15 milyon dolar ciro

Dijital Oyuncaklar

Ailesinin 'tıp oku' ısrarını geri çevirmedi ama üniversite sınavı öncesinde tercihlerini yaparken, 'çaktırmadan' bilgisayarı da işaretledi. Kısmet bu ya iki tıp tercihi arasına sıkıştırdığı Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nü kazandı. Bu, aslında tam istediğiydi ama ailesine sevincini çok da belli etmedi.
"Üniversite için tercihlerimi yaparken bilgisayar mühendisliği hakkında hiçbir bilgim yoktu. Sadece teknolojiyi çok seviyordum ve öğrenmek istiyordum" diye anlatıyor, Eskişehirli Güven Özek. Ama o çok sevdiği bilgisayara dokunması için üç yıl daha beklemesi gerekti ve nihayet, üniversite üçüncü sınıfta tanıştı bilgisayarla.
Bu konuda yanılmamıştı... Bilgisayar, memur ('makinist') çocuğu Güven Özek'in yaşamının akışını değiştirdi; 'teknoloji sevgisi' ile kurduğu hayaller büyük değildi ama bu sevgi onu bu yıl 15 milyon dolar ciro hedefleyen bir şirketin sahibi yaptı.

10 kiloluk 'hafif' bilgisayar
1988 yılında, bir arkadaşının 'tanıdığı' aracılığı ile kendine iş buldu. Toshiba'nın Türkiye distribütörü Elektromak Büro Makineleri firmasında çalışmaya başladı. Bilgisayarın Türkiye'ye yeni yeni girdiği yıllardı. 'Ekibi ile birlikte' şirketin 'notebook' departmanını kuran ve 'satış müdürü' olan Güven Özek, "O dönemlerde dizüstü olarak tanınan bilgisayarların satışına başladık. Bilgisayar 10 kilo ama kullanıcılara çok hafif geliyor, fiyatları da 10 bin dolar civarındaydı. 1989 yılında Toshiba bilgisayarlardan özel bir firmaya 22 adet satınca sevincimden Fındıklı'dan Şişli'deki ofisime koşarak gittim. Hala tüylerim diken diken olur. O zaman bilgisayarın yeni yeni tanınmaya başladığı bir dönemde özel bir firmaya 22 adet bilgisayar satmak büyük olaydı. Bu yolu arabayla da gidebilirdim ama arabanın içinde boğulurdum" diye anlatıyor.

Notebook işini üstlendi
Güven Özek ve ekibi, 1992 yılına kadar Elektromak bünyesinde bu işi sürdürdü. Ancak şirket yeni bir yapılanma kararı aldı. Notebook işini bırakacaktı. İşi Güven Özek'e teklif ettiler:
"Notebook işini bırakmak istiyoruz. Biz sana destek verelim, sen bir şirket kur. Hem Toshiba'nın kurumsal müşterilerine hizmet et, hem de teknik hizmet ver."
İyi bir fırsat olduğunu o zaman da biliyordu ama 'hayatımın fırsatı' diyecek kadar da büyük bir beklenti içinde değildi. Teklif üzerine, teknik ve satış ekibini de alarak Özel Bilgi İşlem AŞ'yi kurdu. Şirketini kurduğu günlerde oldukça tedirgindir. Acaba işler yürüyecek, ayakta kalabilecekler mi? Yoksa pişmanlıklarla dolu günler mi bekliyor kendisini?..

İkinci bebek Sony
Ama işler iyi gitti, 2002 yılına kadar 10 yıl, yalnızca Toshiba bilgisayarların satışını yaptı, teknik servis sağladı, Özel Bilgi İşlem büyüdü...
Özek ve ekibi, 2002 yılında yeni bir marka araştırmasına girmiş. Bakmışlar ki Sony, bilgisayar üretiyor ama Türkiye'de yok. "Toshiba'yı nasıl Türkiye'de yarattıysak Sony'e de bebeğimiz gözüyle baktık" diyen Özek, 2002 yılının başlarında Sony notebook'ların satışını da yapmaya başladıklarını anlatıyor.
2003 yılı sonuna kadar Sony bilgisayar, el bilgisayarı, masaüstü bilgisayar ve notebook'ların satışını gerçekleştirdiklerini, 2004 yılı itibariyle de Vaio (Video Audio Integrated Operations) dünyasına dijital fotoğraf makinesi, kamera, projeksiyon ve plazmaları da eklediklerini anlatan Özek, bu yıl notebook pazarında Sony'nin yüzde 4'lük bir pazar payı hedeflediğini belirtti.

Sony'nin 'teknolojiye oynayan' bir firma olduğunu belirten Özek, 2004 yılında projeksiyon, kameralar ve notebooklar dahil 15 milyon dolarlık bir satış hedeflediklerini, 2004'ün ikinci yarısında Anadolu satışlarına ağırlık vereceklerini belirtiyor. Anadolu'nun notebook'u 2 - 3 senedir tanıdığını söyleyen Özek, şöyle diyor:
"Anadolu halkı notebook'u fiyatı düşük, az özelliklerle tanıdı. Dolayısıyla biz fiyatlarımızdan dolayı Anadolu'da başarılı olamadık. Ama daha sonra aldıkları notebooklar hurdaya çıkınca, notebook'larda özellik aramaya başladılar. Tabi bu yüzden bizim gibi firmaların satış fiyatlarında yükselme oldu. Eskiden bin dolarlar civarında satılan notebook'lar şimdi bin 200 dolarlar seviyelerinde" diyen Özek, pazardaki satışların yüzde 70'ni 1200 dolar ve altı satışlar oluştururken kısa bir süre sonra bu oranın yüzde 40 seviyelerine ineceğini ve firmaların cirolarının yükseleceğini ifade etti.
Sony'nin Türkiye'de ilk üçe girmesi için çalıştıklarını anlatan Özek, "Toshiba 15 senede bu duruma geldi, Sony için 2 senedir çalışıyoruz. Sony, dünyada ilk akla gelen 5 markadan bir tanesi. Bu yüzden hedefi gerçekleştirmek daha kısa bir zaman alacaktır."

Acer'dan yeni bir laptop
Bilgisayar üreticisi Acer'ın Centrino işlemciye sahip DVD yazıcılı yeni model taşınabilir bilgisayarı (laptop) Türkiye'de pazara çıktı. DVD - RW bulunan Acer TravelMate 803LMi ile, CD'nin yanı sıra DVD kaydı da yapmak mümkün. Intel'in Centrino mobil teknolojisi kullanılan yeni model üründe, kablosuz iletişim standartları kızılötesi, Bluetooth (Cihazların 10 metre çapında birbirleriyle kablosuz olarak veri transferi yapabilmesi), kablosuz ağ (WLAN) ile dört tip kart tanıyan, okuyucu özellikleri bulunuyor. Sahip olduğu Centrino işlemci sayesinde yapılan testlere göre 5.5 saatlik uzun pil ömrüne sahip olan Acer TravelMate 803MLi, üzerinde 15 inç TFT LCD ekran var. Intel Centrino Mobile Pentium 1.6 GHz işlemci üzerinde çalışan ürün Türkçe Q klavye destekli.

Şarkıcıyı gösteren radyo
Ministry of Sound'un Dijital Mosdr011 Mos DAB radyosu, 2 kalem pille 12 saat çalışma kapasitesine sahip. Birçok cep telefonu ile kıyaslandığında daha küçük ebatlara sahip olan radyo, arkadan aydınlatmalı LCD paneli sayesinde radyo kanallarını, şarkı isimlerini, şarkıcıları, zamanı, günü ve diğer detayları ayrıntılı bir biçimde gösteriyor. Radyo aynı zamanda kişinin favori kanallarını da oto kaydetme özelliğine sahip. Ürünün satış fiyatı 190 pound.

Bu telefon sahibini eğlendiriyor
Cep telefonu özelliğinin yanı sıra sahibine eğlenceli dakikalar da sağlayan Sony Ericsson T105 ile mesajlara veya telefon defteri kayıtlarına resimler eklenebiliyor ve ekran görünümü istenildiği kadar değiştirilebiliyor. Ayrıca hareket halindeyken internete bağlanılıp, istenildiği kadar resmi veya zil sesi T105'e indirilebiliyor. 75 gram ağırlığındaki cep telefonunda erteleme fonksiyonlu alarm, bookmark saklama (URL hafızası), ajanda, bağlı hat kimlik gösterimi (COLP), dört tarih formatı, full rate (FR), half rate (HR) ve enhanced full rate (EFR) ses tipi, WTLS güvenlik sınıf 2, EMS (Resimli Melodili Mesaj), uzun SMS (Metin Mesajı), yüksek hızda data gibi özellikler bulunuyor. 4 saate kadar konuşma ve 200 saate kadar bekleme süresi olan T105'in satış fiyatı 110 euro.

Renk seçenekli Phılıps kamera anahtarlık
Philips'in yeni ürünü Key 007 ve Key 008 kamera anahtarlıkları, 64Mb veya 128Mb hafızaya sahip. Yüksek çözünürlüklü 1.3 megapiksel lensleri ile VGA modunda yüzlerce fotoğraf çekebiliyor. Bu fotograflar herhangi bir yazılım gerekmeden bilgisayara aktarılıp kaydedilerek başkaları ile paylaşılabiliyor. Dijital fotoğraf makinesi olarak kullanılan Philips Kamera Anahtarlık, ayrıca bilgisayardan istenilen dosyaları transfer edip, taşımak için de kullanabiliyor. Özel tasarımı ile siyah ve beyaz renk alternatifleri bulunan kamera rahatlıkla taşınabiliyor. Bilgisayara bağlıyken otomatik olarak şarj edilebiliyor. Ayrıca kamera ile size sunulan CD'de bulunan piksel çoğaltıcı yazılım sayesinde fotograf netliği arttırılabilir, sürekli berrak kalmaları sağlanabiliyor.BUSINESS


KRİZİN VAKTİ SAATİ GELMİŞTİ YA DA HİÇ GİTMEMİŞTİ
Aşk istedim kriz çıktı
'Kur politikasını içime sinderemedim ama, IMF'ye direnecek halimiz yoktu'
Çinli kadın, İzmirli Hipokrat'ın malzemesi ile boyunu uzatıyor
Kapalıçarşı'nın Altın Kızları
Fazla aşk müşteri usandırır
'Maaşları ödeyebilir miyiz kuşkusu vardı'
Bir haber ajansı nasıl kurtulur?
Her ilişki 'müşteri ilişkisi'ne dönüşürse etik ortadan kalkar
SSK prim ödemesinden Hazine'ye ciddi yük geldi
İngiliz, 'asaletini' tatile götürmüyor
Bir kriz yıldönümünün düşündürdükleri
Türk şirketlerine 500 milyon dolar yabancı fon buldu
Sizin oranın nesi meşhur?
Moghadam'ın acemiliği, Unakıtan'ın vergi oyunu
Tel Aviv'de bir saat
Kalaşnikof'tan patent davası
İlk satışı yapınca Fındıklı'dan Şişli'ye kadar koşarak gitti
Ünlüye sponsor ol, imaj yap

12 Kasım 2019 Magazin Bülteni12 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber