Dr. Nejat Eczacıbaşı'nın hayatından kesitler bir filmde ve bir kitapta toplandı

Dr. Nejat Eczacıbaşı'nın ailesi, ölümünün 10. yılında hayat hikâyesini 'Bir Yaşam İksiri' başlığıyla film ve kitap haline getirdi. Nejat Eczacıbaşı, Cumhuriyet Türkiyesi'nde çağdaş işadamı modelinin ilk örneklerini vermiştir

Dr. Nejat Eczacıbaşı'nın hayatından  kesitler  bir filmde ve bir kitapta toplandıDr. Nejat Eczacıbaşının hayatından  kesitler  bir filmde ve bir kitapta toplandı


1970'li yılların başında Türkiye'deki 'sol hareket' ile 'İstanbul iş çevreleri' arasında büyük bir uçurum vardı. İstanbul iş çevreleri, 'büyük sermayeyi', 'sol harekete' ve de 'devletçi uygulamalara' karşı 'savunmak ve de korumak' arayışında 1972 yılında TÜSİAD'ı kurmuştu. TÜSİAD şemsiyesi altında bir araya gelen büyük işadamları, 'özel mülkiyeti' savunuyor, 'devletleştirmeye, fiyat ve kambiyo kontrollerine' karşı 'fikir savaşına' hazırlanıyorlardı.
İstanbul iş çevrelerinin, TÜSİAD'ın basın ile de arasında bir ilişki, bir diyalog mevcut değildi. Basının tepesindekiler ve çalışanlar işadamları ile ilişki kurmaktan çekiniyordu.
İşte böyle bir ortamda Altan Öymen'in başında bulunduğu, Uğur Mumcu ve Teoman Erel gibi keskin kalemlerin çalıştığı "Anka Haberler Ajansı", günlük bir ekonomi bülteni yayımlamaya karar verdi. Bülteni yayımlama sorumluluğunu "sol yazılarıyla" ünlenen Yalçın Küçük yapacaktı.
Altan Öymen ve Yalçın Küçük arkadaşım olarak beni telefon ile aradılar. "Anka'nın Ekonomik Bülteni, sadece ekonomi haberleri verecek. Tarafsız bir günlük haber bülteni olarak sağ - sol tartışmasına girmeyecek. Devletçilik, fiyat kontrolü gibi konularda taraf tutmayacak... Bu tür bir bültenin tek pazarı İstanbul. İstanbul'a gelerek bu yayını büyük iş çevrelerine tanıtmak istiyoruz... Kiminle işe başlayabiliriz?" diye sordular.

Ankara Ekonomi bülteni
O yıllarda İstanbul iş çevreleri güncel ekonomik gelişmelerle ve ekonominin temel göstergeleri ile yakınlığa sahip değildi. Bu tür bir günlük bülten iş çevrelerinin Ankara'da ve ekonomide olan biteni izleyebilmesine kapı açacaktı.
TÜSİAD Başkanı Feyyaz Berker'e Altan Öymen ve Yalçın Küçük arkadaşlarımın İstanbul'a geleceklerinden söz ettim... "Ben konuşurum ama sen Nejat Eczacıbaşı'nı ara... O ikna olur ise, arkadaşlarına daha fazla yardımı dokunur" dedi.
Nejat Eczacıbaşı'nı arayarak randevu aldım. Altan Öymen ve Yalçın Küçük İstanbul'a geldi. Bir öğle vakti Eczacıbaşı İlaç Fabrikası'nda Nejat Eczacıbaşı'nı odasında ziyaret ettik. Odasının arkasındaki küçük odada bize 'fabrika yemeği ısmarladı.' Altan Öymen ve Yalçın Küçük "Anka Ekonomi Bülteni"ni tanıttı. Bültenin özellikle büyük işadamlarına yarar sağlayacağını belirtti.
Altan Öymen ve Yalçın Küçük, Nejat Eczacıbaşı'nı ilk defa görüyorlar, ilk defa tanıyorlardı. Bırakınız Nejat Eczacıbaşı'nı İstanbul'un "büyük sermaye" çevresinden, solun hedef aldığı çevrelerden biri ile ilk defa karşılaşıyorlardı.

Bize önce fabrikayı gezdirdi
Nejat Eczacıbaşı, "fabrika yemeği"nden sonra, "Geliniz, size fabrikayı gezdireyim, sonra konuşmaya devam ederiz" dedi. Bizi önce fabrikada çalışan kadınların çocuklarının bakıldığı kreşe, sonra da Eczacıbaşı Kız Voleybol Takımı'nın çalıştığı spor salonuna götürdü. Çevre gecekondu çocukları için uygulanan spor programlarını anlattı. Nihayet fabrikanın ilaç bölümü gezildi. Öymen ve Yalçın Küçük ile beni etkilemişti.
Sohbete devam etmek üzere odasına tekrar döndüğümüzde Altan Öymen ve Yalçın Küçük, Nejat Eczabaşı'na daha farklı bir gözlükle bakmaya başladı. Nejat Eczacıbaşı'nın makineleri ve parasının ötesinde sosyal konulara ve spora yaklaşımı farklı bir sempatiye neden olmuştu.

'Sosyal sorumluluk sahibi işadamı'
Kreş ve spor salonu gezisinden önce sadece "başarılı bir büyük sermaye sahibi" olarak değerlendirilen Nejat Eczacıbaşı ile, geziden sonra "sosyal sorumluluk duygusu olan bir işadamı" olarak konuşuluyordu.
Bu ziyaret çok yararlı oldu. Altan Öymen ve Yalçın Küçük ile Nejat Eczacıbaşı arasında dostluk bağı kuruldu. Nejat Eczacıbaşı, dost çevresine "Anka Ekonomi Bülteni"ni tanıtmaya çalıştı.
Nejat Eczacıbaşı'nın kendi işindeki başarısından sonra, işi dışında sosyal ve ekonomik alanda en önemli eseri "Ekonomik ve Sosyal Konferans Heyeti"dir. Konferans Heyeti tarafından düzenlenen toplantılar, yaptırılan araştırmalar ve yayınlar Türkiye'nin dünyada olan bitenleri izler duruma gelmesine kapı açmıştır.
Daha sonra TÜSİAD'ın kuruluşunda da Nejat Eczacıbaşı'nın büyük katkısı vardır. Bunların bir işadamının, işinde para kazandıktan sonra, ekonomik ve sosyal konulara vakit ayırmasının gereği ve yararları bakımından örnek hareketlerdir. Bu tür davranışlar günümüzde iş etiğinin bir parçası haline geldi. Nejat Eczacıbaşı'nın en önemli eserlerinden biri de İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'dır. Vakfın kuruluşuna ve gelişmesine damgasını basmıştır.
Zaman geçince Nejat Eczacıbaşı ve benzeri işadamlarının işlerinde ve işyerleri dışında ekonomik ve sosyal arenada yaptıkları unutuluyor. Bunların unutulmaması ve başkalarına örnek teşkil etmesi için yapılanların belgelenmesi, film ve kitap haline getirilmesinde büyük yarar var.

Birinci kuşağın başarılılarındandı
İşte bu arayış ile Nejat Eczacıbaşı'nın ailesi ölümünün onuncu yılında hayat hikayesini "Bir Yaşam İksiri" başlığı ile film ve kitap haline getirdi. Film TV kanallarında gösterime girdi. Kitap ise İş Bankası Kültür Yayınları arasında satışa sunuldu.
Filmi ve kitabı Can Dündar hazırladı. Filmde ve kitapta Nejat Eczacıbaşı'nı tanıyanlar hatıralarını dile getiriyor. Nejat Eczacıbaşı Türkiye'nin birinci kuşak işadamları arasında başarıyı yakalama becerisini gösteren bir sanayicidir. Fakat Nejat Eczacıbaşı, sadece işadamı ve sanayici olarak kalmamış, sanayide ve işadamlığındaki başarısını başka alanlara da yaymıştır. Nejat Eczacıbaşı Cumhuriyet Türkiyesi'nde "çağdaş işadamı" modelinin ilk örneklerini vermiştir. Nejat Eczacıbaşı için hazırlanan "Bir Yaşam İksiri" isimli kitabı okuyunuz.BUSINESS

21 Eylül 2019 Magazin Bülteni21 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber