Afgan çocuklarının Belkıs ablası

İsviçre, 16 yaşındaki Türk kızı Belkıs Wılle'nin Afgan çocuklar için yaptıklarını konuşuyor. Belkıs İsviçre basınına da haber oldu

Afgan çocuklarının Belkıs ablasıAfgan çocuklarının Belkıs ablası


İsviçre, 16 yaşındaki bir Türk kızının, Afganistan'da tek başına sürdürdüğü yardım faaliyetlerini konuşuyor. Zürih - Kabil arasında bir yardım hattı kuran Belkıs Wille'nin başarıları İsviçre basınına da haber oldu.
Afganlı çocuklar için giriştiği yardım faaliyetleri nedeniyle sosyal yardım örgütlerince ödüllendirilen Belkıs, Afganistan'daki Taliban rejimine karşı uluslararası müdahele sırasında, gazetede gördüğü bir Afganlı çocuk fotoğrafından çok etkilendiği için harekete geçmiş.
Zürih'te yaşayan Belkıs, ilk olarak Birleşmiş Milletler temsilciliğinin kapısını çalmış. Ancak BM yetkilileri, Afganistan'ın 16 yaşında bir kız çocuğu için tehlikeli bir yer olduğunu anlatmaya çalışmışlar. Bu kez sivil toplum örgütlerine başvuruda bulunmuş. Hepsinden aynı yanıtı almış: Çok küçüksün, yapabileceğin hiç bir şey yok.

Gazetedeki haber yolunu açtı
Ama yılmamış. New York Times Gazetesi'nde, ABD'li bir kadının Kabil'de açtığı güzellik okulu ile ilgili haber, Belkıs için yeni bir umut olmuş. İnternet aracılığıyla ulaşarak Afganistan'a gelip çocuklar için birşeyler yapmak istediğini, yardım edip etmeyeceğini sormuş. Kadından olumlu yanıt alınca da doğru Afganistan'a gitmiş. Sokak çocukları için çalışan ve onlara halıcılık, teknisyenlik gibi konularda meslek edindirmeyi amaçlayan Aşiyana adındaki bir okulda İngilizce öğretmenliği yapmış.
"İngilizce bilmek orada tek başına çok değerli bir özellik. İngilizce bilenler yabancı şirketlerde ve BM'nin işlerinde görev alabiliyor ve iyi para kazanıyorlar. Bu nedenle derslerine 50'nin üzerinde çocuk katılmış.
Ancak, üç ay sonra okul mali bir krize girmiş. Eğitime devam edebilmesi için ihtiyacı olan birkaç bin doları bulabilmesi imkansız olduğundan İsviçre'ye geri dönmüş. Afganistan'a ait fotoğraflar satarak yardım amaçlı para toplamış. Yeniden okula dönüp bu parayla okulun eğitimine devam edebilmesini sağlamış.
Bununla yetinmemiş. Kabil yakınlarındaki bir çölün ortasında kurulu yetimhane için yardım toplamış.
"Yetimhanede beş bine yakın çocuk barınıyordu ama değil doğru dürüst yiyecek, yeterli sayıda battaniye bile bulmak imkansızdı. Soğuk kış günlerinde onlarca çocuk donarak yaşamını yitirmişti. Binadaki kırık camları onarmak için bile paraları yoktu" diyen Belkıs, yetimhaneye önemli katkılarda bulunmuş.


BUSINESS21 Eylül 2019 Magazin Bülteni21 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber