Dijital Oyuncaklar

Dijital Oyuncaklar

Kamil Özörnek, Florida Tampa Üniversitesi'nde eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönmüş. Ardından da çalışmaya başladığı Aksoy Group'ta iki işle uğraşmaya başlamış. İlki, o dönem gruba yeni bir fikir olarak kendisinin de önerdiği 'sahibinden.com', ikincisi ise 'İstanbul Markiz Pastanesi ve Şark Aynalı Pasajı' projesi. Her ikisi de oldukça ilginç. Markiz Pastanesi deyip geçmeyin, nice evlenme tekliflerine sahne olmuş bir yer. Burası öyle bir yermiş ki kravatsız, şapkasız girilmezmiş ve bunun için yakında şapka kiralayan bir dükkan bile bulunurmuş. Her neyse, kendimizi bu tarihi mekana kaptırırsak söyleyecek söz, çok... Markiz Pastanesi'nin önümüzdeki aylarda faaliyete geçeceğini, pasajdaki hemen hemen tüm dükkanların kiralandığını ilk ağızdan duyurup, asıl konumuza, 'sahibinden.com'a dönelim.
Sahibinden.com, bundan dört yıl önce 1 milyon dolarlık yatırım yapılarak hayata geçirilen bir proje. Amaç, internette online ilan verilen, alıcı ve satıcıları biraraya getiren bir platform oluşturmak. Ama gelecek için... Kamil Özörnek, şu an, sahibinden.com firmasının Genel Müdürü. Özörnek, sitenin ilk kurulduğu günleri hatırlayarak "Aksoy Group yeni bir alana yatırım yapmak istiyordu. Şirkette hemen her gün beyin fırtınası yapılıyordu, hangi sektörlere girebiliriz diye. İthalat - ihracat, bir markanın Türkiye temsilciliği gibi bilinen sektörler yerine, grubun tek bilmediği ve yabancı olduğu sektör olan internet seçildi. Ardından da 10 bin dolar verilerek sahibinden.com ismi satın alındı" diyor.

Farklı gelir modellerine sahipler
Sahibinden.com şu an henüz yüksek kâr rakamlarına ulaşmış olmasa da zarar da etmiyor. Gelir modelleri arasında, kullanıcılara sunulan promosyonlar var. Mesela fotoğraflı ilan, vitrin özelliği, internetten 360 derece evin gezilebilmesini sayabiliriz. Ayrıca, reklam gelirleri ve sanal mağaza açan firmalardan alınan aylık ücretler de gelirler arasında yer alıyor. Özörnek, "Şu anki gelir modellerimiz bizi ayakta tutuyor. Ancak bu iş gelecek için planlandı. Gelecekte internet kullanım oranı artıkça ki, bu oran giderek artacak, biz de önemli bir marka olarak burada yerimizi alacağız. Zaten bundan dolayı grup içinde bize sıcak bakılıyor, yeni bir yapılanma oluşum olduğu için, hem de çok büyük gelecek görüldüğü için" dedi.

Toplam 35 bin ilan var
İşe ilk olarak yazılım kadrosundan başlayan site, yapılan programlarda kod hatası olmaması için ve gelecekte çok genişlemeye müsait bir site olduğu için, dünyada pekçok büyük internet sitesinin kullandığı Oracle altyapısını kullanmış. Sitenin 10 adet sunucusu (server) ve geniş bir makina parkı var. Bunun sebebi ise, sahibinden.com'un bilgi barındırma ağırlıklı bir site oluşu ve oldukça fazla ilan girişinin olması.
İşte yapılan tüm bu yatırımlar, sahibinden.com'u Türkiye'de internet markası denildiğinde akla gelen ilk 10 marka arasına sokuyor. Sahibinden.com'un üye sayısı 162 bin. Bunların 112 bini aktif, yani siteyi sık sık kullanan üyeler. Sitede şu an itibariyle 35 bin ilan var ve kullanıcılar siteye her girdiklerinde ortalama olarak 20 - 25 dakika siteyi dolaşıyorlar ki, bu oldukça iyi bir rakam.
Sahibinden.com sitesi, ilk olarak aralarında emlak, otomobil ve bilgisayar donanımlarının bulunduğu toplam sekiz kategoride hizmet vermeye başlamış, şu an ise yapılan altyapı yatırımların da desteğiyle 24 kategoriye ulaşılmış durumda. Özörnek, bunun sebebinin uygulanan ve geliştirilen yazılımın bu gelişmeyi destekleyecek dinamik bir yapıya sahip olmasından geçtiğini söyledi.

'Baklavayla teşekküre geliyorlar'
Her gün ortalama 2 bin ilan girişinin olduğu sahibinden.com'da birbirinden ilginç ürünler sergilenmiş. İçlerinde plaza ve ilaçlama uçağı bize en ilginç gelenleri. Hem de bu ikisi site aracılığıyla satılmış. Aslında sahibinden.com, satın alma işlemini kontrol etmiyor, hatta haberi bile olmadan satış işlemi gerçekleşiyor. Ama yine de bazı kullanıcılar, malları satıldıktan sonra ya e - posta ya da telefon aracılığıyla siteyi arayıp teşekkür ediyorlar. mesela İstanbul Mecidiyeköy'de satılan bir plazanın ardından böyle olmuş.
Ayrıca, bununla yetinmeyip şirketin merkezine kadar gelen kullanıcılar bile varmış. Özörnek, "Baklavayı alıp, buraya teşekkür için gelenler var. Bizimle tanışmak istiyorlar, ne yapacağımız şaşırıyoruz" diyor.

"Cebinde parası evde bekleyen kullanıcımız var"
Sitenin birbirinden farklı özelliklere sahip kullanıcı kitlesi var. Kullanıcıların yüzde 80'i erkek. En yoğun kullanıcı aralığı ise 26 - 34 yaş arası. Bu kişiler sitenin kullanıcılarının yüzde 45'ini oluşturuyor. Siteye 60 yaş üstü kullanıcıların da ilgisi var. Özörnek, bu kullanıcıların genellikle torunları veya çocuklarının adlarıyla üye olup, kendilerini daha sonra bilgi almak için telefonla arayan kişilerden oluştuğunu söylüyor. Sitenin en ilgi çekici kullanıcılarını ise Özörnek şu sözlerle anlatıyor:
"Bizim cebinde parası evde bekleyen internet başında kullanıcılarımız var. Bunlar kelepir veya ucuz değişik bir şey bulabilir miyiz diye devamlı bizi kullanıyorlar ki, ilanda herhangi bir hata olduğunda hemen bizi arayıp ilanın doğruluğunu sorguluyorlar. Bu kullanıcıların sayısı hiç de az değil."

Nokıa'dan yeni bir cep
bus171.jpg
Cep telefonu üreticisi Nokia, geçtiğimiz hafta iki yeni model cep telefonun tanıtımını yaptı. Nokia 1100 ve 2300. Yeni modellerden 2300, GSM 900 / 1800 MHz şebeke sistemini destekliyor. Aslında Nokia, her iki modeli de, yüksek teknolojiyle pek de arası iyi olmayan kullanıcılar için piyasaya çıkarıyor. Her iki modelin fiyatı da henüz açıklanmamakla birlikte oldukça düşük olacak. Nokia 2300'de temel cep telefonu özelliklerinin hepsi var. SMS, alarm, hesap makinesi gibi. Nokia 2300'de ayrıca FM radyo özelliği bulunuyor. 92 gram ağırlığındaki cep telefonu, dört yönde hareket eden ve menülerin kullanımını hızlandıran yönlendirme tuşuna da sahip. Nokia, yeni model cep telefonu 2300'ü 2004 yılının ilk çeyreğinde piyasaya çıkaracağını açıkladı. www.nokia.com

52 fotoğraflık mini dev
Logitech firması tarafından geliştirilen yeni model dijital fotoğraf makinesi 1.3 megapiksel çözünürlüğe sahip. İçerisinde 16 MB'lık hafıza deposu bulunan fotoğraf makinesi, 52 adet fotoğrafı bu depo içerisinde saklayabiliyor. Bilgisayar ile USB girişi ile bağlantı yapabilen ürün, tek bir tuşun kullanılarak veri transferinin yapılabilmesine imkân tanıyor. 640x480 ve 1280x960 boyutlarında fotoğraf çekebilen yeni model ürün, MS Windows işletim sistemleriyle uyumlu çalışmakta. Logitech'in ABD'de satışına başladığı ve 'cep kamerası' olarak adlandırdığı ürünün satış fiyatı ise 71 dolar. www.logitech.com

MMS destekli saat
bus173.jpg
Çin kökenli CEC firması, kendisinin geliştirdiği ve saat gibi bileğe takılarak kullanılabilen cep telefonunu tanıttı. Renkli ekrana sahip olan cep telefonu, multimedya mesajlaşma (MMS) teknolojisini destekliyor. Bu özellik sayesinde fotoğraf çekilerek başka kullanıcılarla paylaşılmasını sağlayan ürün, aynı zamanda saat olarak da kullanılabilir. Sesli arama, ses kaydı, çok sesli polifonik zil tonlarına sahip olan yeni model telefon, 256 renkli ekrana sahip. F88 adı verilen ürün, 2 saat konuşma, 100 saat ise bekleme süresini destekliyor. Firma, 100 gram ağırlığındaki F88'in önümüzdeki aylarda piyasaya çıkarılacağını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta e - ticarette kullanılan ödeme yöntemlerini anlatmaya başlamıştık. e - ticaret işlemlerinde kullanılan en yaygın ödeme aracı kredi kartı olmakla birlikte, bankanızın sağlayacağı sanal kredi kartının da kullanılması mümkün. Sanal kredi kartı, fiziksel olarak kullanılmayan ve yalnızca internet alışverişlerinde kullanılan özel bir kart. Sanal kart ile alışveriş yapmadan önce kullanılabilecek olan limit arttırabilir ve alışveriş tamamlandıktan sonra kalan limit sıfırlanarak, kartın sonradan kullanımının önüne geçilebilir. Böylelikle, sanal kredi kartının düşük ve kontrol edilebilir limiti sayesinde, kullanıcının kartı, başkalarının kullanımından rahatlıkla korunabilir. Bu kart üzerinde, elektronik para bulunuyor ve internet üzerinde yapılan alışveriş işlemlerinde gerçek para yerine kullanılıyor.BUSINESS


Başkanın adamları
Turizmin ikizleri
Dokun bana
Sudanlılar 'İnşallah Bukra Magleş' diye diye ağlattılar
'Zeki, çevik, ahlaklı' ve işadamı sporcular dönemi
Unvan değişiyor... İşte o kadar!..
İlk sucumuz Hamidiye'ydi
İnşaat krize girince suda Lido markasını yarattı
Erikli, damacanada bayilikler veriyor
Şaşal, 10 yıllığına DanoneSa'nın
Finansal kiralamada yeni esaslar
Bergama'nın taşını İngiltere Kraliyet Ailesi'ne sattı
Ben bir ceviz ağacıyım tabanca kabzasında
Şimdi okullu oldular
MİT, İshak Alaton'u 'koyu pembe' yemekhane nedeniyle sorgulayınca...
araştırıp, geliştirip, satıyorlar
Mustafa Reis ağlarını attı, bekliyor
İlaçlama uçağı ve plaza satışı ilanı bile var
Ofislerde 'bumerang' var

HTC Vive Cosmos denedik!HTC'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Vive Cosmos'u denedik. Bir önceki nesle göre çok daha başarılı olan yeni sanal gerçeklik gözlüğü HTC Vive Cosmos, artık daha kompakt ve neredeyse iki kat daha fazla çözünürlük sunuyor. Bu sayede oyunların içindeyken dış dünyadan kendinizi tamamen soyutlayabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber