IMF Ankara'ya loş bir odadan bakıyor

IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk, Türkiye'de kalmak istedi. Görev süresi bir yıl uzatıldı. Duvarları eski Ankara fotoğrafları ile dolu, loş ışıklı ofisi ise 'Ankara ayaklarımın altında' manzarasına sahip

IMF Ankara'ya loş bir odadan bakıyorIMF Ankaraya loş bir odadan bakıyor


IMF'in Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk, özellikle gözden geçirmeler için IMF heyetleri Türkiye'ye geldiğinde ortaya çıkıyor. Heyete eşlik ediyor ve diğer zamanlarda da Türkiye - IMF ilişkilerinin rutin konularını ofisinden izliyor.
Ancak Ankara'da (veya Türkiye'de kalmayı) seviyor olmalı ki Ankara'da üçüncü yılını doldurmasına karşın görev süresini bir yıl uzattı. Fon'un personel politikasına göre ayrılma zamanı gelen Brekk, bunun yerine "karşılıklı istişare ile" bir yıl daha kalmayı tercih etti.
Ekonomik programla ilgili verdiği röportajları, gazetelerin ekonomi sayfalarında birçok kez yayımlanan Brekk, sıra geride bıraktığı üç yıla ilişkin anılarına gelince "low profile" kalmayı tercih ediyor. Başka bir ifadeyle, sosyal yaşamına ilişkin net bir fotoğraf vermekten kaçınıyor.

Bir sekreter, bir hizmetli
Ekonomik programın seyriyle ilgili görüşmek amacıyla bizi ofisinde kabul eden Brekk, "Ben ilginç bir insan değilim. İlginç olan ekonomik program" diyor.
Brekk'in ofisi eski adından kalan alışkanlıkla Ankaralıların Köroğlu dedikleri Uğur Mumcu Caddesi'ndeki MNG Binası'nda bulunuyor. Komşuları arasında Türkiye açısından IMF kadar kritik öneme sahip Dünya Bankası ve Avrupa Birliği Komisyonu ofisleri de bulunuyor.
Gazete okuyanlar, binayı yaklaşık iki ay önce çıkan yangından hatırlayacaklar. Çatı katının tamamen yanmasına neden olan yangından, Brekk'in ofisi de payını almıştı. Söndürme çalışmaları sırasında içeriye sızan sular, ofisin girişindeki halılarda ve duvarlarda küf yapmış. Küf kokusu dayanılmaz hale gelince halılar değiştirilmiş ve duvarlara boya badanadan geçirilmiş. Böylece Brekk'in ofisi de baştan aşağı yenilenmiş. Artık küf kokuları da yok.
Ankara'ya taşındığımdan bu yana geçen iki yıl içinde dördüncü defa ziyaret ettiğim IMF Temsilcisi Brekk'in ofisinde, 'çalışanlar' lafı geçmesine rağmen, bugüne kadar sekreteri ve girişte bulunan hizmetli dışında başka bir 'çalışan' hiç göremedim.
Ancak her seferinde, görüşmelerimiz sırasında kulağa gelen tıkırtılar, Brekk'in ofisinin, bana göründüğü kadar sessiz ve sakin bir ortam olmadığı yönünde izlenim verdi. Tabii ofise bir gazeteci olarak gittiğinizi unutmamanız gerekiyor.

Ankara fotoğrafları biriktiriyor
Ofisteki en dikkat çekici özellik, Brekk'in odası da dahil olmak üzere duvarlarında çok sayıda eski Ankara fotoğraflarının bulunması. Fotoğraf seçiminin ofis dekoratörünün mü, kendisinin tercihi mi olduğu yönündeki soruma Brekk, "Hayır, ben böyle tercih ettim" yanıtını veriyor.
"İyi de siz hiç eski Ankara'yı görmediniz ki" diye sormam üzerine Brekk gülerek, "Olsun. Çalışanlar arasında görenler var" diyor.
Brekk'in jaluzileri yarım kapalı olduğu için loş ışıklı odası "Ankara ayaklarımın altında" manzarasına sahip. Fakat, Ankara'da 'manzara' denince standartların İstanbul ve İzmir'e göre çok daha düşük olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

'İnsanları seviyorum'
Odası gayet sade olan Brekk'in fotoğraflar dışında diğer dikkat çekici özellik ise biri sehpada duran diğeri de bilgisayarının üstünde asılı olan Kütahya çinisi iki tabaktan oluşuyor.
Ekonomik programın gidişatı, yeni tedbirler ve cari açığa ilişkin sohbetimizin ardından, Ankara günlerinin nasıl geçtiğine gelince Brekk, orada duruyor. Yanıt vermekten kaçınıyor. 'Niye bir yıl daha kalmayı tercin ettiğini, görev süresinin bir yıl daha uzatmasının özel bir nedeni olup olmadığını' sorduğumda 'insanları sevdiğini' söylüyor. Ve bu cümlesinde de samimi olduğunun ısrarla altını çiziyor.

'Türkiye tarihle iç içe'
Türkiye'nin tarihle iç içe bir ülke olduğunu anlatan Brekk, "Burası dünyayı tanımınıza yardımcı oluyor" diyor. Antik şehirleri de fırsat buldukça ziyaret ettiğini ekliyor.
Türkiye'nin antik kentler açısından zenginliği, Brekk'in 'eski kent' merakını gidermesine epeyce yardımcı olduğu tahmin edilebilir. Türkiye'de her yabancıya sorulan sevdiği yemek sorusunu 'balık' diye yanıtlıyor. Norveçli olan Brekk, "Burada güzel yapılıyor" diye bir de yorum ekliyor.

Tatiller Türkiye'de
Türkiye'de de tatile gittiği anlatan Brekk, hem sahil kasabalarını hem de doğal güzellikleri bulunan yerleri gördüğünü söylüyor. Gittiği yerlerin adını vermek istemeyen Brekk, kayağı sevdiğini ve Kartalkaya'ya birkaç defa gittiğini söylemekle yetiniyor.
İnsanlar tarafından sokakta tanınmadığını söyleyen Brekk, belli ki 'Ankara'daki yaşamı' hakkında çok az ipucu vererek bunun böyle kalmasını istiyor. Zaten anlattıklarına bakılırsa ondan alınacak mesaj ortada: "Beni ekonomik programla hatırlayın."

BUSINESS


İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Amerikalılara FETÖ uyarısıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ABD kamuoyu için oluşturduğu tehlikeye işaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber