Almanya yetenek, üretkenlik ve zeka bakımından ileri bir ülke. Yaşam standartları oldukça yüksek ve çok verimli bir eğitim sistemine sahipler.

6- Avusturya - 102

6- Avusturya - 102

Tarihi olarak müthiş bir geçmişe sahip olan Avusturya'dan dahi müzisyenler, fizikçiler, ressamlar ve daha nice sanatçı/bilim insanı çıkmıştır. Adeta genlerinde ve coğraflarında IQ hep varmış gibi. Hemen diplerinde bulunan dünya devi Almanya'dan refah, eğitim, sosyoekonomik ve yaşam standartları açısından hiç geri kalmamıştır.

5- Singapur - 103

5- Singapur - 103

İlk 5'in tamamını Asya ülkeleri oluşturuyor ve Singapur bu kıtadaki son ülke. Yine bir Asya ülkesi ve yine teknoloji devi firmalar sayesinde nam salmış bir halk. Bunu da IQ'larına, eğitim kalitelerine ve teknolojik yatırımlarına borçlular.

4- Tayvan - 104

4- Tayvan - 104

Güneydoğu Asya'nın bir diğer teknolojik süpergücü olan Tayvan eğitim konusunda eşsiz. Dünyadaki en yüksek eğitimli nüfus oranına sahipler. Dünyada en çok yüksek lisans derecesine sahip insan sayısı Tayvan'da. 24 milyona yakın bir nüfusları var.

 

 

3- Japonya - 105

3- Japonya - 105

Yaşam beklentisi ve ortalama insan ömrü istatistiklerinde zirvede bulunan Japonya da tıpkı Asya'daki diğer komşuları gibi teknoloji alanında aşmış bir ülke. İş ahlakı ve çalışkanlığıyla nam salmış.

2- Güney Kore - 106

2- Güney Kore - 106

Asya Kaplanları (Asya'nın Dört Küçük Ejderhası) olarak bilinen Tayvan, Singapur, Hong Kong ve Güney Kore'den ikisi listenin zirvesinde. Güney Kore, yüksek motivasyonlu, eğitimli ve yetenekli olan iş gücünün yönlendirdiği teknolojik bir dev. 106 IQ puanının yanında Güney Kore'de okuryazarlık, matematik ve bilim konusunda da en başarılı ülkeler arasında yer alıyor.

1- Hong Kong - 107

1- Hong Kong - 107

Dünyada IQ ortalaması en yüksek ülke 107 IQ ile Hong Kong. Güneydoğu Asya'nın yüz akı olan bu küçük ülke aslında Çin'in bir parçası fakat özerk bir bölge. Çin gibi bir küresel devin kanatları altında olmak yerine çalışkan, yetenekli, eğitimli ve zeki nüfusunu işgücüyle birleştirerek kendi politik ve ekonomik sistemini oluşturmuş. Nüfusu 7,44 milyon.

Hong Kong ayrıca Asya Kaplanları (Asya'nın Dört Küçük Ejderhası) olarak bilinen ülkelerden biri.

Bu makaleye ifade bırak