Bu dizeller çevre dostu

Bu dizeller çevre dostu

Bu dizeller çevre dostuDizel denilince çoğu kişinin aklına yoğun dumanlı, gürültülü kamyon ve otobüsler gelse de yeni nesil dizel araçlar çevre dostu bile sayılabilir. Dizel araçlar benzinle çalışanlara oranla yüzde 20 - 40 daha iyi yakıt ekonomisi sağlıyor ve bu da karbondioksit gibi sera etkisi yaratarak küresel ısınmaya yol açan gazların minimum düzeye indirilmesine yardımcı oluyor.
Avrupalı tüketicilerin dizel araçları çok tuttuğu ve Avrupa piyasasının yaklaşık yüzde 40'ının dizele döndüğü belirtiliyor. Dizel motorlar başlangıçta daha pahalıya maloluyor ancak yüksek yakıt ekonomisi, ucuz dizel benzin ve motor dayanıklılığı ile bu durum kısa sürede karşılanıyor.
Modern dizel motorlar yüksek çekiş gücüyle otoban sürüşünü de sorun olmaktan çıkarıyor ve bir depoyla 800 - bin 100 kilometre arası rahatlıkla gidilebiliyor. ABD piyasasında yalnızca 31 bin 220 dizel binek otomobil satışı gerçekleşse de tüketicilerin çok yakında seçenekleri artacak. Chrysler, Mercedes - Benz, Volkswagen, Ford gibi firmalar Amerikan dizel piyasasını yakından takip ediyor. Dizel motorların yakıt ekonomisi sağlaması ve sera etkisini azaltmasının yeterli olmadığı insanların kafasındaki gürültülü ve dumanlı dizel motor imajının silinmesi gerektiği belirtiliyor.BUSINESS16 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber