Kitabı yayımlamayın, 200 milyar lira bütçemiz var...

EDİTÖRDEN

1994 yılının kasım ayında aynı gün başladık Milliyet'te çalışmaya. O günden bugüne aramıza katılan arkadaşlarımızla beraber yüzlerce manşete, binlerce habere imza attık. Hayat beni medyada yöneticiliğe sürükledi. O ise işin en önemli yerini 'muhabirliği' tercih etti. Bilinçli bir tercihti bu. Pekçok konuda haber yaptı. Ama esas çıkışını Türkiye'nin en büyük sorunu yolsuzluk üzerine yaptığı haberlerle yakaladı. Ülkede gazetecilik adına ne kadar önemli ödül varsa hepsini topladı. 2003 yılında Uluslararası Saydamlık Örgütü'nün İstanbul Ofisi, Toplumsal Saydamlık Hareketi Derneği 'Uluslararası Dürüstlük Yarışması'nda Türkiye adayı olarak onu belirledi. Bankalarını soyanlarla, naylon fatura kullanan anlı şanlı işadamlarıyla, kendisine ve ailesine çıkar sağlayan bakanlarla ilgili sayısız haber yaptı. O artık uzman gazeteciydi. 'Yolsuzluk uzmanı' olmuştu.
Son dönemde Uzanlarla ilgili haberleri takip etmeye başladı. Bu ilgisi onu bu hafta kapağımızda okuyacağınız kitabı hazırlamasına yol açtı.
Size çalışma arkadaşım Nedim Şener'den ve bugün çıkan kitabı 'Uzanlar, Bir Korku İmpatorluğunun Çöküşü' kitabından bahsediyorum. Yayın koordinatörümüz İbrahim Ekinci, bu kitabın hazırlanmasında Nedim'in 'en çok görüş alışverişi' yaptığı kişi olduğundan haberi zevkle kaleme aldı. Ben de sizlere kitabın basılması aşamasında Nedim'in başına gelen bir olayı anlatmak istiyorum.
Arkadaşımın kitabını yayımlayacak olan Güncel Yayıncılık'ın sahibi Aysel Aktaş'a kitabın provasının tesliminden bir gün sonra ilginç bir telefon geldi. Aysel Hanım'ın aktardığına göre meçhul şahıs 'Uzanlarla ilgili bir kitap basacakmışsınız. Bu kitabın yayımlanmaması için 200 milyar lira bütçe ayırdık. Yayınevinize gelip görüşmek istiyoruz' dedi. Aysel Aktaş 'Yayınevimizde böyle bir kitap basılmayacak. Herhalde karıştırıyorsunuz' diye teklifi savuşturdu. Nedim'in kitabını okuyunca bu telefonun kimden gelmiş olabileceğini tahmin etmeniz zor olmayacak.
Bu arada gerek Milliyet gazetesinin ekonomi sayfalarında çıkan haberlerle ilgili, gerekse kitabın yazım aşamasında pek çok 'rahatsız edici' telefon aldık. Şunu belirteyim ki hepimizin adı aynı. Hepimiz Nedim Şener'iz, hepimiz İbrahim Ekinci ve hepimiz Murat Sabuncu... İyi haftalar...


BUSINESS
22 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber