Laptop çalınsa da bilgiler kaybolmuyor

Dört farklı terminal birden üretti

Almanya merkezli olarak faaliyet gösteren Türk şirketi Kobil, Avrupalı'ya teknoloji satan bir araştırma - geliştirme ve teknoloji şirketi. Son olarak ürettikleri mIDentity ile IT güvenliği konusunda önemli bir gelişmeye imza attı. İş ortakları arasında Alman Bankalar Birliği ve Alman Telekom çatısı altındaki hemen hemen tüm bankalar ve firmalar, Servus, HP, T - Systems, Microsoft, IBM, Siemens Business Services ve Koç Sistem bulunuyor. Avrupa'da, kazandığı bir ihale için 8 milyon adet kart okuyucu üretecek. Pilot uygulama amacıyla 400 bin adet okuyucu üreterek denemelerini başarıyla gerçekleştirdi.
Türkiye'de de bir şubesi bulunan Kobil'in kurucusu İsmet Koyun. Şirketin asıl adı da Koyun Bilgisayar. Ancak Almanca kolay söylensin diye 'Kobil' adını kullanıyor. 1986'da kurulan şirketin geçen yılki cirosu 15 milyon euro. Türkiye ve Almanya'da toplam 75 çalışanı var.

Toplama bilgisayarla başladı
İsmet Koyun 43 yaşında. Kobil'in ve İsmet Koyun'un hikayesi çok ilginç. Koyun kendisini 'Bir zamanlar anarşisttim' diye tanımlıyor. 1980'li yıllarda, siyasi olaylar nedeniyle ailesi tarafından Almanya'ya amcasının yanına gönderilmiş. İsmet Koyun, Almanya'da enformatik alanında üniversite eğitimi almış. Ne iş yapacağı konusunda henüz bir girişimi veya bir fikri yokken... Birgün, bir arkadaşı elinde birkaç bilgisayar olduğunu ve satamadığını söylemiş. İsmet Koyun, "Getir, ben hallederim" demiş ve okula hocasının yanına giderek, bilgisayarları okuduğu üniversiteye satmış. Yeniden alıp, yeniden satmışlar. Bu bir süre daha devam etmiş.
Bu işe harçlığını çıkarmak için başlayan İsmet Koyun, üniversiteden sonra arkadaşlarına, derken Alman BASF firmasına bilgisayar satmaya başlamış. "İşimizi kaliteli yapıyorduk. Bilgisayarları toplayıp satıyorduk ama problem çıktığında da sattık işimiz bitti demiyorduk. Gidip yardım ediyorduk. Zamanla insanlar bizi birbirlerine önermeye başladı. Bize olan güven arttı. Firmalar kendiliklerinden gelip bize sipariş vermeye başladılar" diye anlatıyor.

'Artık gelişmiş bir firmayız'
İsmet Koyun, 1986'da aynı zamanda üniversite eğitimini aldığı şehir olan Worms'da Kobil'i kurmuş. O günleri şöyle anlatıyor:
"Bankada 12 bin 500 markım vardı. Aslında benim değildi, akrabalardan borç almıştım. Yoksa öğrenci adamda o kadar para ne gezer. Bir süre daha bilgisayar satmaya devam ettim. Ama zamanla sadece bilgisayar satmak bana yetmemeye başladı. Sonraları bilgisayarda güvenliğe yöneldik. Darsmtad Üniversitesi'nden Profosör Buchman ve ekibiyle çalışmalara başladık. Bu ekip o zaman kriptoloji alanında dünyanın bir numarasıydı. Beraber yeni sistemler geliştirdik. Kobil artık IT güvenliği sektöründe, gelişmiş bir şirket. Türkiye'de anarşisttim, Almanya'da işadamı oldum. İnsan düzgün bir sistemin içine girince başarılı olabiliyor. 1980'li yıllarda sağcı, solcu farketmiyordu. Siz istemeseniz de bir şekilde olayların içine çekiyorlardı. Bir şekilde ya mezara ya da hapse girecektim. Düzeni değiştirmek doğru ya da yanlıştı ama siyasetin içinde kalsaydım başka bir şey düşünemezdim ve bu kadar da başarılı olamazdım. Ben doğrulukla, dürüstlükle de birşeylere sahip olunabileceğini de gösterdim."

Alman başkan bırakmadı
İsmet Koyun geçen yıl şirketi Worms'tan Frakfurt'a taşımak istemiş. Bu düşüncesi bir şekilde Worms Belediye Başkanı'nın kulağına gitmiş. Sonrasını şöyle anlatıyor:
"Başkan taşınma fikrimi duymuş yanıma geldi. Niye gideceğimizi sordu. Yapabileceği bir şeyin olup olmadığını sordu. Worms'u terketmemizi istemiyordu. 'Yer bulalım size. Kredi bulalım, istediğiniz zaman ödeyin' dedi. Bize çok kolaylıklar sağladılar arazi bulmamızda, kredi kullanmamızda. 10 yıl vadeli kredi kullandık yeni yerimize taşınırken. 4 milyon euro yatırım yaptık, bırakmadık Worms'u."
İsmet Koyun, Alman Manager Dergisi tarafından, 'Almanya'yı kurtarabilecek kişiler' listesine alınmış. Bunun nedeni de küçük bir firma olmalarına karşın Ar - Ge'ye yaptıkları yatırımlar. Koyun, "Biz gerçek bir Ar - Ge firmasıyız" diyor.

Almanya'da Cebit Fuarı'nda tanıtılacak mIDentity, şirketin 'beyin takımının bir beyin fırtınası' sırasında İsmet Koyun tarafından ortaya atılmış. Fikrin hareket noktası, 2002 yılında 500 bin adet laptopun çalınmış olması. Buna bir çözüm bulmak, nerde olursa olsun güvenli bir kullanım olanağı getirmek istemişler. Bunun sonucunda 13 gram ağırlığındaki mIDentity geliştirilmiş. USB stick büyüklüğündeki bu üründe insanlar kişisel bilgilerini saklayabiliyorlar. Akıllı kart ve akıllı kart okuyucusu ürünün içinde. Kullanıcı mIDentity kullandıktan sonra bilgisayarda hiçbir ipucu bırakmıyor. Bu proje için 10 ayda üç milyon euro yatırım yapılmış. İsmet Koyun "Yolda ellerinde koca koca laptoplarla insanlar görüyordum. Yav dedim. Bunun bir kolayı olmalı. Geldim Ar - Ge 'deki arkadaşlara herkesin kullanacağı birşey yapalım dedim. Bir Allah'ın kulu kabul etmedi. Hepsi keçilik yaptı. Ama bir iş adamı vizyon sahibi olmalı. Dediğini otorite ile değil, doğruluğunu göstererek yaptırmalı. 'İşçiler kardeş patron kalleş' deyip otorite ile olmaz herşey. Şimdi dünyada benzeri olmayan ve tüm dünyaya pazarlayacağımız bir teknoloji oluştu" diyor.

Kobil'in ürettiği diğer çözümler ise PKI (Public Key Infrastructure) ve OTP (One Time Password) sistemleri. Bu yöntemde kullanılabilen dört farklı kart terminali var. Kobil dünyada bu dört terminali birden üretebilen tek firma. Bu yöntemde ayrıca akıllı kartlar ve bir sertifika otorizasyonu mevcut. Bu yöntemde Kobil'in kendi geliştirdiği CA (certificate authorization) kullanılıyor ve bununla birlikte kullanıcı Microsoft sertifikalarını da tercih edebiliyor. Bu sistem iki nokta arasındaki bağlantıda tüm verileri şifreliyor, her türlü dosya gönderen kişinin dijital imzasına sahip oluyor. Sistem, bilgileri üçüncü kişilere ulaşılmaz kılıyor, bilginin inkâr edilmesini veya değiştirilmesi olanaksızlaşıyor. Kamu ve bankacılık işlemlerine hem kolaylık, hem güvenlik sağlıyor. Bu sistem Türkiye'de Koç Bank ile 8 bin kurumsal müşteriye sunulmuş durumda.BUSINESS


Gıdada da sigara gibi 'sağlığa zararlıdır' uyarısı
Dün senin olsun, yarını anlat bana
Beşiktaşlı Zeki Bey'in halısını en çok Fenerliler alıyor
3 metrekarede Harry Potter çarıkları yapıyor
İş dünyasının iç mimarı
Ver bakalım oradan bir turuncu...
Bir tek otel binasını götüremiyorlar
Pirincin başkentinde Ergene kirlendi, tarla kalmadı
Metroseksüellere yatırım yapmaya değmez
Halka açık aile şirketlerinde etik
'Milli Takım bizi de dağıttı'
Yurtdışından elde edilen ücretler beyana tabi
Amerikalı 24 kilo, Türk 800 gram temizlik kağıdı kullanıyor
Sermayenin AKP riski
Batı'da eli uzun Doğu'da eli açık
Haydi Bill! Harca artık şu paranı...
Kültürel çatışma
Türkiye'de anarşistti, Almanya'da teknoloji patronu oldu...
Yorgun finansçıya masaj terapisi
AB'de harcama krizi
Dijital Oyuncaklar

Şahan Gökbakar: Ne oldum değil, ne olacağım diyeceksin!Şahan Gökbakar, sosyal medya hesabından paylaştığı video ile son dönemde kendisine gelen eleştirilere ilginç bir gönderme yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber