Gelenek olacak, gelecek konuşulacak

EDİTÖRDEN

Bir toplantı odasında, bir grup gazeteci. Çeşitli konuşma ve diyaloglar: 'Arkadaşlar! Gelecek yıl ne olacak? Bakalım, yabancı gazete, dergi ve televizyonlar Türkiye'yi, dünyayı, ne gibi olayların beklediğine ilişkin nasıl analizler yapmışlar?
Çevirir, bir güzel sayfalara yerleştiririz. Bir de 2003'te yaşananları arşivden çıkarıp peşine ekledik mi, al sana gül gibi gazetecilik.'
Aynı toplantı odası. Bir soru:
'Abi hep çevirilerini kullandığımız ünlü dergi var ya. O dergi, 2004'te Türkiye'de enflasyon beklentisini yüzde 45, büyümeyi eksilerde tahmin etmiş.
Üstelik bu tahminlerini eski bir rapora dayandırarak yapmış.'
Yanıt:
'Yapma yahu. Ne olacak şimdi?'
Farklı bir yer, yeni bir anlayış:
'Arkadaşlar, gelecek yıl ne olacak? Bakalım gazetemizin siyaseti ve ekonomiyi en iyi şekilde takip eden yazarları, uzman muhabirleri Türkiye'yi, dünyayı gelecek yıl ne gibi olayların beklediğine ilişkin, nasıl analizler yapacaklar? Ülkenin kaderine yön veren bürokrat ve bakanların görüşleri neler? Dünyanın önde gelen finans kuruluşlarının başkanları, uzmanları Türkiye ve dünyanın 2004 fotoğrafını nasıl çekiyor? Daha önce kullanılmamış, üzerine düşünülmüş illüstürasyonlar, grafikler ve fotoğraflar da hazırlanıyor değil mi?'
İşte Business'la birlikte başlayan 'fark' bu. Toplantı odalarında, bilgisayarlarda, telefonlarda bir fark yok. Fark, 'masadan' kalkmakta. Fark, gazeteciliği 'gazetecilik' gibi yapmakta. Merak etmekte. Sorular sormakta... Ama kolayına kaçmadan... Araştırmakta. Araştırmaları analizlerle zenginleştirmekte. Doğruyu anlayıp, doğruyu aktarmada.
Business çıkalı daha 6 ay oldu. Ekonomi gazeteciliğine yeni bir bakış, anlayış getirdi. Elinizde tuttuğunuz özel sayımız da bu farklı anlayışın bir ürünü. Bu gazeteyi 30 kişilik bir ekip, geceli gündüzlü bir çalışmayla yerli, yabancı yüzlerce kişiyle konuşarak hazırladı. Önümüzdeki yıl, bankada parası olanı, emekli maaşı alanı, vergi mükellefini, uluslararası pazarlarda dünya devleriyle yarışan girişimcileri, bürokratları, politikacıları hangi avantaj ve güçlüklerin beklediğini haber ve analizlerle tespit etmeye çalıştık. Biliyoruz, bu bir gelenek olacak ve herkes geleceği konuşacak.
2004, Türkiye için gerçekten önemli bir yıl. Önümüzdeki yıl, ülkenin kaderinin belirleneceği pek çok karar alınacak ve yerel seçimler yapılacak. İşte 2004'ün ana başlıkları:

 • Siyaset: 2004 Mart ayında yerel seçimler için sandığa gidiyoruz. İktidardaki parti AKP yine şanslı görünüyor. AKP hükümetinden kimileri bu seçimi aynı zamanda iktidarlarına halkın güveninin ve teveccühünün bir testi olarak görüyorlar. AKP eğer son seçimdeki oy oranını artırırsa, muhalefette yeni bir yapılanma görülebilir. Bunu özellikle CHP için söylüyorum. Partide genel başkan değişikliğine kadar uzanabilecek bir sürecin başlangıcı olabilir.
 • Ekonomi: Önümüzdeki yılsonu geldiğinde Türkiye, tarihinde ilk kez bir ekonomik programı yarıda bırakmayacak ve büyük bir aksilik olmazsa tamamlayacağa benziyor. Kemal Derviş'in temellerini iyi attığı AKP hükümetinin 'aşağılık duygusuna kapılmadan' sürdürdüğü program önümüzdeki yıl sona eriyor. Peki ne olacak? Devlet Bakanı Ali Babacan'ın verdiği bilgiye göre, ilişkiler '4. madde' yani en hafif, sadece bilgilendirmeye yönelik ilişki şeklinde sürecek. Tabii hükümetin özellikle seçim arifesinde, popülist icraatlar yapıp önümüzdeki seneyi güç hale getirmemesi de şart. Önümüzdeki yılsonunda liradan 6 sıfır atılacak olması da yılboyu konuşacağımız diğer bir önemli ekonomik gündem maddesi olacak. Sadece ekonomik değil, sosyolojik ve psikolojik etkileri de olacak bir süreç, bu.
 • Avrupa rüyası: Türkiye ilk ciddi sınavını 2004 ilkbaharında verecek. Avrupa Konseyi'nin üyesi olan Türkiye, halen bu kurumun denetim sürecinde. Avrupa Konseyi'nin 2004 ilkbaharında Türkiye konusunda bir rapor hazırlaması ve bu raporda Türkiye'nin denetim sürecinden çıkıp çıkmayacağına karar vermesi bekleniyor. Türkiye'nin 2004 içindeki ikinci sınavını Kıbrıs konusu oluşturacak. Kıbrıs'ta neredeyse Türkiye'nin AB ile olan ilişkileri kadar uzun süredir devam eden çözümsüzlük durumu mayısa kadar tatmin edici şekilde sonuçlanmazsa Türkiye'nin üyelik hedefi zora girecek gibi görünüyor. Zaten Türkiye istese de istemese de Kıbrıs, 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'nin 25 üyesinden biri olacak. Ve aralık ayında Avrupa Birliği'nin dönem başkanlığını devralacak Hollanda'da, Avrupalı liderler Türkiye'ye 'Birlik' için ışık yakıp yakmamaya karar verecekler.
 • Müttefik ABD: 2004'te üst düzeydeki ilk temas 28 Ocak'ta ABD'yi ziyaret edecek Başbakan Tayyip Erdoğan'la sağlanacak. 2003'te neredeyse kopma noktasına gelen iki ülke ilişkileri 2004'te biraz daha sağlamlaştırılmaya çalışılacak. Bu arada Türkiye'nin ABD ile ilişkilerinin kötü olduğu dönemlerde Avrupa Birliği'yle daha sıcak ilişki önerenlere 'ikisi birbirini tamamlayan öğeler' mesajı da bu yıl sık sık verilecek.

 • Konu başlıkları uzayıp gidiyor ama yer kısa. Tıpkı hayat gibi. Business'la temellerini attığımız 'her yönüyle 2004 analizi' bundan böyle gelenek olacak. Ama kimler yapacak, kimler nerede olacak, onu zaman gösterecek. İyi yıllar...

  BUSINESS  Çocukken hiç oyuncağı olmadı,dolmuşunu oyuncakla donattıOsmaniye’de çocukken hiç oyuncağı olmayan halk otobüsü şoförü 28 yaşında ki Fatih Çokan, çocuklar için otobüsü oyuncaklarla doldurdu. Çokan, otobüsündeki oyuncaklarla hem oynuyor hem de otobüse binen çocuklara hediye ediyor.

  İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

  Sıradaki Haber