En zor görev: Dünyayı kurtarmak isterken oğlu için savaşan baba

Bir bilim insanı, aynı zamanda bir baba... Dünyada sağlık endüstrisi alanında büyük değişikliklere imza atacak çalışmalar yapıyor. Ama önce, evinin ve oğlunun kahramanı olmak zorunda...
 

En zor görev: Dünyayı kurtarmak isterken oğlu için savaşan baba

İnsanı keşfetmek için

İnsanı keşfetmek için

Human Genome Project, dünyanın farklı yerlerinde doğup yetişmesine rağmen, alanının en iyisi olan bilim insanlarının, insan bedenindeki genleri (birlikte anılacaklarında  'genom' olarak tanımlanıyorlar) haritalandırması için bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ve epey ses getiren bir proje. Ron Davis ise bu projeye önderlik ediyor.

Projenin öne çıkan ismi

Projenin öne çıkan ismi

Ron Davis, projenin başındaki kişi olarak, Human Genome Project'in bilim dünyasında ve insan sağlığında yaratacağı gelişmelerin temel başlatıcılarından biri olacak. Genom tedavileri geliştirildikçe kendisinin ismini anacağız.

İnsanlık için çalışırken...

İnsanlık için çalışırken...

Fakat her şey yolunda giderken ve Ron Davis bu proje için çalışırken, bir anda oğlu Whitney'in hastalığı ortaya çıkıveriyor. 77 yaşındaki bilim insanının tüm  hayatı bu noktada takla atıveriyor.
 

Öncelikleri bir anda değişti

Öncelikleri bir anda değişti

35 yaşındaki oğlu Whitney'e miyaljik ansefalomiyelit teşhisi konuyor ve Whitney bir anda yatağa bağımlı hale geliyor, kıpırdayamıyor, konuşamıyor, yemek bile yiyemiyor. İşte Ron Davis'in hayatının yeni dönüm noktası bu. Human Genome Project'ten bile daha önemli bir dönüm noktası hatta.

Oğlu için araştırma ekibi kurdu

Oğlu için araştırma ekibi kurdu

Ron Davis, tüm imkanları eşiyle beraber seferber ediyor. Bir bilim insanı olmanın da bu noktada avantajları ortaya çıkmaya başlıyor, hatta kendi araştırma ekibini kurarak oğlunun hastalığının tedavisi için çalışmalar yürütülmesini sağlıyor.
 

Yavaş olsa da verimli

Yavaş olsa da verimli

Araştırma ekibinin tamamı, dünyanın alanında en seçkin bilim insanları... Ron Davis'in ismi, başarıları, çalışmaları, oğlu ve diğer tüm miyaljik ansefalomiyelit hastaları için kurulan bu ekibin ortaya çıkmasında anahtar oluyor. Araştırmalar, Ron Davis'in söylediğine göre "yavaş ilerliyor ancak oldukça verimli."

Her günü oğluyla geçiyor

Her günü oğluyla geçiyor

Ron Davis ve eşi Janet Dafoe, tüm günlerini oğulları Whitney ile birlikte geçiriyor ve onun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. Yalnız bırakmamak en çok zorlandıkları şey ve yıllardır birlikte yemek bile yiyememişler. Oğullarının sağlığına kavuşabilmesi için ilerleyen yaşlarına rağmen ellerinden gelenlerin en iyisini yapıyorlar.

Yatağa mahkum, konuşamıyor

Yatağa mahkum, konuşamıyor

Her gün, günde birkaç kez odanın dışından 'içeriye girmek için her şeyin yolunda olduğunu gösteren' ışığın yanmasını bekliyor Ron Davis. Işık yanınca içeri giriyor, oğlunun yıllarını geçirdiği yatağın olduğu odaya. Whitney hareketsiz bir şekilde yatıyor. Karnına bağlı bir hortumla besleniyor, beş yıldır konuşamıyor. Bir anne ve bir baba için en can yakıcı görüntüler bunlar olsa gerek... İnsan düşününce bile içi yanıyor.

"Her şeyi aştım ama bu..."

"Her şeyi aştım ama bu..."

Baba Ron Davis "Ne dağları tırmandım, neler aştım ama bu çok ağır" diyor. Şimdi, takla atan öncelikleriyle boğuşurken, bir yandan da oğlunun bu hastalığının getiri ve götürülerini anlatıyor: "Orada, öylece yatarak, kendisi gibilerin hayatını kurtarma mücadelesi veriyor." diyor. Öyle ya, Ron Davis belki de bu hastalıkla mücadele etmeyecekti oğlu Whitney yakalanmasaydı. Kalbi evladının sevgisi ve insanlığa yardımcı olma isteğiyle çarpan tüm babalara, tüm annelere, tüm bilim insanlarına binlerce teşekkür...


andac.uzel@demirorenmedya.com

Bu makaleye ifade bırak