'Annelik fedakârlık yapma sanatı'

İkinci çocuk projesinden vazgeçti

Gözü Reuter ekranında, kulağı CNN'de, bir eliyle dizüstü bilgisayarında öğle toplantısına yetişecek raporu giriyor, diğer yandan telefonda bakıcıya laf yetiştiriyor: "Nee! Bugünde mi öğlen yemeği yemedi? Olsun, sen yine de süt verme, ishali var. Alışveriş listesini fakslamayı unutma. Şimdilerin 'tipik kadın' portresi bu! Bin parçaya bölünmüş, her işe yetişmeye çalışan, evinde de işinde de mutlak başarı motivasyonu ile koşturan süper kadınlar zamanındayız. Özetle 'çocuk da yaparım, kariyer de' vakası yaşanıyor. Kadınlar çocukları ile işlerini ve kariyerlerini birlikte büyütüyorlar.
Yarışa erkeklerden hayli sonra başladılar. Başarılı olmak için kat kat daha fazla mücadele etmeleri gerekiyor... Yetmezmiş gibi bir de annelik var -ki babalıktan çok daha fazla bir şey olduğu tartışılamaz! Ama altından kalkıyorlar. Hemen her sektörde yönetici olabiliyorlar. İyi eğitimliler, kendilerini geliştiren, evrensel kalitede, hırslı profesyoneller...
Genç yaşlarda atıldıkları iş yaşamında, kariyer basamaklarını tek tek ve büyük bir hızla tırmanıyorlar. Sonra evleniyorlar. Peki ya daha sonra... İşte hayatlarının en önemli kararlarını bu aşamada vermeleri gerekiyor; çocuk yapmak ya da yapmamak! Kadınlığın doğası, aileleri ve çevreleri "çocuk yaap" diye bastırıyor, içlerinden gelen bir başka ses ise, "Sakın haa. Kariyerin ne olacak, işin herşeyden önemli" diyor. Pek azı, içindeki sesi dinlese de çoğu çocuk yapmayı seçiyor. Ama tabi hamilelik, doğum, emzirme gibi dönemlerin getirdiği fiziksel ve psikolojik sıkıntılar, ofiste kimselere belli edilmiyor. Bir yandan da kariyerlerine devam ediyorlar. Görüştüğümüz beş profesyonel kadın yöneticinin hepsi anne. Görüşmeye, çocuklarıyla birlikte katıldılar, çalışan anne olmanın zorluklarını, keyiflerini, işlerine olan katkısını büyük bir içtenlikle anlattılar. Ve çocuklar da, annelerini...

Berke (Pınar Massena'nın oğlu)
Özleyecek vaktim olmuyor
Annem kariyer yapmak ve para kazanmak için çalışıyor. Çalışmasını, bir işle meşgul olmasını istiyorum tabii. Ben evde olmadığım için sorun yok. Onu kendime örnek alıyorum, özellikle doğruluğunu, hırsını ve çalışma azmini. Okuldan sonra basketbol oynadığım için ben de eve geç geliyorum. Annemi özleyecek vaktim pek olmuyor.

Melissa (Pınar Massena'nın kızı)
Yürüyüşünü örnek alıyorum
Annem çok çalışıyor. Toplantı yapıyor, internete bakıyor, defterlere bakıyor. Telefona bakıyor. Ona kağıt veriyorlar, annem okuyor, gidiyorlar. Para kazanmak için çalışıyor. Annemi kendime örnek alıyorum. Özellikle yürümesini ve arabayla gitmesini. O işteyken kendimi çoook kötü hissediyorum. Çünkü onu göremiyorum ve özlüyorum.

Bora (Jaklin Güner'in oğlu)
Evde oturup ödevimi yapsaydı
Annem çalışmayı çok seviyor, para kazanıp bana istediğim giysileri ve oyuncakları alıyor. Benimle evde oturmasını isterdim çünkü ödevlerim çok fazla. Hem de annem, çok fazla telefonla konuştuğu için ancak hafta sonu görüşebiliyoruz. Annemin çalışkanlığını kendime örnek alıyorum ama yine de işteyken onu çok fazla özlüyorum.

Damla (Nurdan Tümbek'in kızı)
Çalışmazsa aileme kim bakar?
Annem çok büyük bir şirkette çalışıyor. Metro Group'un Türkiye temsilciliğini yapıyor. Çok çalışıyor, çünkü benim geleceğimi güvence altına almak istiyor. . O'nu kendime örnek alıyorum, çünkü annem davranışlarıyla çok örnek bir insandır. İşteyken onu çok özlüyorum, daha çok vakti birlikte geçirmek istiyorum. Ama o çalışmasaydı aileme kim bakardı?

Selin (Zeynep Selgur'un kızı)
Evde çok sıkılıyorum
Annem Benetton'un Genel Müdürü. Para kazanmak, bana daha iyi bakabilmek için çalışıyor. Evde oturmasını, çalışmamasını tabii ki isterdim. Ama mesleğinde çok mutlu, bu nedenle çalışmasını daha çok istiyorum. Onu kendime örnek almıyorum çünkü aramızda çoğu şeyimiz farklı. İşteyken onu çok özlüyorum ve evde tek başıma çok sıkılıyorum.

Levi's Türkiye'nin Finans Direktörü Berna Kural, çalışan anne olmanın en büyük zorluğunun, 'evdeki sorunları, yorgunlukları, uykusuz geceleri işe, işteki stresi ise eve yansıtmamayı becerebilmek' olduğunu söylüyor. Çalışan annelerin özel hayatında bol bol fedakârlık yapmak durumunda olduklarını ifade eden kural, "Çocuk, eş, patron ve bakıcı arasında denge kurmaya mecbursunuz" diyor.
Kural, oğlu Cem 2,5 aylıkken işe geri döndüğünü ve 7,5 aylık olana kadar büyük fedakârlıklarda emzirmeyi başardığını anlatıyor; "Yorgunluk, uykusuzluk ve endişelere rağmen neticede hem işinizi başarıyla yürütebildiğinizi hem de çocuğunuzu büyütebildiğinizi görmek gerçekten harika bir duygu" diyor.
Cem'in, anne ve babasının işe gitmesinden ötürü şimdilik şikâyetçi olmadığını, bebekliğinden beri alışık olduğu için olumsuz bir tepki vermediğini belirten Kural, en büyük sıkıntıyı oğlu hasta olduğu zamanlarda yaşadığını, bu dönemlerde yeterince ilgilenemediğini düşünüp, suçluluk duyduğunu söylüyor.
Çocuk sahibi olmanın iş hayatını kökten değiştirdiğini vurgulayan Kural şöyle diyor: "Daha toleranslı ve sabırlı birisi oldum."

YKM'nin Genel Koordinatör'ü Jaklin Güner, kariyer beklentisi olan işkadınlarının herkesten fazla mücadele etmek zorunda olduğunu belirtiyor. "Özellikle de anne olduklarında. Çünkü, çalışma saatleri sona erdiğinde çocuğa nasıl daha faydalı olabilirim endişesi baş gösteriyor" diyor. Güner, çocuğu olduğunda kariyerinden taviz vermemeye dair kendi kendine söz vermiş ama kendisini sert bir mücadelenin içinde bulmuş. Doğumdan sonraki iki yılı hayatının 'en yorgun yılları' olarak tanımlıyor.
Kariyer yapan kadınlarının doğum sonrasında işten uzak kalma şanslarının olmadığını düşünüyor. Çocuğu olduktan sonra uzun yıllar 'uykusuz yaşadığını' anlatan Güner, bunu işe yansıtmadığını ama ikinci çocuk projesinden vazgeçmesine neden olduğunu belirtiyor. Çocuğunun iş hayatına katkılarını ise şöyle özetliyor: "Çocukla birlikte, iş hayatımda kariyer yapmaktan daha zor şeyler olduğunu öğrendim." Güner, çocuklara, annenin çalışma zorunluluğunun iyi anlatılması gerektiğini düşünüyor; "Eğer çocuk bunun yaşamınızdaki önemini hissederse daha çabuk kabulleniyor. Ben, oğlumun, işimin hayatımdaki önemini anlamasını sağladım"diyor.

Perakende grubu Metro'nun Türkiye Temsilcisi Nurdan Tümbek, üniversite yıllarından bu yana aktif iş hayatının içinde. Turizmden, iletişime, kozmetikten, finansa değişik sektörlerde kariyer yapmış.
Kadınların iş hayatında ücret, yükselme konularında erkeklerle eşit muamele görmediğini, annelik sözkonusu olduğunda ise genellikle 'iş ve çocuk' arasında seçim yapmaya zorlandıklarını savunuyor.
Çalışan annelerin en büyük problemini, 'çocuklarını tanımadıkları bakıcılara teslim etmeleri ve akıllarının evde kalması' olarak özetliyor. "Bebeklerimizi doğru dürüst emziremeden strese ve iş alemine daldık" diyen Tümbek, kızı ile işi arasında mümkün olduğu kadar denge kurmaya çalıştığını belirtiyor. Tümbek, çektiği vicdan azabını şöyle anlatıyor.
"Çocuğuma karşı suçlu hissediyorum. Anne ve babamı, öğretmenini bile onunla daha fazla vakit geçirebildikleri için kıskanıyorum. İş seyahatlerimde yani onu günlerce göremediğim zaman ağlıyor ve çok üzülüyorum." Çocuk sahibi olduktan sonra iş hayatında daha şefkatli ve daha olgun davrandığını söyleyen Tümbek, "Kızımı düşünmek bana hedefe odaklı düşünmeyi sağladı" diyor.

Kariyerine basketbolcu olarak başlayan Pınar Massena, sahadan masaya transfer olup ilk işine başlarken 'Çocuk doğurmayı düşünmüyorum' sözü vermiş ama 1,5 ay sonra istemeden hamile kalınca, bunu tam altı ay gizlemiş. Sigortacılık sektöründen birçok şirketteki yöneticilik kariyeri, ikinci çocuğunun bu kez planlı doğumuyla kesintiye uğramış. Massena, halen Boyner Grubu'na bağlı Advantage Sigorta Acenteliği ve Çarşı Tatil'in Genel Müdürü.
Çalışan kadınların asıl mücadelesinin çocuk sahibi olduktan sonra başladığı inancında. "Annelik sorumluluklarımız fazla, hiçbir şeye vakit yetmiyor hep koşuşturma içindesiniz" diyor.
Zor zamanlarını ise şöyle anlatıyor: "İki çocuğumu da 15 günden fazla emziremedim. Geceleri geç saate kadar çalışacaksınız, çocuklar sizi görmeden uyumak bile istemez, kafanız iş ile dolu, bazen onları dinler gibi başınızı sallarsınız ama aklınız işte olan bir şeylere takılmıştır. Massena, önceleri çocuklarına vakit ayıramadığı için vicdan azabı çektiğini ama zamanla aştığını belirtiyor. Massena, iş hayatındaki en büyük öğretmeninin çocukları olduğunu belirtiyor. "Onlarla birlikte tekrar geliştim. Sabırlı ve sakin kalmayı öğrendim."

1985'ten bu yana Boyner Grubu'nda çalışan Zeynep Selgur, son iki yıldır da Benetton Türkiye'nin genel müdürlüğünü yapıyor.
Çalışan annelerin önündeki en büyük zorluğun, işle çocuk arasında hassas dengeyi doğru kurmak olduğunu belirten Selgur, "Bir yanda iş sorumluluğunuz, diğer tarafta ise tamamen size bağımlı can, bir bebek. Üstelik her ikisi de hata kaldırmaz. Her iki tarafta da başarılı olabilmek için tek şansınız doğru organize olabilmek" diyor
Selgur, çocuk sahibi olmanın başta kendisi olmak üzere tüm kadınları iş hayatında daha mutlu, dolayısıyla daha verimli kıldığını belirtiyor, bununla birlikte kariyer hırsı nedeniyle aile ve çocuklarını ihmal etmenin büyük hata olduğunu söylüyor.
Türkiye koşullarından çocuk sahibi olan kadınlara uzun doğum izinleri verilmesinin mümkün olmadığını belirten Selgur, "Gelişmekte olan ve çok kısa sürede çok işler gerçekleştirmek zorunda olan bir ülkeyiz. Bizler de, doğal olarak batılı hemcinslerimizden daha çok ve daha verimli çalışmak zorundayız" diyor. "Daha olgun ve ne istediğini bilen biri olarak değiştim" diyen Selgur'a göre çalışan annelerin çocukları, hayatta tek başlarına daha çabuk ayakta durmayı öğreniyorlar.

BUSINESS


Türkler'in kılavuzu çinli yavuz
'Bush işini yarım bırakmamalı'
Tüpraş'a temiz para
Turgut Özal 40, Tayyip Erdoğan 20 milyon dolar
Londra'da her gün bir ev satıyor
Markalar sevimli, hatırlanabilir ve sevilebilir olmaya çalışıyorlar
Çocuk da yaptılar, kariyer de
Durumu kanuna uyduruyoruz
Cevdet Bey ve kızları
Vergide beyan ve ödeme süreleri değişti
'Ne alırsan 1 milyon' mağazaları Çin malları ile dolup taşıyor...
Karamehmet'in kreditörü Northway'in Kuzey Irak'ta petrol yatırımı var mı?
İyi, kötü, çirkin...
Sertab, kültürel farkların üzerinden kayıp geçti
Askere e - cüzdan ciroyu yüzde 300 artırdı
Esma Esad ve Kraliçe Ranıa'nın modacısı, "Ortadoğu'nun Versace'si"

20 Eylül 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber