Geri Dön

Başbakan'ın seçim gezisinde polis helikopteri kullanması etik değil

Başbakanımız, Ülker'in üç dağıtım şirketindeki ortaklığını savunuyor. O zaman Unakıtan'ın oğlunun mısır ticaretini nasıl eleştireceğiz? Bir başka konu da seçim gezilerinde kamu araçlarının kullanımı. Başbakan, Ata uçağını ve polis helikopterini kullanmakta etik bir sorun görmüyor

Başbakan'ın seçim gezisinde polis helikopteri kullanması etik değil

Kişinin etik çizgisi (standardı) toplumun etik anlayış çizgisinin üzerinde olabilir. Altında olamaz. Kişi genel kabul görmüş etik değerlerin üzerinde değer sergiler ise alkışlanır. Ama altında bir değer ölçüsünü savunamaz. Bir başbakanın, bakanın eşinin, oğlunun, damadının ticari faaliyette bulunmasına dünyanın hiçbir ülkesinde iyi gözle bakılmaz.
Başbakanlık, bakanlık tercih işidir. İnsanlar para için değil hizmet etmek için başbakan olur, bakan olur. Kimseyi zorla başbakan veya bakan yapmazlar.
Başbakanımızın, başbakan olmadan önce, Ülker ürünlerinin dağıtımını yapan şirketlerden üçünde ortaklık ilişkisinin bulunmasından doğal bir şey olamaz. Fakat Başbakanlık koltuğuna oturdukdan sonra bu üç şirketle iş ilişkisini tamamen kesmesi beklenir. Bu sadece kendisi açısından bir etik sorumluluk değil, aynı zamanda Ülker açısından da uyması gereken bir etik zorunluluktur.
Ülker'in kurucusu Sabri Ülker, bir ay önce medyada belli kişilere özel mektup göndererek, Başbakanımızın Ülker grubu ile ilişkisinin, sadece dağıtım yapan şirketlerdeki ortaklığından ibaret olduğunu, bu tür dağıtım yapan yüzlerce şirket bulunduğunu açıklamak zorunda kaldı. Başbakanımız da bu işteki etik yanlışı görerek ortağı olduğu şirketler ile ilişkisini kesecek yerde, geçen hafta 'Dünden Bugüne Tercüman' gazetesinde yayınlanan söyleşideki sözleri ile daha önemli bir tartışmanın kapısını açtı.
Başbakanımız, "Ticaretten kazancım olmasa başbakanlık maaşı ile geçinemem" dedi. Başbakan, "Etik dışı ne var ki? Ben namusumla bir iş yapıp, helal para kazanıyorum. Üstelik vergi konusunda en hassas kurumlardan birinin distrübütörüyüz" dedi. Bu ifadeler başbakanımızın kendine özgü etik kuralları savunduğunu ortaya koymaktadır. Bu etik kurallar, toplumda genel kabul görmüş etik kurallarla çelişmektedir.
Başbakanımız gıda dağıtımı ticareti yapmayı normal ve etik bir davranış olarak kabul edince Maliye Bakanımızın oğlunun mısır ticareti yapmasını eleştirmenin imkânı kalmaz. Geçinemeyen her bakan bir ticari faaliyete yönelir. Kamu görevlilerinin 'geçinememeleri' nedeniyle her türlü ticari faaliyete yönelmeleri, rüşvet almaları normal karşılanmaya başlar. Çok ilginçtir, şimdilerde çok kişi bilir bilmez 'etik' deyimini kullanıyor. Her türlü yanlışı ,'etik' çarşafına büründürmek arayışı başladı. Sap ile saman karışınca bu kargaşada insanlar etik kelimesinin ne olduğunu anlayamayacak. Eğer başbakanımızın geçinemediği için ticaret yapması etik bakımdan yanlış değilse, biz burada hangi etik değerden söz edeceğiz? Neyi savunacağız?
Devlet uçağı, helikopteri ve otomobiliyle parti propagandası yapmanın etik yanı yoktur. Başbakanımızın, AKP'nin başkanı olarak seçim propagandası gezilerine çıkmasından doğal bir şey olamaz.
Seçim gezilerine 21 Şubat'ta Siirt'ten başladı. Siirt'e Başbakanlığa ait özel Ata uçağı ile gitti. Afyon, Eskişehir, Bolu, Zonguldak, Kütahya, Manisa, Niğde, Aksaray ve Batman'da da seçim konuşmaları yaptı. Bu gezilerde ise Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait polis helikopterlerini kullandı. Partililer ile birlikte polis helikopterine binerek propaganda gezileri yaptı. Anlaşıldığı kadarıyla başbakanımızın polis helikopterleriyle yaptığı seçim gezileri devam edecek.
Seçim dönemlerine ilişkin yasaklardan biri de kamuya ait araçların kullanımını konusunda. Buna göre başbakan ve bakanlarla milletvekilleri seçim propagandası için gezilerinde resmi vasıtaları kullanamazlar. Bu yasağa uymayan nasıl cezalandırılır, bilemiyorum ama, bunun öncelikle bir etik sorumluluğunun olduğu ortadadır. Eğer değer ölçüleri tepede erozyona uğramaya başlarsa, aşağılarda değer ölçüsü diye bir şey kalır mı? Kime etiği anlatacağız, kimden etik değerlere uymasını bekleyeceğiz?BUSINESS
18 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte magazin dünyasında öne çıkan gelişmeler...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber