3 bin 600 çeşit malzeme üretiyor

3 bin 600 çeşit malzeme üretiyor

İzmir Devlet Hastanesi Ortopedi Servisi Şefi doktor İsmail Cevdet Alptekin, 1972 yılında, yanına üç asistanını da alarak ortopedik cerrahi malzeme üretimi amacıyla Hipokrat Tıbbi Malzemeler İmalat ve Pazarlama'yı kurdu. Alptekin, mesleği gereği işin içindeydi. Üretim boşluğunu gördü ve kendi sektöründe Türkiye'nin ilk şirketinin temelleri attı.
O günlerde Türkiye'de hastanelerde kullanılan ortopedik ürünler tamamen ithal ediliyordu ve bir Türk şirketinin ürünlerinin güven kazanması için zamana ihtiyaç vardı. İlk yıllarda bir bocalama yaşandı, çok az sipariş alındı ve sermaye yetersizdi, ortaklar arasında anlaşmazlıklar vardı...

Gazeteci ortak
Cevdet Alptekin'in imdadına ortakların hisselerini alan Hayri Dursunoğlu yetişti. Dursunoğlu, aslında Gazetecilik Yüksek Okulu mezunuydu ve işle bir ilgisi yoktu ama girişimci olarak geleceğini farketti ve Cevdet Alptekin'in teşvikiyle tıbbi malzeme sektöründe yatırıma karar verdi.
Dursunoğlu'nun gelişi ile ilk iş olarak pazarlama konusu ele alındı ve güçlendirildi. Dursunoğlu'nun öncülüğünde Türkiye karış karış tarandı, olası müşterilerle ilişkiler kuruldu, tanıtımlar yapıldı. Bir yandan da üretimde kaliteyi artırabilmek için uluslararası kuruluşlarla işbirliğine gidildi. 1986'da tamamen iç pazarlama ve ihracata odaklı Tempa adıyla ikinci bir şirket kuruldu. Bu arada araştırma ve geliştirme için şirket bütçesinden ciddi kaynaklar aktarıldı.Yurtdışı fuarlarda Hipokrat adı duyulmaya başlandı. Ve çalışmalar meyvesini verdi...
Almanya ve Fransa'ya Hipokrat markalı ürün ihracatına başlandı. 1993'te sektöründe ilk, İzmir'de 30'uncu, Türkiye'de de 127'inci firma olarak ISO 9000 Kalite Güvence Sistem Standardı belgesi alan Hipokrat, Uluslararası Standart Teşkilatı Teknik Komiteleri'nde Türkiye'yi temsil etmeye başladı.
1996'da Türk ortopedistlerinin de fikri katkılarıyla ilk yerli tasarım spinal cerrahi ürünü geliştirildi. Bu başarı şirkete TÜBİTAK - TTGV - TÜSİAD tarafından verilen Ulusal Teknoloji Başarı ödülünü getirdi.

Çin'de ortak yatırım
Hipokrat kendi sektöründe bir ilke daha imza attı. Yine tamamen Türk ortopedistlerin katkılarıyla ilk yerli tasarım kalça protezini üretti. Kısa bir süre sonra da diz protezi geldi.
Fransa ve Almanya'dan sonra tüm Avrupa Birliği ülkelerine kendi markasıyla ihracat yapan Hipokrat, daha sonra dikkatini Uzakdoğu üzerinde yoğunlaştırdı. Çin'in başkenti Pekin'in Mentougou bölgesinde ortak üretim için Çinli bir firma ile niyet anlaşması imzaladı. Bu proje ile ilgili süreci, Hipokrat Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Dursunoğlu, şöyle anlatıyor:
"Ağustos 2003'te Güney Kore, Tayvan, Japonya, Endonezya ve Malezya'da pazar etkinliğimizi artırıcı çalışmalar yaptık. Şirketimizin Genel Koordinatörü Alptekin Aydın'ın çabalarıyla Pekin ve Tianjin'de ihracata yönelik faaliyetleri başlatacak ofisi oluşturup, seminerlere başladık.
Endonezya'da Ulusal Ortopedi Kongresi'nde work shop'lar düzenledik. Bu toplantılar sayesinde Malezya, Singapur, Tayland, Güney Kore, Avustralya, Hindistan gibi ülkelerden de siparişler almaya başladık. Çin'de yatırım projemiz, Mentougou yerel hükümeti yabancı yatırımlar komitesinin onayına sunuldu."

Japonya'dan da sipariş aldı
Hipokrat'ın büyük ilgi gören ürünlerinden biri de 'ilizarov sistemi' adı verilen ve boy uzatmaya yönelik tedavilerde kullanılan sistem. Bu ürünün özellikle Çin'de yoğun ilgi gördüğünü belirten Dursunoğlu, bu ülkede hekim eğitim kurslarına başladıklarını anlatıyor.
Dursunoglu, "Bu ürün yoğun olarak açık ya da kapalı kırıkların tedavisinde kullanılırken Çin Halk Cumhuriyeti'nde popüler bir şekilde boy uzatma amaçlı kullanılıyor. Travma dediğimiz kazalar sonrası oluşan kemik eksilmesinin yeniden vücut tarafından onarılması tekniği Çin'de kısa boylu bayanların boylarını uzatma isteğine dönüştü" diyor.
Dursunoğlu'nun anlattığına göre bu çalışmaları izleyen Japonlar da kendilerine ulaşmış ve Japonya'dan alınan ilk sipariş de nisan ayında gönderilecekmiş.

Çin'de kaza çok olunca...
Hayri Dursunoğlu'nun ifadesine göre, ortopedik tedavi malzemelerinin Çin'de ilgi görmesinin nedeni, bu ülkenin kalabalık nüfusu ve ulaşımda kullanılan bisiklet, motosiklet gibi araçlarla yapılan kazalardan kaynaklanan travma vakalarının sıklığı. Dursunoğlu şöyle diyor:
"Çin büyük bir pazar. Bu ülkeye mal satmak hiç de kolay değil. Uzunca bir süre sizi deneyip, kalitenizi ölçüyorlar. Çin'in kalabalık nüfusunun motorize olma ihtiyacı bulunuyor. Bunun da getirdiği çok travma vakaları yaşanıyor. İş ve ev kazaları yanında bisiklet, motorsiklet, araç kazaları gerçekten de tahminlerin çok üzerinde. Bu nedenle ürünlerimize yoğun talep almaya başladık. Özellikle de kısa boylu Çinli kadınlar ilizarov yöntemiyle boylarını uzatmanın peşinde. Çin'deki hastane ve hekim ziyaretlerimizde bu istek bize bizzat dile getirildi. Bu ürünümüzle Çinliler'in boyunu uzatmak için hizmet vereceğiz."

Uluslararası Standart Teşkilatı'nın Cerrahi İmplantlar Teknik Komitesi'ne bağlı ülkelerin tüm temsilcilerini İzmir'de ağırlayan 'Hipokrat Ailesi'nde bin kişi çalışıyor. 32 yıldır ortopedik cerrahi malzemesi üreten şirket, kırık kemik tedavisinde, doğuştan ve yaşlılığa bağlı kemik problemlerinde tedavi edici, iyileştirici ve tedaviye yardımcı protezler konusunda dünyanın önemli firmaları arasında sayılıyor.
3 milyon doları ihracat, 20 milyon dolar ciro gerçekleştiren şirketin 3 bin 600 çeşit malzeme üretiyor. Diz, kalça, omuz, omurga ile boy uzatıcı malzeme üretimi sayesinde Türkiye'de yapılan ortopedi ameliyatlarının yüzde 40 - 45'inde Hipokrat ürünleri kullanılıyor.

'SSK'ya çok para kazandırdık'
Malzeme alım ihaleleri aracılığıyla soyulması ile ünlü SSK'ya da büyük para kazandırdıklarını belirten Dursunoğlu, bu konuda da şunları söylüyor: "1997 - 2000 yıllarında yaptığımız özel bir çalışma sonucu ortaya çıkan verilere göre spinal cerrahi, kalça ve diz protezi satışlarımızla SSK'ya kazandırdığımız tasarruf 56 milyon dolardı. Yani bu ürünleri bizden değil de, ithalatçı firmalardan temin etselerdi SSK'nın ödeyeceği rakam 81 milyon dolardı.
Geçen sürede Türkiye'ye kazandırdığımız bunun en az üç katıdır. Bugün yarısı Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere 40'ı aşkın ülkeye ihracat yapmaya başladık. Tıp alanında hem doktorlarımız, hem malzeme üreten tesislerimiz bugün dünyanın en iyileri arasına girmiş durumda. Biz gelişmelerden son derece memnunuz."BUSINESS


KRİZİN VAKTİ SAATİ GELMİŞTİ YA DA HİÇ GİTMEMİŞTİ
Aşk istedim kriz çıktı
'Kur politikasını içime sinderemedim ama, IMF'ye direnecek halimiz yoktu'
Çinli kadın, İzmirli Hipokrat'ın malzemesi ile boyunu uzatıyor
Kapalıçarşı'nın Altın Kızları
Fazla aşk müşteri usandırır
'Maaşları ödeyebilir miyiz kuşkusu vardı'
Bir haber ajansı nasıl kurtulur?
Her ilişki 'müşteri ilişkisi'ne dönüşürse etik ortadan kalkar
SSK prim ödemesinden Hazine'ye ciddi yük geldi
İngiliz, 'asaletini' tatile götürmüyor
Bir kriz yıldönümünün düşündürdükleri
Türk şirketlerine 500 milyon dolar yabancı fon buldu
Sizin oranın nesi meşhur?
Moghadam'ın acemiliği, Unakıtan'ın vergi oyunu
Tel Aviv'de bir saat
Kalaşnikof'tan patent davası
İlk satışı yapınca Fındıklı'dan Şişli'ye kadar koşarak gitti
Ünlüye sponsor ol, imaj yap

15 Eylül 2019 Magazin Bülteni15 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber