Arızalı cihazın tomografisini çekiyor

Yüksek işlevli ve hafif protez kemik ürettiMaleri kardeşler, arızalı cihazların tomografisini çeken bir sistem geliştirdi. F16 uçaklarının, elektronik devre kartlarını tamir ettiler, F4 uçaklarının haberleşme modül kartlarının üretimini yaptılar. Şimdi Nato'ya bakım hizmeti veriyorlar. Traktör tamirinden anlayan makine mühendisi Hasan Basri Bozkurt, dört arkadaşıyla bir atölye açarak hidrolik silindir yaptı. 'Türk Malı' Beko Loader'ı (kazıcı yükleyici), ardından dört teker direksiyon kontollü makine üretti. BM'ye hidromak makine sattı.
Doktor Cevdet Alptekin, üç asistanı ve bir kaportacı ile birlikte ortopedik cerrahinin önemli malzemelerinden yapay kemik üretti. Titanyum kullanarak daha hafif ve kemiğe eski işlevini yüzde 100'e varan oranlarda kazandıran MPP protezleri üretti. Dünya'nın en iyi tıbbi malzeme üreticisi Sulzer Medika'ya üretim yapıyor. Tarcan Kiper, birkaç arkadaşıyla birlikte F5 uçaklarına simülatör yazılımını gerçekleştirdi...
Bunlar, TÜBİTAK'ın yayımladığı, 'Ar - Ge Mucizesi' kitabından yer alan başarı öykülerinden birkaçı. 1995 yılından bu yana TÜBİTAK ve Dış Ticaret Müsteşarlığı işbirliği ile yürütülen Ar -Ge teşvikleri programında bin 550 projeye 105 milyon dolar kaynak aktarıldı. Bu projelerden 800'ü tamamlandı. TÜBİTAK, bu projelerden bir seçme yaparak, 'Ar - Ge Mucizesi Başarı Öyküleri' adlı kitapta topladı. Kitapta hikâyesi yer alan 17 şirketten bazıları büyük şirketler. Ancak birçoğu tanınmamış küçük şirketler. Küçük girişimlerden dünya şirketi olmaya giden yolda Ar - Ge'nin önemini gösteren girişim örnekleri.

Gate Elektronik'in kurucuları Maleri kardeşlerden Turgay Maleri, bir gün doktora gittiğinde arızalı cihazların tomografisini çekme fikri aklına geldi. Şirket kurup iki yılda cihazların tomografisini çekip arızayı tespit ve tamir eden sistemi geliştirdi.
Hava Kuvvetleri'nin yurtdışında tamir edilen F16 uçaklarının elektronik devre kartlarının tamirini gerçekleştirdiler. AQAP 120 askerlik yeterlilik belgesini ve NATO Gizlilik Kleransını aldılar ve NATO'ya bakım onarım hizmeti vermeye başladılar.
TÜBİTAK desteği ile 'Bilgisayar Destekli Ölçüm Sistemi'ni mobil hale getirdiler. F4 uçaklarının haberleşme modül kartlarının üretimini gerçekleştirdiler. 1 milyon dolarlık Ar - Ge yatırımı ile 80 milyon dolarlık proje hacmi yarattılar. ABD, İngiltere, Almanya'ya elektronik bakım - onarım hizmeti, Kanada, Rusya ve teknoloji devi Japonya'ya test sistemleri ihraç ediyorlar.

Doktor Cevdet Alptekin, ithal edilen ortopedik cerrahi malzemelerinin bir kısmını Türkiye'de üretmeyi kafasına koydu. Yanına üç asistanını ve bir kaportacı teknisyeni alarak Hipokrat'ı kurdu. Tamamen yerli olanaklarla ortopedi malzemesi üretti. Fransa ve Almanya'ya ihracat yaptı. Bu arada Hava Kuvvetleri'nde Metalurji Mühendisi Alptekin Aydın'la tanıştı. Mühendis olmak isteyen bir doktorla, doktor olmak isteyen bir mühendisin bu karşılaşması verimli oldu. Aydın, Hipokrat'ın Ar - Ge birimini kurdu. Omurga kırıklarının tedavisinde kullanılan 'Yeni Spinal Sistem' projesi ortaya çıktı. MPP protez adını alan bu projede titanyum kullanılarak yüzde 50'ye yakın bir hafiflik ve monte edildiğinde yüzde 80 - 90, hatta 100'e varan oranda kemiğin eski işlevini kazandırmayı başardılar. 40 ülkeye ihracat yapıyor. Dünya'nın en iyi tıbbi malzeme üreticisi Sulzer Medika'ya üretim yapıyor.

Karayolları'nda makine mühendisi Hasan Basri Bozkurt, traktör onarımında uzmanlaşmıştı. Dört arkadaşıyla 1978'de küçük bir sermaye ile Ankara Siteler'de bir atölye açarak hidrolik silindir üretti. Arkasından traktörlere monte edilebilen kazıcı ve yükleyici elemanlar geliştirdi. İş büyüdü fabrika kuruldu ve ilk 'Türk Malı' Beko Loader (kazıcı yükleyici) üretildi. Bunu dört teker direksiyon kontrollü makine üretimi izledi.
TÜBİTAK ve TİDEB desteğiyle gerçekleştirilen Hidromek 2000 Ekskavatör projesini başlatan Bozkurt, kazıcı iş makinesi alanında piyasa koşullarına uygun iç ve dış pazara cevap verebilecek ekskavatörü üretti.
İlk komple makine satışını 1994'te BM'ye yaptı. Almanya, Avusturya gibi bazı ülkelere iş makineleri aksamı ihracatı yapıyor. Ayrıca Suriye, Irak, Macaristan, Tunus, Bangladeş, İsrail'e de ihracatı var.

Tarcan Kiper, 1994 yılında borçlanarak birkaç arkadaşıyla İnfotron'u kurdu. Otomotiv sektörüne üç boyutlu modellerle bilgisayar destekli tasarımla işe başladı. Zamanla endüstriyel tasarımın yanı sıra simülasyon konularına da girdi. 1997'de ilk Türk uçuş simülatörü olan 'Asena III - CTRF5'i üretti.
Modernizasyonu düşünülen F5 uçakları için simülatör yazılımı yoktu. Bu amaçla F5 simülatörü yazılımı gerçekleştirdi. Ardından, Fransızlardan CARDS (Yatkın Otomobil Araştırma ve Geliştirme Simülatörü) projesi teklifi aldı. Gerçek hayatı, tamamen sanal ortama taşıyarak, kullanıcıya tamamen sanal ortamda araba kullanma olanağı veren bu proje ile TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD'ın 2002 yılı Teknoloji Ödülleri'nde 'Başarı Ödülü'nü aldı. İsrail'e hızlı prototip servisleri, ABD, Kanada, Fransa ve Çin'e yazılım ihracatı yapıyor.

Altaş, alüminyum sektörüne 90'lı yıllarda girdu. 1995 yılında inşaat sektöründe alüminyum yerine plastik doğramanın kullanılmasıyla bir durgunluk yaşandığı dönemde, çıkış aradı. Bu amaçla Ar - Ge çalışmalarına ağırlık vererek TÜBİTAK ve TİDEB ile 'değişik yüzey kaplamaları ile kalıp geçiş yüzeylerinin sertleştirilmesi' adlı projesi başlatarak bu ürün için patent aldı. Bu projede kısa zamanda aşınarak hurdaya ayrılan kalıplar yerine yeni malzeme araştırıldı. Ekstrüzyon kalıp yapmak zor, malzeme değişik olduğu onun için işlenmesi de zor. Altaş, bunu başardı. Bu malzemeyi hâlâ da geliştirmeye çalışıyor. Altaş'a özgü ürünlerin arasında kapı ve pencerelerde kullanılan ısı ve sese dayanıklı 'ısı izolasyonları' serisi bulunuyor. Altaş alüminyum ithalatının merkezi sayılan İtalya dahil birçok ülkeye ihracat yapıyor.

Üç sınıf arkadaşı ailelerinden aldıkları destekle Mecidiyeköy'de Eliar AŞ'yi kurdular. 1984'te Trakya Cam'ın otomasyonu ilk ciddi işleri oldu. Ortaklar, 4 megahertzlik bir bilgisayarla projeyi bitirdiler. Daha sonra cam ve seramik sektörü için kontrol programları hazırladılar. 1986'da o güne kadar hep Amerika'dan ithal edilen, ilk defa yerli olarak gerçekleştirilecek harmanlama tesisi projesini aldılar, bunu da gerçekleştirdiler.
1989'da tekstil sektöründen gelen bir öneriyle, 'Tekstil boyahanelerinin otomasyonu' projesinde çalıştılar. Boyahanelerde elle yapılan her şeyi otomatik hale getirmeyi hedefleyen projede başarılı oldu. Bu dönemde TİDEB ile tanışan Eliar, çalışmalarına hem Ar - Ge hem de maddi destek aldı. Bu projeyi Tekstil Boyahaneleri Otomasyonu 2 ve 3 takip etti. Şirketin ticari başarısı katlandı. İngiltere, Mısır, Pakistan, Hindistan, Bangladeş gibi ülkelere ihracat yapıyor.

Cahit Özçelik ve Menan Aksoy, 1975 yılında Gaziantep'te Özçelik AŞ adıyla soğuk demirci dükkânı açtılar. Kalıp yapmaya karar verdiler. Ardından yan sanayiye dönüp, yedek parça üretimine girdiler.
Yeni projeleri için kaynak ararken TÜBİTAK ve TTGV ile tanıştılar. Menan Aksoy, 'sizi destekleyeceğiz, paraysa para...' diyen TÜBİTAK yetkililerini dolandırıcı sandı ama samimiyetlerine ikna olunca desteği kabul etti. Bu projede 8 - 10 ton üretim yapan polipropilen iplik makineleri yerine 2 ton üretim kapasiteli Polyspin BCF4 makineleri üreterek, küçük sanayicilerin ihtiyaçlarına yanıt verdiler.
Polyspin BCF4 makinesinde seri üretime geçildi. Bu arada birçok farklı iplik üreten makineleri de geliştirdiler. Avrupa'dan 9 milyon marka gelen makinelerin küçüğünü 3.5 milyon marka sattılar. Suriye, Fas ve Romanya'ya ihracat yapıyorlar.

Makine Mühendisi Olgun Tanberk, yaptığı işi anlatmak için metal tozunu eline alıp gösterdiğinde 'davul tozuna minare gölgesi' diye alaya alınmış ama o yılmamış, şirketi Sinter Metal'de toz metal teknolojisini kullanarak 'Kendinden Yağlı Yataklar' üretmiş ve kendinden yağlamalı yatağın ithalatını bitirmiş. General Motors, Emerson ve Ford gibi Amerikan firmalarının yanı sıra Almanya'da Man, Bosh ve Siemens gibi firmalara da ürün satıyor.
Uzay, biyo - telekomünikasyon ve nükleer teknoloji ile birlikte anılan ileri toz metalurjisi alanında lider duruma gelmeyi başaran Sinter Metal, 2001 yılında TTGV'nin desteği ile başladığı Toz Enjeksiyon Kalıplama - İleri Malzemeler Teknolojisi projesini daha da geliştirerek TÜBİTAK - TİDEB'in desteğini aldı. Bu projede ilk adımda her türlü metal ve seramik tozu karıştırılarak oluşturulan hamur, kapalı bir kalıba enjekte edilerek biçimlendiriliyor.

Telesoft, 1997-1998 yıllarından itibaren kendi ürünlerini geliştirdi. Bir Amerikan firması olan Telenity 2001'de Telesoft'u satın aldı. Telenity, kısa mesaj servis merkezi sistemini geliştirdi. Ayrıca abonelere servis vermek üzere bir platform oluşturdu.
TÜBİTAK - TİDEB destekli, kısa mesaj atmaya yarayan GSM network ya da mobil networklerde kullanılan bir sistem geliştirme projesine 1999'da başladı. Türk mühendislik gücüyle yapılan bu ilk projede saatte 1.5 milyon kısa mesaj atma kapasitesine sahip bir ürün geliştirdi. Telenity, iletişim şebekesi operatörleri, çağrı denetimi, konuma bağlı servisler, çoklu ortam mesajlaşma, kısa mesaj servisleri, USSD ve mobil ticaret gibi bağımsız platformlarda hizmet veren uygulamaları aynı platformda bütünleştirmeyi amaçlayan Canvas Servis Platformu üzerinde çalışıyor.

Altı çocukluk arkadaşı 1980'li yıllarda bir araya gelerek dikiş makinelerinin ithalatını ve pazarlamasını yapan Tesan'ı kurdu. Daha sonra ithal ürünlerin pahalılığını düşünerek, KOBİ'ler için ucuz ürün geliştirmeye yöneldi. 6 - 7 yıl içinde teknoloji gerektiren komplike tekstil makineleri üretmeye başladılar.
Daha önce Japonya'dan ithal edilen iplik aktarma makinesi, ilk kez Tesan tarafından üretildi. 1995 yılında, ithal edilen ve çok pahalı olan 'bilgisayarlı kalıp hazırlama' sistemi üzerinde çalışmaya başladı. Bu projede patronla kalıp alma sistemi bilgisayar ortamına taşındı. Bu ürüne Tetra - Cad ismi verildi. Tetra - Cad Türkiye'de 125 firmada kullanılıyor ve 40 ülkeye ihracatı var. Tesan şimdi de Tetra - Cad ile serim makinelerini birbirine bağlayan 'Kesimhanede sistem entegrasyonu' projesini geliştiriyor.BUSINESS


Başkanın adamları
Turizmin ikizleri
Dokun bana
Sudanlılar 'İnşallah Bukra Magleş' diye diye ağlattılar
'Zeki, çevik, ahlaklı' ve işadamı sporcular dönemi
Unvan değişiyor... İşte o kadar!..
İlk sucumuz Hamidiye'ydi
İnşaat krize girince suda Lido markasını yarattı
Erikli, damacanada bayilikler veriyor
Şaşal, 10 yıllığına DanoneSa'nın
Finansal kiralamada yeni esaslar
Bergama'nın taşını İngiltere Kraliyet Ailesi'ne sattı
Ben bir ceviz ağacıyım tabanca kabzasında
Şimdi okullu oldular
MİT, İshak Alaton'u 'koyu pembe' yemekhane nedeniyle sorgulayınca...
araştırıp, geliştirip, satıyorlar
Mustafa Reis ağlarını attı, bekliyor
İlaçlama uçağı ve plaza satışı ilanı bile var
Ofislerde 'bumerang' var

20 Eylül 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber