Bu gülüşü en çok Bill Gates seviyor

Microsoft'un patronu, Mona Lisa'nın sırrını çözmeye kafa yormadı. Bunun yerine dijital yayın haklarını satın aldı. Resim internetten her indirildiğinde, Bill Gates binlerce euro kazanıyor

Bu gülüşü en çok Bill Gates seviyor

Mona Lisa. Dünyanın en ünlü kadını. Leonardo da Vinci'nin sırrı binlerce yıldır çözülemeyen ünlü tablosu.
O meşhur gülümsemenin, internette karşınıza çıktığı her an, birinin cebine bol sıfırlı dolarların girdiğini biliyor musunuz?
Kimin mi? Dünyanın en zengin adamı, Microsoft'un sahibi Bill Gates'in!
1989 yılında Corbis Dijital Resim Ajansı'nı kuran Bill Gates, başta Mona Lisa olmak üzere, dünyanın en ünlü sanat eserlerinin dijital reprodüksiyon haklarını aldı.
Internet'in yeni yeni gelişmeye başladığı o yıllarda, rakipleri tarafından "manasız" bulunan bu girişim, bugün Gates'e yılda 2 milyar dolar kazandırıyor.
Corbis'in sadece Fransa'nın ünlü Louvre müzesiyle değil, Londra Ulusal Galeri ve Rus Devlet Müzesi ile anlaşması bulunuyor.

Milyonlarca resim satıyor
Müzelerdeki tablolar ve tarihi eserlerin internetten indirilen fotoğrafları, bugün kitaplarda, dergilerde, afişlerde, logalarda, takvimlerde, reklam mecralarında, web sitelerinde kısacası heryerde kullanılıyor.
Bu işten sadece Bill Gates değil, müzeler de kazanıyor tabii. Anlaşmalara göre kullanılan fotoğraflar için ödenen telif hakkının yüzde 50'si eserin yeraldığı müzeye kalıyor.
Yayınevleri ve ajanslar, dijital resim sektörünün varlığından oldukça rahatsız. Resim fiyatlarının pahalılığı maliyetlerini yükseltiyor. Resmin kullanım amacı da fiyatını etkiliyor. Bir branş kitabında ya da bir internet sitesinin anasayfasında yer alması birkaç yüz euro tutarken, bir haber magazininin kapağında yer aldığında fiyat dört haneli rakamlara yükseliveriyor.

Müzelere de kazandırıyor
Hele müşteri bir reklam kampanyası için resmin haklarını garantilemek isterse pazarlık yüzbinli rakamlardan açılıyor.
Bununla birlikte, müzelerin eserlerin fotoğraflarından para kazanmaya hakları olup olmadığı tartışılıyor. Özellikle tarihi resimler üzerinde araştırma yapan bilimadamları, resim haklarının yüksek ücretlerinden şikayetçi. Bu eserlerin fotoğraflarının ticarileştirilmesinin, müzelerin kültürel misyonlarıyla ters düştüğü kanısındalar. Nihayetinde, müzelerin kamu parasıyla varlığını sürdürdüğünü belirtiyorlar.
Corbis'ten Jennifer Hurshell ise yaptıkları işi şöyle savunuyor: "Bill Gates kültür varlıklarına milyonlarca dolar yatırdı ve bunları yüksek teknolojik donanımla korumakta. Bu paralar hiçbir zaman bize dönmeyecek. Ayrıca bizim sayemizde en güzel ve en önemli bir kaç milyon resim bugüne dek olmadığı kadar ulaşılabilir durumda."BUSINESS

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber