Geri Dön

'Patronlar yaşlandı şirketler kurumsallaştı'

Türk şirketlerinde, kurucu kuşağın yaşlanması, 'şirketlerin nasıl yönetileceği' sorununu gündeme getirdi. Kurumsal Yönetim Derneği bu konulara çözüm arıyor

'Patronlar yaşlandı şirketler kurumsallaştı'

ABD'deki birçok büyük firmada, 2001 yılında ortaya çıkan 'muhasebe skandalları', kurumsal yönetim kavramını tüm dünyada tekrar gündeme taşıdı. Küçük yatırımcıların nasıl korunacağı, nasıl bir adil ve şeffaf, hesap verilebilir, sorumluluk sahibi yönetimler oluşturulacağı tartışmaların temel başlıklarını oluşturdu. İşte bu tartışmaların etrafında döndüğü kavram 'kurumsal yönetim' oldu. Şirketlerde 'demokratik bir yönetim kurulu' yaratmanın yolları arandı.
Türkiye'de tartışma farklı bir boyut kazandı. Genellikle ailelere ait olan büyük şirketler de kurumsallaşma nasıl sağlanacaktı? Bu tartışmanın gündeme gelmesinin nedeni ise kurucuların yaşlanması. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin, (TÜSİAD) 2000 yılında gündemine giren 'kurumsal yönetim' konusunda üyelerini bir dernek kurma konusunda teşvik etmesinin de etkisi ile Kurumsal Yönetim Derneği kuruldu. Üyeleri üst düzey yöneticiler ve CEO'lar olan derneğin kurucularından Cem Uşaklı, "Firma ana kurucularının son 10 yılda 70'li yaşlarını aştılar. Dolayısıyla 'benden sonra şirket nasıl yönetilecek', birkaç çocuk varsa 'durum ne olacak?' sorusunun cevabı olarak ortaya kurumsal yönetim kavramı çıktı" diyor.
Aclan Acar ise ABD'li firmaların icra kurullarının ve yönetim kurullarının başında aynı kişinin olamadığını, bu uygulamanın yürütme ve denetlemede sorunlar çıkmaması için gündeme geldiğini belirtiyor.

CEO'lar da üye
Kurumsal Yönetim Derneği'nin yönetiminde Koç, Doğan, Doğuş gibi holdinglerin yönetim kurulu üyeleri de var. Derneğin Başkanı Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Aclan Acar, yönetim kurulu üyeleri ise Avukat Ümit Hergüner, Doğan Holding CEO'su Tufan Darbaz, Hazine Müsteşar Yardımcısı Aydın Karaöz, Muhsin Mengütürk, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Subaşı ve Time Capital Danışmanlık'ın Sahibi Cem Uşaklı.BUSINESS
Trump 'Yüzyılın Planı'nı açıkladı: Kudüs bölünmemiş bir şekilde İsrail'in olacakABD Başkanı Trump, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini açıkladı. Trump, Filistin'in bağımsız devlet olabilmesi için 4 yıllık süre öngördüklerini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber