Geri Dön

'İşler açılıyor, en büyük fırsatlar Çin'de'

Economıst Intellıgence Unıt, 76 ülkede, büyük şirketlerde yöneticilik yapan 527 CEO ve üst düzey profesyonel ile görüşerek, 2004 ve sonrası için beklentilerini içeren bir anket yaptı. CEO'lar, 2003'e göre 2004'ün daha iyi geçeceğini, maliyet düşürme operasyonlarının gündemdeki yerini koruyacağını, özellikle Asya'da büyük iş fırsatları doğacağını düşünüyorlar

'İşler açılıyor, en  büyük fırsatlar Çin'de'

CEO'lar ve üst düzey yöneticilerdeki iyimser bekleyişler arttı. 2004'te kârlar ve gelirler, 'mütevazi' de olsa artacak. Önümüzdeki üç yılda en büyük iş fırsatları Asya'da, özellikle de Çin'de ortaya çıkacak.
Economist dergisini de yayımlayan Economist Group'un iş dünyası hakkında bilgi toplayan kolu Economist Intelligence Unit'in yaptığı araştırmada, büyük şirketlerin CEO ve üst düzey yöneticilerinin beklentileri saptandı. Araştırmaya dünya genelinde 527 üst düzey yönetici katıldı. İnternet üzerinden anket yöntemi ile gerçekleştirilen araştırmada ayrıca 35 yöneticiyle de bizzat görüşüldü. Çoğu ABD ve İngiltere'den olmak üzere 76 ülkeden yöneticilerin katılımı sağlandı.

2004'te güven arttı
Araştırmanın sonuçları küresel iş ortamının 'çıkışta' olduğunu ortaya koydu. Dünya genelinde kazançların ve hisse fiyatlarının arttığı saptandı. Araştırma için görüşüne başvurulan CEO'lar, 2004 için, 2003'ten daha yüksek bir güven düzeyi ifade ettiler. Ancak güven kadar 'ihtiyat'ın da öne çıkması, son üç yıldaki gelişmelerden ders çıkarıldığını da gösterdi. Ankete katılanlardan az sayıda kişi, bu yıl gelirlerde ve kârlarda hızlı artışı öne çıkarırken, büyük çoğunluk 'mütevazi' düzeyde bir artış beklentisini ifade etti. Beklentilere göre toparlanma 'hızla' değil ancak yavaş bir iyileşme şeklinde gerçekleşecek.
CEO'ların çoğunun ajandasında, birinci madde olarak, 'rekabet baskısı' ve maliyetlerin düşürülmesi var.

Parola üretkenlik
Ankete katılanların kafasındaki en dinamik bölgeler Asya ve Doğu Avrupa'daki gelişmekte olan ülke piyasaları. İşlerin deniz aşırı bölgelere kaydırılması (outsourcing) birçok şirketin stratejilerinde önemli yer tutuyor. Yöneticiler risk yönetimi konusunda her zaman olduğundan daha iyi olmak zorunluluğu ile karşı karşıya. Üretkenlik çok önemli bir parola. Şirketler aktivitelerini tekrar artırma yönüne giderken bile birim maliyetlerini kontrol altında tutmaya çalışacaklar.

'Finansta mükemmel büyüme'
Ankete katılanlara göre, 2003'te olduğu gibi (yüzde 69) büyümede ilk sırayı bu yıl da (yüzde 63) 'konjonktürel olmayan' sağlık hizmetleri ve ilaç sanayi alacak. 2003'te ikinci sırada olan havacılık ve savunma sanayi bu yıla ilişkin büyüme beklentilerinde 9'uncu sırada yer alıyor.
Finans hizmetlerinin durumu ise çok farklı. Katılımcıların yüzde 49'u 2004'te finansın 'mükemmel bir büyüme potansiyeline' sahip olduğunu düşünüyor. Bir önceki ankette bu rakam yüzde 29 seviyesindeydi. Bu yıl daha parlak beklentiler içeren sektörler arasında turizm endüstrisi, telekom ve teknoloji de bulunuyor.

Paritede 1.50 beklentisi
Ankete katılan her beş kişiden biri, ABD'de, yüksek tüketici borcunun iç talebi baskılayacağı beklentisinde. 2005 yılında vergi kesintileri sona erecek ve para politikaları da daralacak. Büyüme yüzde 3.2'ye düşecek. Büyük bütçe açıkları ve yatırım getirilerinin 'orta düzeyde' olması yüzünden de ABD Doları'ndaki düşüş sürecek. Dolar - euro paritesinin 1.50 seviyesine gelmesi uzak bir olasılık olarak görülmüyor.
Bu durumun enflasyonu ve faiz oranlarını yükselterek küresel büyümeyi etkileyeceğinden ve ABD'ye mal satmaya çalışan ihracatçıları zor durumda bırakmasından endişe ediliyor. Doların değerindeki düşüşün, ABD'deki korumacılık fikirlerini de alevlendirebileceği belirtiliyor. Son yıllarda Amerika'daki önemli ölçüdeki iş kaybı, önümüzdeki ABD başkanlık seçimleri ve açıklar, 2004 yılında ticarette korumanın habercisi olarak görülüyor. Bu durumda Çin'in başlıca hedef olması bekleniyor. ABD halihazırda bazı Çin mallarına kota uyguluyor.

Çin tartışması bitti
Katılımcıların büyük bir çoğunluğu Çin'i, işleri açısından en yüksek büyüme fırsatı olarak görüyor. Fedex'in Güney Pasifik Başkan Yardımcısı Peter Yin, "5 yıl önce 'Çin dünyanın merkezi olur mu' diye tartışıyorduk, artık tartışma sona erdi. Yumurtalarınızı hepsini aynı sepete koyun demiyorum, elinizdekilerden fazlasını bile aynı sepete tıkın" diyor. Ancak operasyonel olarak yabancı firmalar Çin'de ne yapıp ne yapamayacakları konusunda kısıtlama altındalar ve altyapı yetersizlikleri ile telif hakları da sorun olmaya devam ediyor.

Orta ve D. Avrupa sınıf atlayacak
CEO'ların istikrarsızlık korkuları yatışsa da tamamıyla geçmiş değil. Ortadoğu ve Latin Amerika'da risk algıları azalma gösterdi ve dünya genelindeki yabancı doğrudan yatırım seviyelerinin bu yıl artması bekleniyor.
'AB'nin genişlemesi', 2004'te iş dünyasını en çok etkileyecek olay olarak görülüyor. Yeni üyelerin kabulünün uzun dönemli sonuçlar doğurması bekleniyor. Yeni üye olacak ülkelerde alım gücünün artaması ve iş ortamının iyileşmesi umuluyor. İhalelerin şeffaflaşması ve altyapı harcamalarına ağırlık verilmesi beklentiler arasında. Ancak AB'nin yeni üyelerinde rekabet kadar, emek gücü fiyatları da yükselecek. Orta ve Doğu Avrupa 'gelişmekte olan ülke' etiketini kaybedecek.
BUSINESS
Meriç Eryürek Açıkladı! Mount&Blade Bannerlord Gaming İstanbul'da - Özel RöportajAvrasya'nın en büyük oyun fuarı olan Gaming İstanbul 30 Ocak- 2 Şubat tarihleri arasında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşecek. Gaming İstanbul'un başındaki isim olan Meriç Eryürek ile, fuara katılacak firmalardan, e-spor dünyasına ve yayıncıların izlemesi gereken yollara kadar geniş bir röportaj yaptık. İyi seyirler...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber