'Kriz bile teknoloji yatırımının önünü kesmedi'

Bilgisayar altyapı çözümleri sunuyorlar

Liseyi İstanbul'da bitiren Çağan Şentürk üniversiteyi ABD'de inşaat mühendisliği üzerine okudu. Üniversite eğitiminin ardından yine ABD'de inşaat mühendisi olarak çalışmaya başladı. Mühendis olarak çalışmaya devam ederken Columbia Üniversitesi'nde bilgisayar ve bilgi teknolojileri üzerine master yapma kararı aldı. Bundan üç yıl öncesinde ise yüksek lisans programından sınıf arkadaşı Arjantinli Federico Kattan ile bilgisayar ve internet altyapı çözümleri alanında New York'ta şirket kurdu: Emirca Technologies!
Emirca Technologies, beş kişilik bir ekipten oluşuyor. Ve beş kişinin dördü yazılım mimarisi üzerine çalışan teknik ekip.
Pazarlama bütçeleri kısıtlı. ABD gibi internette öncülük yapan dev bir pazarda kendilerine yer arıyorlar. Bu yüzden de aldıkları her proje üzerinde en az bir yıl çalışıp, detaylandırıyor, tamamlıyor, en hızlı ve sorunsuz sistemi kurmaya çalışıyorlar. Kendilerine referans olsun diye yaptıkları ilk proje, ABD'nin önde gelen bankaları tarafından test edildi ve halen kullanılıyor.

Özel müşteriler kullanıyor
Emirca Technologies'in bankacılık projesi hayli ilginç. Bankalar ve finans kuruluşları için geliştirilen bu yazılım, 5 milyon dolardan fazla hesabı bulunan özel müşteriler için tasarlandı. Başka bir ifade ile dolar milyonerleri için geliştirilen bir yazılım. Kullanıcının web üzerinden özel bir şifreyle ulaşabildiği yazılımda hesabın sahibi ailenin, soyağacı çıkarılıyor ve kimin hangi şirkette ne kadar payı olduğu, nerelerde kaç dolar hesabı olduğu ve hangi enstrümanlara yatırım yaptığı gösteriliyor. Böylelikle bu özel hesaba sahip aile, her an internete bağlanarak servetini online olarak görebiliyor.

Sağlık zincirini bağladılar
Sistem 20 farklı bankadan gelen verileri anlayıp, biraraya getirebiliyor. Tabii en son güvenlik teknolojileri kullanılarak. Önceki yıl geliştirilen bu yazılımı ABD'nin önde gelen bankaları Chase, First Union ve Morgan Stanley kullanıyor.
Bu önemli referansı arkasına alan firmanın en son projesi ise ABD'nin önde gelen sağlık organizasyonlarından Planned Parenthood Federation of America ile ilgili. ABD'de 126 ayrı bölgede kurulu sağlık birimlerini birbirine bağlayan web dizaynı ve yazılımdan oluşuyor. Projenin toplam maliyeti 1.5 milyon dolar. Şu an itibariyle tamamlanan ve şirket içinde kullanılmaya başlayan yazılım yakın zamanda halka açık hale gelecek ve bu sağlık kuruluşlarından hizmet almak isteyen hastalara açılacak. Böylelikle, sisteme kayıtlı tüm bireyler, o güne kadar elde edilen detaylı tüm bilgilerle 126 ayrı birimde de tanınabilecek.

Pek çok sektörde yoğun rekabetin yaşandığı ABD'de yazılım piyasasında da güçlü olanlar ayakta kalıyor. Hele ki New York'ta şirket kurup, Ar - Ge faaliyetleri yürüterek, yazılım geliştirmek oldukça yüksek maliyetli bir iş. Çağan Şentürk, tüm bu zor koşullara rağmen ABD'yi tercih etmelerinin sebebini şöyle açıklıyor: "ABD'de yazılım pazarı çok büyük. Ayrıca teknoloji ve internet hayatın içinde. Örneğin Türkiye ile karşılaştırırsak: Krizde Türkiye'deki şirketlerin tasarruf ettikleri ve yatırımlarını durdurdukları ilk alan teknoloji. ABD'de ise teknoloji hattını hiçbir şirket, hiçbir krizde kesmez. Bu yüzden de biz şirket olarak büyük pazarda yer almayı tercih ettik."

Emirca Technologies'in sunduğu internet çözümleri sadece dinamik içerik yönetimi ve otomatik güncelleme sistemi ile sınırlı değil. Şentürk, değişik sektörlere yönelik özel çözümler sunduklarını belirtiyor. Bu çözümler, site kodlanması, site barındırma, elektronik ticaret, intranet ve extranet, müşteri ilişkileri yönetimi sistemi (CRM), veritabanı sistemi planlanması ve bakımı. Emirca Technologies'in ABD'de odaklandığı ana sektörler ise finans ve sağlık sektörü.

Yeni nesil telekom geldi!
Sabancı Telekom, bünyesindeki interaktif bilgi ve eğlence sitesi www.tnn.net tarafından geliştirilen Türkçe cep telefonu bilgi servisi Turkmap projesini gerçekleştiriyor. Borsa ve yatırım bilgilerinden, Avrupa'nın herhangi bir ülkesindeki futbol maçlarının sonuçlarına kadar her türlü içeriği anında sağlayan Turkmap, son kullanıcılarına birbirinden farklı 685 kategoride servis verecek. Turkmap'in haber bölümünü oluşturan başlıklardan birkaçını Türkiye ve yurtdışından son dakika haberleri, Almanya ve Türkiye'den politika haberleri, Türkiye'den illere özel haberler, ayrıca borsa, yatırım, finans, magazin ve spor haberleri oluşturuyor. Almanya'daki mobil operatörler Vodafone,
T - Mobile, O2, E - Plus ve Debitel müşterileri bu hizmetten yararlanmak için aynı numaraya (83250) kategorinin kodunu yazıp kısa mesaj (SMS) göndererek üye olabiliyor. www.tnn.net

Sony'den dokunmatik el bilgisayarı
Sony tarafından geliştirilen el bilgisayarı serisi Clie'nin yeni modeli PEG - TJ35, renkli TFT ekrana sahip. 140 gram ağırlığındaki bilgisayar orta dereceli kullanım için tasarlandı. Dokunmatik ekrana da sahip olan yeni model bilgisayar Palm OS işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Cihaz üzerindeki Aeroplayer müzik yazılımı ile müzik parçalarını düzenlemek ve dinlemek mümkün. Ayrıca el bilgisayarına farklı yazılım programları ve uygulamaları yüklemek de mümkün. Orta dereceli kullanım için tasarlanan ve Bluetooth, Wi - Fi ve GSM / GPRS teknolojilerini desteklemeyen el bilgisayarının ABD'deki satış fiyatı 249 dolar. www.sony.com

Müzik ve oyun makinesi birarada
Philips Electronics tüketici elektroniği kategorisinde özellikle gençler tarafından ilgi gören müzik çalarlarına yeni teknolojiler eklemeye devam ediyor. Firma tarafından geliştirilen eXp5371 modeli taşınabilir cihaz, müzik çalar olmasının yanı sıra Java destekli oyunların da oynanabilmesini sağlıyor. MP3, WMA formatlarında müzik parçalarını çalabilen yeni model ürün, bilgisayardan yüklenebilir oyunları destekliyor. Philips'in eğlence odaklı ürünler kategorisinde geliştirdiği müzik çalara oyunlar USB arabirimi sayesinde yükleniyor. Philips eXp5371'de yüklenebilir oyunların dışında, hafızada yüklü oyunları oynamak da mümkün. Firma tarafından 2004 yılının Mayıs ayında piyasaya çıkarılacağı açıklanan yeni model müzik çalar ve oyun makinesinin satış fiyatı ise 100 dolar olacak. www.philips.comBUSINESS


130 trilyon liralık seçim pazarı
Red Sonja TÜSİAD'da
Bu dönem TÜSİAD çok konuşulacak!
Orduya dostu düşmanı Nuray Hanım tanıtıyor
Hortik'in alarm çaldıran fasulyesi
Akaryakıtta üç aşamalı muayene, solvente özel sektör denetimi
Niyet mektuplarını imzalayan makam IMF tutanaklarını okuyamıyor
Tüpraş (eğer onaylanırsa) buna en çok Denizbank sevinecek...
Koskoca grupların patronları yabancıya iş takibi yapıyor...
Deriyi şoförün üstünden aldı, şık kadınlara giydirdi
2004'te beyana tabi olan ve olmayan gelirler
Bu ekmekler niye 'mis gibi' kokmuyor?
Bu gülüşü en çok Bill Gates seviyor
Kadınları 'olgun' gösterince kaybetti
Ekonomik takiye
Dolar milyonerlerinin 'özel hesapları'na Türk yazılımı
1 milyara havyarlı şampanyalı krem

15 Eylül 2019 Magazin Bülteni15 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber